Մի քանի օր առաջ Մասկի Tesla Motors ընկերությունը հանրությանը ներկայացրեց տնային օգտագործման լիթիումաիոնային մարտկոցները: Հզոր մարտկոցների ստեղծման գաղափարը, որոնք կարող են բավականաչափ էլեկտրաէներգիա կուտակել ամբողջ տան կարիքների համար, մեղմ ասած նոր չէ: Սակայն, միայն Tesla Motors ընկերությունը, որը զբաղվում է էլեկտրոմոբիլների արտադրությամբ և նպատակ է դրել փոխարինել դրանցով ներքին այրման շարժիչով բոլոր մեքենաները, կարողացավ զգալի արդյունքի հասնել: Օգտագործելով իր մշակումներն ու էլեկտրոմոբիլների համար մարտկոցների ստեղծման փորձը, Tesla-ն ստեղծել է լիարժեք տնային օգտագործման մարտկոցներ ինչպես մասնավոր, այնպես էլ կոմերցիոն օգտագործման համար:
Tesla Motors-ը ամերիկյան ավտոմոբիլային ընկերություն է, որը զբաղվում է էլեկտրոմոբիլների արտադրությամբ: Կոչված է համաշխարհային ճանաչում ունեցող հայտնի էլեկտրատեխնիկ ու ֆիզիկոս Նիկոլա Տեսլայի պատվին: Ընկերության բոլոր պատենտները բաց հասանելիություն ունեն, այդ թվում տնային մարտկոցների մշակման պատենտը:
Տնային մարտկոցները կրում են աշխատանքային Powerwall Home Battery անվանումը և դեռևս երկու տարբերակ ունեն` 7 կամ 10 կՎտ/ժ: Դրանց օգնությամբ օգտատերը կկարողանա էներգիա կուտակել, որն արտադրվում է արևային մարտկոցների օգնությամբ, կամ կարող է միացնել էներգացանցին և օգտագործել էլեկտրաէներգիայի հանկարծակի անջատումների ժամանակ: Powerwall-ը 100 կգ է կշռում, ամրացվում է պատին և ստեղծված է հատուկ տնային կիրառման համար: Սարքի հաստությունը ընդամենը 15 սմ է, ընկերությունը տալիս է 10-ամյա երաշխիք և տարբեր գույներ` ըստ ընտրության: Այն միանում է ինտերնետին և հագեցած է հաստատուն և փոփոխական հոսանքի ներկառուցված փոխարկիչով: Ամռան վերջում ընկերությունը կսկսի սարքերի առաքումն ու տեղադրումը 3500 դոլարով 10կՎը/ժ տարբերակի և 3000 դոլարով` 7 կՎտ/ժ ծավալով մարտկոցների համար:
Powerwall Home Battery մարտկոցը
«Մարտկոցը մի շարք առավելությունն է տալիս սպառողին: Եթե ցանցն անջատվի, նրանք էլեկտրաէներգիա կունենան: Կարելի է մարտկոցը ավելի քիչ լիցքավորել, եթե սակագները ավելի ցածր են: Տիպիկ տունը սպառում է օրական մոտ 30 կՎտ/ժ էներգիա, ինչը թույլ կտա նվազեցնել ծախսերը գրեթե մեկ երրորդով, եթե ունեք արևային մարտկոց»,-ասում է Մասկը:
Իլոն Մասկը ամերիկացի ինժեներ է, ձեռնարկատեր, գյուտարար և ներդրող, որը հարավաֆրիկյան ծագում ունի: Նա միլիարդատեր է, հիմնել է SpaceX, Tesla Motors և PayPal ընկերությունները, զգալի հաջողությունների է հասել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, հրթիռաշինության և մեքենաշինության ոլորտներում:
Նեվադայում կառուցվող Tesla Gigafactory գործարանը
Սակայն ընկերությունը հեռուն գնացող պլաններ ունի` Tesla Energy. այդ մեծ սխեմայի առաջին կետը մարտկոցների արտադրության հսկայական գործարանի կառուցումն է Նևադա անապատում: Ծրագրի նպատակն է «թափ տալ» էներգետիկ բիզնեսն ամբողջ աշխարհում և փոխել նրա դիմագիծը` էլեկտրաէներգիայի «կեղտոտ» արտադրությունից անցնելով վերականգնվող էներգիայի պահպանման հնարավորությանը «շուկան ճիշտ ժամկետին» սխեմայով: Այդ նպատակով Tesla-ն առաջարկում է էլեկտրաէներգիա վաճառող խոշոր կոմերցիոն կազմակերպություններին ապահովագրել իրենց բիզնեսը, նվազեցնել ռիսկերը, հասկանալ, թե ինչպես է բաշխվում էլեկտրաէներգիան և ավելացնել վերականգնվող էլեկտրաէներգիայի կիրառումը ավելի հզոր (սկսած 100 կՎտ/ժ) Powerpack մարտկոցների միջոցով: Այդ նպատակով Tesla-ն Powerpack-ը դարձնում է «անսահման մասշտաբայնացնող»` սառնարանի չափի մարտկոցները կարելի է ծալել և իրար կապել նման սարքերի անսահմանափակ քանակ:
«Մեր խնդիրն է արմատապես փոխել էներգիայի կիրառումն աշխարհում: Հսկայական մասշտաբներով: Կպահանջվի ընդամենը 2 մլրդ նման սարք, որպեսզի ամբողջ աշխարհն անցնի մարտկոցներում պահվող վերականգնվող էներգիայի սպառմանը: Մոտավորապես նույնքան ավտոմեքենա ու բեռնատար կա մոլորակի ճանապարհներին: Սպառողներն ու բիզնեսը կկարողանան հսկայական գումարներ տնտեսել` կուտակելով էներգիան, որը կարտադրվի ավտոտնակի պատից կախված ոչ այնքան մեծ սպիտակ արկղերի օգնությամբ»,- բացատրում է Մասկը:
Tesla Powerpack մարտկոցները
Իմաստն այն է, որ էլեկտրաէներգիայի արտադրության այսօր կիրառվող և արդեն հնացած սխեման , այդ թվում Հայաստանում, անբաժան կապ ունի սպառման հետ: Արտադրողը չի կուտակում այն, ինչ արտադրում է, այն միանգամից առաքում է սպառողին` այլ կերպ ասած արտադրվում է այնքան էներգիա, որքան անհրաժեշտ է տվյալ պահին: Սա կոչվում է «շուկա ճիշտ ժամկետում»: Այն բազում թերություններ ունի, որից գլխավորը էլեկտրակայանների կառուցման համար անհրաժեշտ հսկայական ծախսերն են, քանի որ դրանք կառուցվում են շատ ավելի մեծ քանակի էլեկտրաէներգիայի արտադրության հաշվարկով, քան հարկավոր է սովորաբար` չէ որ, եթե ձմեռը սովորականից ցուրտ լինի, կամ ամառը` չափազանց շոգ, արտադրողը ստիպված կլինի կրկնապատկել կամ նույնիսկ եռապատկել հզորությունները:
Tesla Energy սխեման առաջարկում է էլեկտրաէներգիայի արտադրողներին պահել իրենց պրոդուկտը խոշոր մարտկոցներում և առաքել ըստ անհրաժեշտության: Վերջին տասը տարում տեխնոլոգիաների զարգացումը հանգեցրեց առավել զգայուն արևային պանելների ու ծավալուն լիթիումաիոնային մարտկոցների ստեղծման, որոնց արդյունավետությունն աճում է տարեկան 8 տոկոսով, իսկ գները կնվազեն 50 տոկոսով առաջիկա 2-3 տարում: Էլեկտրաէներգիա արտադրողը կարող է ներկառուցել համակարգի մեջ հզոր մարտկոցներ` հավասարակշռելով պահանջարկն ու առաջարկը, համակարգը դարձնելով ավելի կայուն ու արդյունավետ:
Իլոն Մասկ
Արևը շռայլ է Հայաստանում, ուստի վերականգնվող էներգիայի` քամու և արևի աղբյուրներն էլ առատ են: Նման էներգիայի արտադրությունն ու պահեստավորումն արդեն իրականություն է: Եթե ոչ ամբողջ երկրի մասշտաբով, ապա գոնե ի դեմս լավ կազմակերպված սթարթափի` մի քանի արևային պանել գրասենյակի տանիքին և մարտկոցը ընդմիշտ կազատի էլեկտրաէներգիայի ծախսերից:

4 Май 2015 - 11:50 AMT
Несколько дней назад компания Маска Tesla Motors представила публике литий-ионные аккумуляторы для домашнего использования. Идея создания мощных батарей, которые способны накопить достаточно электроэнергии для обеспечения всего дома – мягко говоря не нова. Однако только компания Tesla Motors, занимающаяся производством электромобилей и поставившая перед собой цель заменить ими все машины с двигателями внутреннего сгорания смогла добиться выдающегося результата. Используя свои разработки и опыт создания батарей для электромобилей, Tesla создала полноценные домашние аккумуляторы как для частного, так и для коммерческого использования.
Tesla Motors- американская автомобильная компания из Кремниевой долины, ориентированная на производство электромобилей. Названа в честь всемирно известного электротехника и физика Николы Теслы. Все патенты компании находятся в открытом доступе, в том числе и патент на разработку домашних аккумуляторов.
Домашние аккумуляторы носят рабочее название Powerwall Home Battery и пока предлагаются в двух версиях – 7 или 10 кВт.час. С их помощью пользователь сможет накапливать энергию, которая производится с помощью солнечных батарей, либо подключить к энергосети и использовать в случае внезапного отключения электроэнергии. Powerwall весит 100 килограммов, крепится на стену и создан именно для домашнего пользования. Толщина аппарата всего 15 сантиметров, компания дает 10-летнюю гарантию и разные цвета на выбор. Он подключается к интернету и оснащен встроенным инвертором постоянного-переменного тока. В конце лета компания начнет поставки и установку аккумуляторов по цене 3500 долларов США для версии 10 кВт.ч и 3000 долларов для батареи объемом 7 кВт.ч.
Аккумулятор Powerwall Home Battery
«С этими аккумуляторами у потребителей будет масса преимуществ. Если сеть отрубается, у них есть электричество. Можно зарядить батарею ниже, если тарифы дешевле. Типичный дом потребляет порядка 30 кВТ.ч. электроэнергии в день, что позволит снизить расходы почти на треть, если у вас есть солнечные батареи»,- говорит Маск.
Илон Маск- канадско-американский инженер, предприниматель, изобретатель и инвестор южноафриканского происхождения; миллиардер. Основатель компаний SpaceX, Tesla Motors и PayPal. Добился значительных успехов в сфере информационных технологий, ракетостроения и автомобилестроения.
Завод Tesla Gigafactory, строящийся в Неваде
Однако у компании существуют далеко идущие планы, называемые Tesla Energy – первый пункт этой грандиозной схемы строительство огромного завода по производству батарей в пустыне Невада. Цель программы – встряхнуть энергетический бизнес во всем мире и изменить его облик, переходя от «грязного» производства электроэнергии по схеме «рынок точно в срок» к возможности хранения энергии возобновляемой. И для этой цели Tesla предлагает крупным коммерческим организациям, продающим электроэнергию, застраховать свой бизнес, снизить риски, понять распределение энергии и увеличить использование возобновляемой при помощи более мощных (начиная от 100 кВт.ч) аккумуляторов Powerpack. Для этого Tesla делает Powerpack «бесконечно масштабируемым»: аккумуляторы размером с холодильник, можно сложить и связать вместе сколь угодно большое количество таких устройств.
«Наша задача – в корне изменить то, как мир использует энергию. В грандиозных масштабах. Потребуется всего 2 миллиарда таких штук, чтобы перевести весь мир на возобновляемую энергию, хранящуюся в батареях. Примерно столько же на дорогах Земли автомобилей и грузовиков. Потребители и бизнес смогут сэкономить тонну денег, накапливая энергию, которую производят благодаря не таким уж и большим белым ящикам, висящим на стене гаража»,- объясняет Маск.
Аккумуляторы Tesla Powerpack
Суть в следующем: используемая сегодня и уже устаревшая схема производства электроэнергии – в том числе и в Армении неразрывно связано с потреблением. Производитель не накапливает то, что производит, а сразу поставляет потребителю – иными словами производится ровно столько энергии, сколько необходимо в конкретный момент. Это называется схемой «рынка точно в срок». У нее множество недостатков, и главный из них – огромные расходы при строительстве электростанций, поскольку они строятся с учетом возможности производства намного большего количества энергии, чем обычно требуется: ведь если зима окажется слишком холодной, или лето – слишком жарким, производителю придется удвоить или даже утроить свои мощности.
Схема Tesla Energy предлагает производителям электроэнергии хранить свой продукт в крупных аккумуляторах и поставлять их по мере необходимости. За последние десять лет развитие технологий привело к созданию более чувствительных солнечных панелей и емких литий-ионных батарей, эффективность которых растет на 8 процентов в год, а цены упадут на 50 процентов в ближайшие два-три года. Производитель электроэнергии может встроить в систему мощные батареи, сбалансировав этим спрос и предложение, сделав систему более устойчивой и эффективной.
Илон Маск
Армения – солнечная страна, и источников возобновляемой энергии – ветра и солнца у нас предостаточно. Производство и хранение такой энергии теперь стало реальностью. Если и не в масштабах всей страны, то хотя бы в лице хорошо организованного стартапа: несколько солнечных панелей на крыше офиса и аккумулятор навсегда избавят его от расходов на электричество.