6 Մայիս 2015 - 07:18 AMT
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը չի մասնակցի Մեծ Հայրենական պատերազմում տարած հաղթանակի 70-ամյակին նվիրված հանդիսավոր միջոցառումներին: Մոսկվայում Թուրքիայի դիվանագիտական ներկայացուցչության մամուլի ծառայությունից հայտնել են, որ երկիրը Մայիսի 9-ի զորահանդեսին կներկայացնի Թուրքիայի դեսպանը:
Էրդողանի նման որոշման պատճառները չեն նշվում (նախկինում նա չէր բացառում մասնակցությունը հանդիսություններին), հայտնում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը` հիշեցնելով, որ վերջերս Թուրքիայի նախագահը կտրուկ արձագանքեց իր ռուս պաշտոնակից Վլադիմիր Պուտինի Երևանում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված արարողություններին մասնակցելու որոշմանը:
Ապրիլի 24-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Երևանում մասնակցեց Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչման արարողություններին: Երևանում նա հայտարարեց. «Ռուսաստանի դիրքորոշումը եղել է և մնում է հետևողական. мենք միշտ համարել ենք, որ մարդկանց զանգվածային սպանություններին ոչ մի արդարացում չկա և չի կարող լինել»:
1,5 մլն խաղաղ բնակիչ սպանվեց ու ավելի քան 6 հարյուր հազարը վտարվեց սեփական երկրից ու զանգվածային հետապնդումների ենթարկվեց, ոչնչացվեցին ճարտարապետության անգին հուշարձաններ, հինավուրց գրքեր ու անգին ձեռագրեր այրվեցին: Այս մասին ապրիլի 24-ին Ծիծեռնակաբերդում հայտարարել է ՌԴ նախագահՎլադիմիր Պուտինը՝ հավելելով.«Այսօր մենք սգում ենք հայ ժողովրդի հետ միասին»:
Թուրքիան «դատապարտեց> ՌԴ նախագահի արտահայտությունները, որը ցեղասպանություն անվանեց 1915-ին հայերի եղեռնը Օսմանյան կայսրությունում:
«Չնայած մեր զգուշացումներին և հորդորներին, Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը 1915-ի իրադարձությունները գնահատեց որպես ցեղասպանություն: Մենք դա մերժում ենք և դատապարտում»,-ասվում էր Թուրքիայի ԱԳՆ հայտարարության մեջ: Անկարան Պուտինի քաղաքական հայտարարությունը անվանեց «օրինական ուժ չունեցող»:
Նա հավելել է նաև, որ «Ռուսաստանը նախկինում ևս օգտագործել է «ցեղասպանություն» եզրույթը 1915-ի իրադարձությունները բնորոշելիս»: Պուտինի մասնակցությունը ապրիլի 24-ի միջոցառումներին Թուրքիան անվանեց «Հայաստանի քարոզչական արշավի մաս»: Նա կոչ արեց Ռուսաստանին հրաժարվել իր միակողմանի դիրքորոշումից և սատարել «հայերին և Հայաստանին ուղղված Թուրքիայի բարեկամության և խաղաղության մասին կոչերին»:

5 Май 2015 - 13:51 AMT
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган не поедет в Москву на торжественные мероприятия, посвященные 70-летию победы в Великой Отечественной войне.
В пресс-службе турецкого диппредставительства российским информагентствам пояснили, что страну на параде 9 мая будет представлять посол в Москве.
Причины такого решения Эрдогана, не исключавшего участия в торжествах, не уточняются, сообщает Русская служба BBC, напомнив, что недавно турецкий президент выступил с резкой критикой решения своего российского коллеги Владимира Путина посетить Армению и принять участие в мероприятиях, посвященных 100-летию Геноцида армян в Османской империи.
24 апреля в Ереване президент России Владимир Путин принял участие в посвященных Геноциду армян мероприятиях, заявив, что «позиция России была и остается последовательной: мы считаем, что массовому убийству людей нет и не может быть никаких оправданий. Россия является участницей и инициатором целого ряда международно-правовых актов, заложивших основу современному международному уголовному праву, в том числе Конвенции о предупреждении преступлений геноцида.
Песков отметил, что Армения является очень важным партнером РФ, участником объединения – Евразийского экономического союза, на территории России проживает большое число армян и в целом Москву и Ереван связывают глубокие исторические корни. «Естественно, что президент на мемориальных мероприятиях был вместе с другими лидерами государств в Ереване. Очень важно внимательно ознакомится с выступлением президента Путина», – заметил представитель Кремля.