ՌԴ կառավարությունը Պետդումա է ներկայացրել մինչև 2016 թվականը Հայաստան բնական գազի, նավթամթերքի և ադամանդների առանց մաքսատուրքի մատակարարումը երկարաձգելու վերաբերյալ օրենքի նախագիծը: Այս մասին տեղեկությունը տեղադրվել է խորհրդարանի ստորին պալատի տվյալների էլեկտրոնային բազայում, հաղորդում է Ria.ru-ն:
Օրենքի նախագիծը մեկ տարով՝ մինչև 2015 թվականի դեկտեմբերի 31-ը, երկարաձգում է ներքին սպառման ծավալներով նավթամթերքի և բնական գազի, ինչպես նաև չմշակված ադամանդների առանց մաքսատուրքի ներկրումը Ռուսասատնից Հայաստան:
Ռուսաստանի դաշնային մաքսային ծառայության համաձայն՝ 2014 թվականին ՌԴ-ից Հայաստան է արտահանվել 1,8 միլիարդ խորանարդ մետր բնական գազ, 222 հազար տոննա նավթամթերք: 2014 թվականի առաջին-երկրորդ եռամսյակների ընթացքում չմշակված բնական ադամանդների մատակարարում չի իրականացվել:
2013 թվականի դեկտեմբերի 2-ի Հայաստանի և Ռուսաստանի կառավարությունների միջև կնքվել է Հայաստան բնական գազի, նավթամթերքի և չմշակված բնական ալմաստի առաքման ոլորտում գործակցության վերաբերյալ համաձայնագիր: Նույն օրը՝ Հայաստան ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի այցելության ժամանակ, 12 համաձայնագիր ստորագրվեց, այդ թվում՝ Հայաստանին ռուսական գազի մատակարարման, կառավարության կողմից «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ին փոխհատուցում տրամադրելու, «ՀայՌուսգազարդ»-ի բաժնետոմսերի առուվաճառքի և հետագա գործունեության պայմանների, միջուկային անվտանգության մասին համաձայնագրեր, ինչպես նաև ստորագրվեց 2014-2018-ին Հայաստանի բնական գազ ներմուծելու մասին «ՀայՌուսգազարդ»-ի ու «Գազպրոմ էքսպորտ» ԲԲԸ-ի միջև գործարքը։

Правительство РФ внесло в Госдуму проект закона о продлении до 2016 года беспошлинных поставок в Армению природного газа, нефтепродуктов и алмазов, информация об этом размещена в электронной базе данных нижней палаты парламента.
Протокол продлевает на год — до 31 декабря 2015 года — беспошлинные поставки нефтепродуктов и природного газа в объемах внутреннего потребления, утвержденных в составе индикативных балансов, а также необработанных природных алмазов из России в Армению.
По информации ФТС России, из РФ в Армению в 2014 году было экспортировано 1,8 миллиарда кубометров природного газа, 222 тысячи тонн нефтепродуктов. При этом выпадающие доходы федерального бюджета при беспошлинных поставках природного газа в 2014 году составили ориентировочно 104 миллиона долларов, нефтепродуктов — 48 миллионов долларов.
Поставки необработанных природных алмазов за первый-второй кварталы 2014 года не осуществлялись. Выпадающие доходы федерального бюджета при поставках необработанных природных алмазов за третий квартал 2014 года составили ориентировочно 2 миллиона рублей.