ՀՀ Ազգային ժողովն արտահերթ նիստում մայիսի 7-ին ձայների 68 կողմ, 14 դեմ և 17 ձեռնպահ հարաբերակցությամբ երկրորդ և վերջնական ընթերցմամբ ընդունել է «Եկամտահարկի» և «Շահութահարկի» մասին օրենքներում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին նախագիծը, հաղորդում է ԱՌԿԱ գործակալությունը:
Օրենքը նախատեսում է հարկային վճարների իջեցում 13 տոկոս դրույքաչափի այն օտարերկրյա կազմակերպությունների համար, որոնք կգրանցվեն ՀՀ-ում։
Նախքան 2-րդ ընթերցմամբ կքվեարկվեր «Եկամտահարկի» ու «Շահութահարկի» մասին ՀՀ օրենքներում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքների աղմկահարույց նախագծերը, ԱԺ փոխխոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը հայտարարել է, որ «օրենքի նախագիծը չի ազդում, ժողովրդական լեզվով ասած, խոպանչի մեր հայրենակիցների վրա»:
ԱԺ «Հայ ազգային կոնգրես» խմբակցության անդամ Արամ Մանուկյանն էլ նկատել է, որ օրենքը խթանում է արտագաղթը և նպաստում է Ռուսաստանի պետական շահերին, ի հակառակ այն պատկերացման, որ Ռուսաստանը պետք է դեմ լիներ, որ Հայաստանում է կատարվում իր երկրում աշխատանքներ իրականացրած վարձու բանվորական ուժի եկամտահարկից գանձումները:
Ավելին, կոնկրետ Ռուսաստանը, ըստ Արամ Մանուկյանի, իր երկրում երկու խնդիր է ուզում լուծել՝ դեմոգրաֆիական և աշխատուժի:
«Հատկապես ռուբլու անկումից հետո»,-ավելացրել է պատգամավորը: Իսկ այդ հարցում թերահավատներին Արամ Մանուկյանն առաջարկել է գնալ և դիտել ՌԴ-ի կողմից իրականացվող «Հայրենակիցներ» ծրագրի երկար հերթերը:
Նրա խոսքով, նախկինում Հայաստանից բանվորական աշխատուժի արտահանումը կատարվում էր «Հայրենակիցներ»-ի, անհատների, ֆիզիկական անձանց մակարդակով, ոմանց արտագաղթելու ճանապարհից կանգնեցնում էին հնարավոր խոչընդոտները, անհարմարությունները: Սակայն հիմա, երբ դա կատարվելու է օրինական ճանապարհով և շատ ավելի մեծ սոցիալական ու տնտեսական երաշխիքներ է տրամադրելու արտագնա աշխատանքի մեկնողներին, ապա հոսքն այստեղից Ռուսաստան շատ ավելին է լինելու:
«Ամբողջ ֆայլաբազարը կտեղափոխվի Ռուսաստան»,- հավելել է նա, մեջբերում է Tert.am-ը:
Կառավարության կողմից ներկայացված «Եկամտային հարկի մասին» և «Շահութահարկի մասին» ՀՀ օրենքներում փոփոխություն և լրացում կատարելու մասին օրինագծի հիմնավորման մեջ նշվում է.
««Եկամտային հարկի մասին» և «Շահութահարկի մասին» ՀՀ օրենքներում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու անհրաժեշտությունը պայմանավորված է Հայաստանի Հանրապետության արտահանման հնարավորությունների զարգացման և մրցակցության բարձրացման անհրաժեշտությունից: Հայաստանի Հանրապետությունից ապրանքների արտահանման ոլորտը հանդիսանում է տնտեսության զարգացման կարևորագույն ճյուղերից մեկը և գտնվում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ուշադրության կենտրոնում: Նշված նախագծերի ընդունումը հնարավորություն կտա արտահանման ոլորտում ներգրավել փոխառություններ, որոնք կապահովեն արտահանման ճյուղերի ֆինանսական կայունությունը և կխթանի շինարարական ծառայությունների արտահանմանը, իսկ եկամտահարկի մասին օրենքի փոփոխությունը հնարավորություն կտա այդ աշխատանքներին ներգրավել նաև Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի հանդիսացող աշխատուժ՝ անկախ աշխատանքների իրականացման վայրից: Արդյունքում արտահանման ոլորտում ներգրավված աշխատուժն ապահոված կլինի կայուն եկամուտով: Մյուս կողմից նաև լրացուցիչ մուտքեր կապահովվեն պետական բյուջե՝ չվնասելով Հայաստանի Հանրապետության ռեզիդենտ կազմակերպությունների մրցակցությանն արտահանման շուկաներում: Եկամտահարկի մասին օրենքում փոփոխությունները նպատակ ունեն նաև շահագրգռել օրենքի պահանջները բավարարող արտահանող կազմակերպություններին իրենց աշխատանքներում ներգրավել Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի հանդիսացող աշխատուժ»:

Национальное Собрание Армении на внеочередном заседании 7 мая приняло во втором и окончательном чтении законопроект о внесении изменений и дополнений в законы «О подоходном налоге» и «О налоге на прибыль», в соответствии с которыми работающие за рубежом граждане Армении смогут платить подоходный налог на родине в размере 13%.
За законопроект проголосовало 68 депутатов, при 14-ти голосах «против» и 17 воздержавшихся, сообщает АРКА.
5 мая в ходе внеочередного заседания парламента Армении был обсужден представленный правительством вопрос о внесении изменений в законы «О налоге на прибыль» и «О подоходном налоге», в частности, предлагается установить 13%-ую ставку для наемных работников, которые работают за пределами Армении в строительной и шиномонтажной сферах. Они должны быть зарегистрированы в Армении, а соответствующий налог платить не заграницей, а в местные налоговые органы.
После изменения закона подоходный налог для работающих в тех же сферах работодателей составит 5%.
Позже замминистра финансов Армении Вахтанг Мирумян в беседе с журналистами в Национальном Собрании попытался объяснить, что из себя представляет законопроект о внесении изменений и дополнений в закон «О подоходном налоге» и отметил, что закон не влияет на доходы трудовых мигрантов, а за это компетентны строительные компании, для которых правительство разработало стимулирующие меры для их регистрации в РА.
Замминистра отметил, что часть населения Армении волей-неволей работает за пределами страны, они выполняют работы для частных лиц и возвращаются обратно, закон их не касается.
«Организации, в которых регистрируются граждане РА, выплачивают налог за прибыль, а также удерживают подоходный налог, теперь речь о том, чтобы облагать налогом не трудовых мигрантов, а создать возможность, стимулирующее обстоятельство, чтобы владельцы иностранных организаций были заинтересованы в регистрации их организаций в Армении. Мы должны стимулировать то, чтобы иностранные организации регистрировались в РА», – сказал он и отметил, что для их регистрации в Армении они устанавливают налог на прибыль в размере 5% и сокращение налоговой ставки подоходного налога.
«Тем самым, они будут заинтересованы в регистрации своих наемных работников в РА. И те налоги, которые трудовые мигранты волей-неволей выплачивают за пределами страны, начнут выплачивать в РА», – сказал он.