ԱԺ արտահերթ նիստում մայիսի 5-ին քննարկվել է կառավարության կողմից ներկայացված «Եկամտահարկի մասին» և «Շահութահարկի մասին» օրենքներում լրացումներ և փոփոխություններ անելու մասին հարցը: Առաջարկվում է արտագնա աշխատանք կատարողներին մտցնել հարկային դաշտ:
Հիմնական զեկուցող` ֆինանսների նախարարի տեղակալ Վախթանգ Միրումյանը նշել է, որ առաջարկվում է 13 տոկոս դրույքաչափ սահմանել այն վարձու աշխատողների համար, ովքեր, ըստ պայմանագրերի, աշխատանք են կատարում Հայաստանի սահմաններից դուրս, և այդ աշխատանքները շինարարական և շինմոնտաժային են: Այսինքն` ովքեր արտագնա աշխատանքի են մեկնում, այդ աշխատանքն օրինական ձևակերպում կստանա Հայաստանում, և նրանց ստացած աշխատավարձերից ու հավասարեցված եկամուտներից ՀՀ պետբյուջե կվճարվեն եկամտային հարկի գումարները, գրում է Yerkir.am-ը:
Նախատեսվում է նաև այն գործատուների համար, ովքեր պայմանագրեր ունեն Հայաստանից դուրս շինարարական ու շինմոտնաժային աշխատանքներ կատարելու մասին, շահութահարկը սահմանել 5 տոկոս: Դրա նպատակն է, որ այդ կազմակերպությունները պետական գրանցում ստանան Հայաստանում, դրանց աշխատակիցները նույնպես գրանցվեն Հայաստանում` որպես վարձու աշխատողներ:
ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը բողոքել է, որ օրենքը հապշտապ է բերվել, և պատգամավորները չեն էլ հասցնում կարդալ ու ծանոթանալ: Պատգամավորը նշել է, որ հարկային պրեսինգը կարող է ընդվզում առաջացնել, և խնդրել փոխնախարարին` ներկայացնել հիմնավոր թվային ցուցանիշներ ու հաշվարկներ:
Ի պատասխան՝ Վախթանգ Միրումյանը նշել է, որ չի կարող թվային հաշվարկներ ներկայացնել, թե, օրինակ, քանի կազմակերպություն է աշխատում դրսում, բայց կան երաշխիքներ, որ նախապատվությունը կտան Հայաստանում գրանցվելուն:
«Մենք չենք նախատեսում տրանսֆերտների հարկում: Հայաստան փոխանցվող տրանսֆերտները արդեն իսկ հարկված են: Հարկված չեն այն տրանսֆերտները, որոնք դրսում որևէ վարձու աշխատանք կատարելու դիմաց ձևակերպված չեն»,- ասաց փոխնախարարը:
«Բա որ չգիտեք՝ քանի կազմակերպություն կա, քանի մարդ կա, որ գնում է խոպան` շինարարության ոլորտում աշխատելու, առանց հաշվարկների օրենքը ո՞նց եք բերում: Բերեք` հանգիստ թողնենք մեր խոպանչիներին»,- ասել է Միքայել Մելքումյանը:
Կառավարության կողմից ներկայացված «Եկամտային հարկի մասին» և «Շահութահարկի մասին» ՀՀ օրենքներում փոփոխություն և լրացում կատարելու մասին օրինագծի հիմնավորման մեջ նշվում է.
««Եկամտային հարկի մասին» և «Շահութահարկի մասին» ՀՀ օրենքներում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու անհրաժեշտությունը պայմանավորված է Հայաստանի Հանրապետության արտահանման հնարավորությունների զարգացման և մրցակցության բարձրացման անհրաժեշտությունից: Հայաստանի Հանրապետությունից ապրանքների արտահանման ոլորտը հանդիսանում է տնտեսության զարգացման կարևորագույն ճյուղերից մեկը և գտնվում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ուշադրության կենտրոնում: Նշված նախագծերի ընդունումը հնարավորություն կտա արտահանման ոլորտում ներգրավել փոխառություններ, որոնք կապահովեն արտահանման ճյուղերի ֆինանսական կայունությունը և կխթանի շինարարական ծառայությունների արտահանմանը, իսկ եկամտահարկի մասին օրենքի փոփոխությունը հնարավորություն կտա այդ աշխատանքներին ներգրավել նաև Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի հանդիսացող աշխատուժ՝ անկախ աշխատանքների իրականացման վայրից: Արդյունքում արտահանման ոլորտում ներգրավված աշխատուժն ապահոված կլինի կայուն եկամուտով: Մյուս կողմից նաև լրացուցիչ մուտքեր կապահովվեն պետական բյուջե՝ չվնասելով Հայաստանի Հանրապետության ռեզիդենտ կազմակերպությունների մրցակցությանն արտահանման շուկաներում: Եկամտահարկի մասին օրենքում փոփոխությունները նպատակ ունեն նաև շահագրգռել օրենքի պահանջները բավարարող արտահանող կազմակերպություններին իրենց աշխատանքներում ներգրավել Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի հանդիսացող աշխատուժ»:

5 мая в ходе внеочередного заседания парламента Армении был обсужден представленный правительством вопрос о внесении изменений в законы «О налоге на прибыль» и «О подоходном налоге», в частности, предлагается установить 13%-ую ставку для наемных работников, которые работают за пределами Армении в строительной и шиномонтажной сферах. Они должны быть зарегистрированы в Армении, а соответствующий налог платить не заграницей, а в местные налоговые органы.
После изменения закона подоходный налог для работающих в тех же сферах работодателей составит 5%.
Как заявил, представляя изменения, замминистра финансов Вахтанг Мирумян, цель данных поправок в том, чтобы направить налоги работающих за рубежом граждан Армении в госбюджет.
Депутат от фракции «Процветающая Армения» Микаел Мелкумян подверг инициативу критике, отметив, что подобные изменения в закон могут привести к недовольству граждан, и попросив Мирумяна привести конкретные данные и расчеты.
В ответ Вахтанг Мирумян отметил, что не может привести конкретных данных, например, о том, сколько организаций работает за рубежом, но заявил о существовании гарантий того, что они отдадут предпочтение регистрироваться в Армении, сообщает Yerkir.am.
Между тем, передает Tert.am, член парламентской фракции «Армянский национальный конгресс» Грант Багратян также подверг инициативу резкой критике.
«Мы обсуждаем серьезнейший вопрос в очень легкомысленной форме, наспех, и этот закон не выдерживает никакой критики. Вы спросили Россию? Так вот мы выполняем свои партнерские обязанности? А если кто-то отсюда напишет письмо Путину? И еще, я устал от этих заграничных армянских олигархов, однажды они разрушат это государство», – заявил Грант Багратян.
Грант Багратян добавил, что, согласно проекту, полностью разрушается налоговое поле, поскольку подобной диверсификации можно подвергнуть только косвенные налоги.
Однако другой аргумент Гранта Багратяна заключается в том, что тем самым стимулируется миграцию «Я работаю здесь, плачу 24% , поеду в Россию и буду платить 13%. Хотите, чтобы я мигрировал?» – спросил Грант Багратян.
В ходе заседания правительства Армении 22 апреля, когда было одобрено внесение изменений и дополнений в законы «О подоходном налоге» и «О налоге на прибыль», Вахтанг Мирумян заявил, что поправки послужат стимулом для регистрации в стране армянских граждан, которые работают по найму за рубежом, и позволят им выплачивать подоходный налог в Армении.
«Для этого предусмотрено снижение ставки подоходного налога до 13%. Одновременно с этим предусмотрено внести изменения в закон «О налоге на прибыль». Данные изменения позволят экспортерам не ограничиваться только местной продукцией, но осуществлять транзитные поставки, в том числе с целью переработки и реэкспорта с привлечением своих сотрудников за рубежом», – сказал Мирумян.
Он отметил, что решение затронет только компании, которые имеют инвестиционную программу, утвержденную правительством Армении, подчеркнув, что поправки нацелены на стимулирование развития экспорта в стране.
«Тем самым правительство поощряет работающих за рубежом граждан Армении регистрироваться и выплачивать подоходный налог на родине», – сказал Мирумян.
Как сообщало АРКА, премьер-министр Армении, в свою очередь, предложил расширить рамки закона и распространить его на всех работающих за рубежом граждан в целях пополнения бюджета и регистрации размеров трудовой миграции. При этом для этой категории граждан создаются льготные условия по выплатам подоходного налога.