Սեպտեմբերի 14-ից ուղեւորներին կսկսի սպասարկել «Զվարթնոց» օդանավակայանի ժամանման նոր սրահը: Այն ամբողջության համապատասխանում է միջազգային նորմերին, մասնավորապես, դահլիճում գործում են սահմանապահների 12 խցիկ` առաջվա վեցի փոխարեն, ուղեբառների ընդունման երկու բաժին, որոնք կկարողանան միաժամանակ սպասարկել 4 չվերթ` նորացված կոմպյուտեարային տեխնիկայով: Նոր սրահը մեկ ժամում կկարողանա սպասարկել մինչեւ 1000 ուղեւոր:
«Զվարթնոց» օդանավակայանի նոր տերմինալի շինարարական աշխատանքները ծրագրված է ավերատել 2007 թվականի մայիսին: Մինչ այդ կսկսի գործել նաեւ մեկնման նոր սրահը: Հիշեցնենք, որ «Զվարթնոց» օդանավակայանի նորացման համար Վերակառուցման եւ զարգացման Եվրոպական բանկը (EBRD) տրամադրել է $30 մլն.-ի չափով վարկ մինչեւ 7 տարի մարման ժամկետով: Դրա վերաբերյալ պայմանագիրը ստորագրվել է EBRD, DEG եւ «Հայաստանի միջազգային օդակայաններ» ընկերության միջեւ: Նշենք նաեւ, որ «Հայաստանի միջազգային օդակայններ» ընկերությունը իրականացնում է նաեւ «Զվարթնոց»-ի կոնցեսիոն ղեկավարումը` Հայաստանի կառավարության եւ «Կորպորասիոն Ամերիկա» արգենտինական ընկերության միջեւ 2001 թվականի դեկտեմբերի 17-ին կնքված պայմանագրի համաձայն: Օդանավակայնը անցել է ընկերության վերահսկողության տակ 30 տարի ժամկետով: Ընկերությունը պատրաստվում է այդ ժամանակահատվածում ներդնել մոտ $250 մլն., ինչի արդյունքում օդանավակայանի աստիճանը D-ից կհասնի B-ի, ինչը հնարավորություն կտա այն դարձնել տրանզիտային, հայտնում է Regnum-ը:

12 Сентябрь 2006 - 14:16 AMT
Новый зал прибытия международного аэропорта “Звартноц” с 14 сентября уже начнет обслуживать пассажиров. Новый зал прибытия полностью соответствует международным нормам, в частности, зал оборудован 12 кабинами пограничников вместо прежних шести, двумя багажными лентами, которые смогут одновременно обслуживать по 4 рейса, обновленной компьютерной техникой. Новый зал прибытия за час сможет обслужить до 1000 пассажиров.
Строительные работы нового терминала аэропорта “Звартноц” намечается завершить в мае 2007 года. К этому времени будет функционировать также и зал отбытия. Напомним, что для модернизации ереванского аэропорта “Звартноц” Европейский банк реконструкции и развития (EBRD) и Германская компания инвестиций и развития (DEG) предоставят кредит в размере $30 млн. сроком на 7 лет. Соглашение об этом было подписано между EBRD, DEG и компанией “Международные аэропорты “Армения”. Отметим также, что компания “Международные аэропорты “Армения” осуществляет концессионное управление аэропортом “Звартноц”, согласно договору, заключенному 17 декабря 2001 года между правительством Армении и аргентинской компанией “Корпорасион Америка”. Аэропорт перешел в управление компании сроком на 30 лет. Компания намерена за это время инвестировать порядка $250 млн., в результате этого категория аэропорта повысится с D до B, что позволит сделать его транзитным, сообщает ИА Regnum.