5 Մայիս 2015 - 13:22 AMT
Միայն վերջին տասնամյակում տեխնոլոգիական զարգացման արդյունքում ինտերնետ-միացման արագությունն ավելացել է 50 անգամ` 2005 թ. վայրկյանում առավելագույն 2 Մբիտ մինչև այսօրվա վայրկյանում 100 Մբիտ արագությունը: Սակայն արագացումը չի կարող հավերժ լինել: Ավելին, ցանցերի զարգացման արագությունը, դրանց թողունակության և ծավալների ավելացումը ավելի դանդաղ է ընթանում, քան բարձր արագության ինտերնետի պահանջարկի աճը: Ինժեներներին դեռևս հաջողվում է գերազանցել պահանջարկը, սակայն Լոնդոնի Թագավորական ընկերակցության և Աստոնի համալսարանի գիտնականները վստահ են, որ այդպես կարող է շարունակվել առավելագույնը 8 տարի:
21-րդ դարի երկրորդ տասնամյակը ինտերնետ-հեռուստատեսության բումի, հոսքային և ամպային ծառայությունների դարաշրջան է, որոնք վերջին տարիներին լայնորեն տարածվել են նաև Հայաստանում: Օպերատորներն արդեն առաջարկում են չորրորդ սերնդի գերարագ կապ, սարերի ետևում չեն նաև 5-րդի գիգաբիտային արագությունները: Սակայն պահանջարկը վայրկյանական արձագանքում է նոր առաջարկին` որքան մեծ է միացման արագությունն, այնքան շատ ծառայություններից ենք մենք օգտվում: Այս ամենը լրջորեն ազդում է տվյալների փոխանցման ծավալների վրա և արդեն երրորդ տասնամյակի սկզբում կաբելներն ու մալուխները, որ օգտագործվում են ինտերնետի հասանելիության ապահովման համար, կհասնեն իրենց հնարավորությունների սահմանին:
Երբ ժամանակակից տեխնոլոգիաները հասնեն եզրագծին, օպտիկամանրաթելային կաբելներն ուղղակի ի վիճակի չեն լինի ավելի շատ թրաֆիկ ապահովել: Այժմ փոխանցվող տեղեկատվությունը սկզբից վերափոխվում է օպտիկական դիապազոնի (լույս), փոխանցվում է օպտիկական մալուխով, որից հետո կրկին փոխակերպվում է տեղեկատվության` հարցման վայրում: Սակայն գործող օպտիկան արդեն հասել է իր հնարավորությունների գագաթնակետին, այն չի կարող ավելի շատ լույս` նշանակում է`ավելի շատ տեղեկատվություն փոխանցել: Կարելի է, իհարկե, լրացուցիչ գծեր անցկացնել, կիսելով տեղեկատվության հոսքերը, սակայն դա կհանգեցնի ծառայությունների գների համարժեք աճի:
Աճում է նաև բոլոր ենթակառուցվածքների գործունեության համար անհրաժեշտ էներգիայի քանակը` արդեն 2035 թվականին ինտերնետի էլեկտրասնուցման համար հարկ կլինի այնքան էլեկտրաէներգիա, որն այսօր սպառում է ամբողջ Մեծ Բրիտանիան: Գիտնականները տարբերակներ են որոնում` ինչպես բավարարել աճող պահանջարկը: Առաջատար ինժեներները, ֆիզիկոսներն ու հեռահաղորդակցային ընկերությունների ներկայացուցիչները կհավաքվեն Լոնդոնի Թագավորական ընկերակցությունում մայիսի վերջին` քննարկելու համար, թե ինչպես կարելի է կանխել համացանցի ճգնաժամը:

5 Май 2015 - 11:17 AMT
Технологическое развитие только за последнее десятилетие привело к увеличению скоростей интернет-соединения в 50 раз – от максимальных 2 Мбит в секунду в 2005 году до 100 Мбит в секунду сегодня. Однако наращивание скоростей не будет длиться вечно. Более того, скорость развития сетей, увеличения их пропускной способности и емкости идет медленнее, чем рост спроса на высокоскоростной доступ. Инженерам пока удается опережать данный спрос, но ученые из Королевского общества в Лондоне и университета Астона уверены, что такой расклад будет продолжаться максимум 8 лет.
Половина второго десятилетия 21-го века это эра бума интернет-телевидения, потоковых и облачных сервисов, которые за последние годы широко распространились и в Армении. Операторы уже предлагают высокоскоростную связь четвертого поколения, не за горами и гигабитные скорости пятого. Однако спрос моментально реагирует на новое предложение, охватывая его полностью – чем быстрее скорость соединения, тем больше сервисов мы используем. Все это серьезно сказывается на объемах передачи данных, и уже к началу третьего десятилетия кабели и оптоволокно, которые используются для организации доступа интернета, достигнут предела своих возможностей.
Когда возможности современных технологий достигнут предела, оптоволоконный кабель просто будет неспособен передавать больше трафика. Сейчас передаваемая информация сначала трансформируется в электромагнитное излучение оптического диапазона (свет), передается по оптоволокну, после чего снова конвертируется в информацию на месте запроса. Однако существующая оптика достигла предела возможностей, она не может передавать больше света, а значит большие объемы информации. Можно, конечно, прокладывать дополнительные линии, разделив потоки информации, однако это приведет к пропорциональному росту цен на услуги.
Растет так же количество энергии, необходимой для обеспечения всей инфраструктуры предоставления доступа к сети – уже к 2035 году для энергопитания интернета будет использоваться количество электроэнергии, которым сегодня питается вся Великобритания. Ученые ищут варианты, как удовлетворить существующий спрос. Ведущие инженеры, физики и представители телекоммуникационных компаний соберутся в Королевском обществе Лондона в конце месяца, чтобы обсудить, каким образом можно предотвратить кризис глобальной сети.