Ղրղզստանի կառավարությունը մայիսի 4-ին հավանություն է տվել Եվրասիական տնտեսական միությանը (ԵՏՄ) անդամակցելու վերաբերյալ պայմանագրի արձանագրությունների նախագծերին:
Կառավարության մամուլի ծառայությունը հայտնել է, որ նիստում Ղրղզստանի վարչապետ Տեմիր Սարիևը հիշեցրել է ԵՏՄ-ին անդամակցելու կարգը:
«2014-ի դեկտեմբերի 23-ին ԵՏՄ անդամ պետությունների ղեկավարները ստորագրեցին ԵՏՄ-ին Ղրղզստանի միանալու մասին պայմանագիրը: Մայիսի 8-ին նրանք կստորագրեն պայմանագրի արձանագրությունները: Այնուհետև փաստաթղթերը պետք է վավերացվեն, որից հետո Ղրղզստանը պաշտոնապես կդառնա ԵՏՄ անդամ»,-ասել է Սարիևը: Նա նշել է, որ Ղրղզստանը մեկ տարում կատարել է ԵՏՄ միանալու ճանապարհային քարտեզի բոլոր անհրաժեշտ աշխատանքները: «Ամբողջ անհրաժեշտ բազան արդեն հաստատված է: Ղրղզստանում արտադրվող ապրանքները կհամապատասխանեն ԵՏՄ տեխնիկական պահանջներին և ազատ կարտահանվեն»,-ասել է վարչապետը:
Սարիևը նշել է, որ կառավարությունը հստակ դիրքորոշում ունի` Ղրղզստանը կանդամակցի ԵՏՄ-ին: «Ոչ մի քաղաքական խաղ չկա: Եվ նախագահը, և խոսնակը, և կառավարությունը միակարծիք են, որ բոլոր որոշումները պետք է կայացվեն ելնելով Ղրղզստանի շահերից: Կառավարությունը բոլոր ջանքերը գործադրում է արագացնելու համար ինտեգրման գործընթացը և բացելու համար սահմանները մոտ ապագայում»,-ասել է վարչապետը:
Նիստի ավարտին կառավարության անդամները հավանություն են տվել հետևյալ Արձանագրությունների նախագծերին. -2014-ի մայիսի 29-ի ԵՏՄ մասին պայմանագրում և առանձին միջազգային պայմանագրերում փոփոխություններ կատարելու մասին` կապված ԵՏՄ մասին պայմանագրին Ղրղզստանի միանալու հետ:
-Ղրղզստանի կողմից 2014-ի մայիսի 29-ի ԵՏՄ մասին պայմանագրի և առանձին միջազգային պայմանագրերի կիրառման պայմանների և անցումային դրույթների մասին
-2014-ի մայիսի 29-ի ԵՏՄ մասին պայմանագրին Ղրղզստանի միանալու վերաբերյալ պայմանագրին Հայաստանի միանալու մասին, հայտնում է Սինհուա գործակալությունը:
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը մարտի 23-ին կարգադրություն ստորագրեց 2014թ. մայիսի 29-ի Եվրասիական տնտեսական միության (ԵՏՄ) մասին պայմանագրին Ղրղզստանի Հանրապետության անդամակցության վերաբերյալ պայմանագրին Հայաստանի միանալու մասին արձանագրությունը ստորագրելու մասին: Բանն այն է, որ Հայաստանը կողմ չի հանդիսանում 2014-ի դեկտեմբերի 23-ին ստորագրված ԵՏՄ-ին Ղրղզստանի Հանրապետության անդամակցության մասին պայմանագրում, քանի որ ԵՏՄ-ին է միացել ավելի ուշ՝ 2015-ի հունվարի 2-ին:
«Արձանագրությունը կդառնա ԵՏՄ մասին պայմանագրին Ղրղզստանի Հանրապետության անդամակցության մասին պայմանագրի անբաժան մասը և կընդգրկվի Միության իրավունքում, որը սահմանվել է 2014-ի մայիսի 29-ի ԵՏՄ մասին պայմանագրով»,-ասվում է կառավարության հայտարարության մեջ:

Правительство Кыргызстана 4 мая одобрило проекты Протоколов к Договору по вхождению страны в Евразийский экономический союз (ЕАЭС).
В пресс-службе кыргызского правительства сообщили, что на заседании премьер-министр Кыргызстана Темир Сариев напомнил процедуру вступления в ЕАЭС.
«23 декабря 2014 года главами государств-членов ЕАЭС был подписан Договор о присоединении Кыргызстана к ЕАЭС. 8 мая текущего года главы государств подпишут протоколы к Договору, подписанному 23 декабря 2014 года. Затем эти документы должны пройти процедуру ратификации, после чего Кыргызстан станет официальным членом ЕАЭС», – сказал Т.Сариев.
Он подчеркнул, что Кыргызстан за год провел все необходимые работы по реализации Дорожной карты по присоединению к ЕАЭС. «Вся необходимая база для присоединения к ЕАЭС уже утверждена. Продукция, производимая в Кыргызстане, будет соответствовать требованиям технических регламентов ЕАЭС и свободно экспортироваться», – пояснил премьер-министр.
Как отметил Т.Сариев, правительство имеет четкую позицию – Кыргызстан вступит в ЕАЭС. Такое решение принято 23 декабря, когда был подписан соответствующий договор. «Больше никаких политических игр нет. И президент, и спикер, и правительство едины во мнении, что все решения должны приниматься с учетом интересов Кыргызстана. Правительство прилагает все усилия, чтобы ускорить процесс интеграции и открыть границы в самое ближайшее время», – заявил глава кыргызского правительства.
По итогам заседания члены правительства одобрили проекты Протоколов:
– о внесении изменений в Договор о ЕАЭС от 29 мая 2014 года и отдельные международные договоры, входящие в право Евразийского экономического союза, в связи с присоединением Кыргызстана к Договору о ЕАЭС от 29 мая 2014 года;
– об условиях и переходных положениях по применению Кыргызстаном Договора о ЕАЭС от 29 мая 2014 года, отдельных международных договоров, входящих в право Евразийского экономического союза, и актов органов Евразийского экономического союза в связи с присоединением Кыргызстана к Договору о ЕАЭС от 29 мая 2014 года;
– о присоединении Армении к Договору о присоединении Кыргызстана к Договору о ЕАЭС от 29 мая 2014 года, подписанному 23 декабря 2014 года, сообщает Синьхуа.
23 марта президент Российской Федерации Владимир Путин подписал распоряжение о подписании протокола о присоединении Армении к договору о присоединении Кыргызской Республики к договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года.
Минэкономразвития РФ разрешено в ходе переговоров о подписании указанного протокола вносить в его проект, одобренный правительством РФ, изменения, не имеющие принципиального характера.