ԳԴՀ կառավարության Ռուսաստանի հետ միջհասարակական գործակցության լիազոր ներկայացուցիչ Հերնոտ Էրլերը Գերմանիայի անունից ներողություն է խնդրել Բելառուսից նացիստական ռեժիմի հանցագործությունների համար: Այս հայտարարությունը նա արել է մայիսի 4-ին Մինսկում` «Տրոստենեցը համաեվրոպական հիշողության մեջ» խորհրդաժողովի ընթացքում: Ըստ Էրլերի, նախկինում գերմանացի ոչ մի պաշտոնյա հրապարակավ ներողություն չի խնդրել Բելառուսի ժողովրդից: «Գերմանիայի կառավարության անունից ես ներողություն եմ խնդրում այդ իրադարձությունների համար»,-ասել է նա, հայտնում է DW-ն:
Էրլերը նաև նշել է, որ Բելառուսի տարածքում տեղի է ունեցել հրեա բնակչության զանգվածային ոչնչացում: Նախկին խորհրդային հանրապետությունում ընդհանուր առմամբ զոհվել է 800 հազար հրեա, շատերը` «Փոքր Տրոստենեց» համակենտրոնացման ճամբարում: Ըստ քաղաքական գործչի, Գերմանիան գիտակցում է իր պատասխանատվությունը նացիոնալ-սոցիալիզմի հանցանքների համար: «Սա հանցագործություն է, որը չի մոռացվել, չի մոռացվում և չի մոռացվի»,-ասել է նա:
Ավելի վաղ Գերմանիայի նախագահ Յոահիմ Գաուկը կոչ արեց գերմանացիներին չմոռանալ նացիստական ռեժիմի ոճրագործությունների մասին: «Մենք պետք է հետաքրքրվենք անցյալով, դա անցյալի դասն է»,-ասել է նա ապրիլի 26-ին Բերգեն-Բելզեն համակենտրոնացման ճամբարի ազատագրման 70-ամյակին նվիրված հիշատակի միջոցառումների ժամանակ:
«Այսօր մենք լուրջ խնդիր ենք ստանձնում` չժխտել և կասկածի տակ չդնել այդ հանցագործությունները, ինչպես նաև վառ պահել զոհերի մասին հիշատակը»,-ասել է նա: Գերմանացիների խղճին է ծանրացած «մեղքի հսկայական զգացողությունը» 1933-1945 թթ. Եվրոպայի ամբողջ տարածքում կատարած հանցագործությունների համար»,-ասել է Գաուկը:

Уполномоченный правительства ФРГ по межобщественному сотрудничеству с Россией Гернот Эрлер извинился от имени Германии перед Беларусью за преступления нацистского режима. Это заявление он сделал 4 мая в Минске в ходе конференции «Тростенец в общеевропейской памяти». По словам Эрлера, ранее ни один высокопоставленный немецкий чиновник не приносил публичных извинений народу Беларуси. «От имени правительства Германии я прошу прощения за те события», – сказал он, сообщает DW.
Эрлер также подчеркнул, что на территории Беларуси происходило массовое уничтожение еврейского населения. Всего в бывшей советской республике погибли 800 тысяч евреев, многие из которых были убиты в концлагере «Малый Тростенец» под Минском. По словам политика, Германия осознает свою ответственность за преступления национал-социализма. «Это преступление, которое не забыто, не забывается и не будет забыто», – добавил политик.
Ранее Федеральный президент Германии Йоахим Гаук призвал немцев не забывать о преступлениях нацистского режима. «Мы должны обращать взор на то, что произошло. Это урок нам из прошлого», – заявил он 26 апреля во время памятного мероприятия, посвященного 70-летней годовщине освобождения концлагеря Берген-Бельзен.
«Сегодня мы принимаем всерьез задачу не отрицать и не ставить под сомнение эти преступления, а также хранить память о жертвах», – сказал он. На совести немцев – «колоссальная вина» за совершенные с 1933 по 1945 годы преступления во всей Европе, указал Гаук.