Հայաստան ներմուծվող ռուսական գազի սակագնի նվազման հետ կապված փաստաթղթային որևէ ձևակերպում առայժմ չկա։ Ներկայումս ընթանում են համապատասխան աշխատանքներ, որպեսզի այն ձևակերպվի։ Այս մասին ապրիլի 29-ին Ազգային ժողովի և կառավարության միջև հարց ու պատասխանի ընթացքում հայտարարել է ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը՝ պատասխանելով ՀԱԿ խմբակցության անդամ Արամ Մանուկյանի հարցին։
«Այո, լրատվամիջոցներում եղան հրապարակումներ, որ գազի սակագինը սահմանի վրա նվազել է 25 դոլարով։ Դա երկու երկրների՝ Հայաստանի և Ռուսաստանի իշխանությունների և ղեկավարների հանձնարարությամբ ընթացող՝ մոտ 2-2,5 ամսվա բանակցությունների արդյունք է։ Սակայն ներքին սպառողի համար գազի սակագնի պահպանման հետ կապված պետական որևէ հայտարարություն որևէ տեղ չի եղել, չի ասվել այն մասին, որ գազի սակագինը սպառողի համար անփոփոխ է մնում»,- ասաց Զախարյանը։
Նախարարը շեշտեց՝ դրա համար կա հատուկ մարմին՝ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողով, և հավանաբար գազի սակագնի նվազման վերաբերյալ համապատասխան փաստաթղթային ձևակերպումներից հետո հանձնաժողովի կողմից կկատարվեն ուսումնասիրություններ, վերլուծություններ, ապա կարվեն հայտարարություններ։
Պատասխանելով դիտարկմանն այն մասին, որ «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերության մամուլի պատասխանատու Շուշան Սարդարյանը նշել է՝ ներքին սպառման շուկայի համար սակագնի փոփոխություն չի լինի՝ նախարարը նշեց․
«Ընկերության ներկայացուցչի հայտարարությունը նշանակում է, որ նրանք հավանաբար պատրաստվում են իրենց հիմնավորումները ներկայացնել Հանձնաժողովին։ Ընդամենը դա։ Ներկայացնելուց և Հանձնաժողովի ուսումնասիրություններից հետո կլինի համապատասխան հայտարարություն։ Մեկ անգամ ևս կրկնում եմ՝ պետական մակարդակով որևէ հայտարարություն առայժմ չկա»։
Ապրիլի 28-ին հայտնի դարձավ, որ Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն ու «Գազպրոմ» ընկերության վարչության նախագահ Ալեքսեյ Միլլերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել Հայաստան ներկրվող գազի սակագնի նվազեցման շուրջ. Եվրասիական տնտեսական միություն Հայաստանի մուտքով պայմանավորված` գազի սակագինը Հայաստանի համար կիջեցվի և կկազմի 165 դոլար 1000 խորանարդ մետրի դիմաց։ Այսօր Ռուսաստանից Հայաստան ներկրվող գազի սակագինը 189 դոլար է` 1000 խորանարդ մետրի դիմաց:
Գազի սակագինը ներքին սպառման շուկայի համար կմնա անփոփոխ, ասել է «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերության մամուլի պատասխանատու Շուշան Սարդարյանը։«Մեկ անգամ չէ, որ մենք խոսել ենք փոխարժեքի տատանման հետ կապված ընկերության կրած վնասներից. ինչպես գիտեք, գործող սակագնի հիմքում ընկած է 416 դրամ՝ դոլարի հարաբերակցությամբ, իսկ ներկայիս Կենտրոնական բանկի հրապարակած կուրսն արդեն նկատելիորեն տարբերվում է սակագնայինից։ Մեր դիտարկումներով՝ սահմանին գազի գնի նվազումը մեծ հնարավորություն կտա գնահատել ֆինանսատնտեսական վիճակը և չդիմել Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողով սակագինը վերանայելու համար: Դա նշանակում է, որ սակագինը ներքին սպառման շուկայի համար կմնա անփոփոխ», – ասել է Սարդարյանը, գրում է «Ազատություն»-ը:

29 Апрель 2015 - 14:45 AMT
Министр: Про тариф на газ для рынка внутреннего потребления никакого государственного заявления не было
Снижение тарифа на импортируемый в Армению российский газ никак пока юридически не сформулировано. На данный момент выполняется соответствующая работа. Об этом 29 апреля заявил министр энергетики и природных ресурсов РА Ерванд Захарян в ходе брифинга между Парламентом и Правительством, отвечая на вопрос депутата фракции АНК Арама Манукяна.
«Да, в СМИ появилась информация о том, что тариф уменьшится на границе на 25 долларов. Это результат переговоров между Арменией и Россией, продолжавшихся 2-2,5 месяца. Однако про тариф на газ для рынка внутреннего потребления никакого государственного заявления не было, ничего про неизменность тарифа для потребителя сказано не было»,- сказал Захарян.
Министр подчеркнул – для этого существует Комиссия по регулированию общественных услуг, и, скорее всего, после юридической формулировки снижения тарифа она изучит ее, проанализирует, после чего будут сделаны соответствующие заявления.
Отвечая на реплику про то, что пресс-секретарь «Газпром Армения» Шушаш Сардарян уже заявила, что для рынка внутреннего потребления тариф на газ останется неизменным, министр отметил:
«Заявление представителя компании означает, что они готовятся представить свои основания Комиссии. Только это. После их представления и изучения со стороны Комиссии можно будет сделать соответствующие выводы. Повторяю – на государственном уровне нету пока никакого заявления».
Цена российского газа для Республики Армения с учетом ее вхождения в ЕАЭС будет снижена. Сейчас она будет составлять 165долларов за кубический метр – до последнего времени эта цена составляла 190 долларов. Об этом сказал председатель правления компании «Газпром» Алексей Миллер в ходе программы «Энергетика» российского телеканала «Россия-24».Было отмечено, что объемы потребления газа в Армении увеличились в последние годы, составив 2 млрд кубометров. Миллер подчеркнул, что новый уровень цены на российский газ позволит осуществлять инвестиции в реконструкцию модернизации газотранспортной системы.
Тариф на российский газ для рынка внутреннего потребления останется неизменным, сказала пресс-секретарь компании «Газпром Армения» Шушан Сардарян.«Мы не раз говорили про ущерб, понесенный компанией из за колебаний курса валюты: как известно, в основе действующего тарифа лежит соотношение 416 драм за доллар, но курс, который обнародовал ЦБ уже заметно отличается от тарифного. Мы думаем, что снижение цены на границе позволит оценить финансово-экономическое состояние и не обращаться в Комиссию по регулированию общественных услуг для пересмотра тарифа. Это значит, что тариф для рынка внутреннего потребления останется неизменным», – сказала Сардарян.