Գերմանական BMW կոնցերնը վերջերս հայտարարեց, որ մտադիր է արտադրել 3-րդ սերնդի էլեկտրոմոբիլ, որն ամերիկյան Tesla-ներից մատչելի կլինի: Միլիարդատեր Իլոն Մասկի ընկերությունն անպատասխան չթողեց գերմանացիների առաջարկը և մտադիր է 2016-ի մարտին ներկայացնել նոր Tesla Model 3 էլեկտրոմոբիլը: Ներդրողների հետ հանդիպմանը Մասկը հայտարարել է, որ անոնսի ժամկետը դեռ նախնական է և կարող է փոխվել:
Դատելով շրջանառվող լուրերից` էլեկտրոմոբիլի արժեքը կլինի 35 հազար դոլար, իսկ մի լիցքավորումը բավարար կլինի 300 կմ անցնելու համար: Դա թույլ կտա ընկերություններին «առավել մատչելի մեքենա» առաջարկել գնորդին, այն դեպքում, երբ թանկարժեք ու ճոխ Model S-ն ու Model X-ը կմնան էլեկտրոմոբիլների պրեմիում դասում: Ըստ նույն լուրերի, Model 3-ը 20 տոկոսով էժան կլինի Model S-ից: Առավել կոմպակտ և համեմատաբար ավելի էժան մոդելի առկայությունը թույլ կտա Tesla Motors-ին գնորդների ավելի լայն շերտերի գրավել:
Մասկը պարզաբանել է, որ թեև էլեկտրոմոբիլը ներկայացվելու է 2016-ի մարտին, արտադրությունը կսկսվի միայն 2017-ի վերջում: Ըստ նրա, դա առավել իրատեսական ժամկետն է: Ինչ վերաբերում է ճոխ Model X-ին, որն արդեն որոշ ժամանակ անց կարտադրվի, ապա ընկերությունն արդեն ընթացիկ տարվա հուլիսին կսկսի առցանց պատվերների ընդունումը:
«Դա իրոք գերազանց մեքենա է, ճանապարհին այն իրեն որպես սպորտային մեքենա է դրսևորում, սակայն միևնույն ժամանակ նաև ամենագնաց է: Նրա արտադրողականությունը սահմաններից վեր է, բարդ է համեմատության եզրեր ունեցող մեկ այլ ավտոմեքենա գտնել»,-հայտարարել է ամերիկացի միլիարդատերը:
Tesla Motors-ը ամերիկյան ավտոմոբիլային ընկերություն է, որը զբաղվում է էլեկտրոմոբիլների արտադրությամբ: Կոչված է համաշխարհային ճանաչում ունեցող հայտնի էլեկտրատեխնիկ ու ֆիզիկոս Նիկոլա Տեսլայի պատվին: Ընկերության բոլոր պատենտները բաց հասանելիություն ունեն, այդ թվում տնային մարտկոցների մշակման պատենտը:
Իլոն Մասկը ամերիկացի ինժեներ է, ձեռնարկատեր, գյուտարար և ներդրող, որը հարավաֆրիկյան ծագում ունի: Նա միլիարդատեր է, հիմնել է SpaceX, Tesla Motors և PayPal ընկերությունները, զգալի հաջողությունների է հասել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, հրթիռաշինության և մեքենաշինության ոլորտներում:

Немецкий концерн BMW недавно заявил, что собирается производить электромобиль 3-серии, который будет доступнее американских Tesla. Компания миллиардера Илона Маска решила ответить немцам и собирается в марте 2016 года анонсировать новый электрокар Tesla Model 3. Во время встречи с инвесторами Маск заявил, что дата анонса пока предположительная и может измениться.
Судя по слухам, стоимость электромобиля составит 35 тысяч долларов, а запаса хода на одной зарядке будет хватить на 300 километров пути. Это позволит компании предложить покупателю «более доступную» машину, в то время, как дорогие и роскошные Model S и Model X останутся в премиум-сегменте электрокаров. По тем же слухам, Model 3 будет на 20 процентов меньше, чем Model S. Наличие в линейке более компактного и сравнительно недорогого продукта позволит Tesla Motors привлечь большую аудиторию покупателей.
Маск пояснил, что хоть электрокар будет представлен в марте 2016 года, его производство начнется только к концу 2017 года. По его словам – это наиболее реалистичные сроки. Что касается шикарного Model X, который уже некоторое время производится, компания начнет прием онлайн-заказов уже в июле 2015 года.
«Это действительно великолепная машина, обладающая низцким центром массы. Она ведет себя на дороге, как спорткар, и при этом является еще и внедорожником. Его производительность просто за гранью, сложно подобрать автомобиль, который можно было бы с ним сравнить»,- заявил американский миллиардер.
Tesla Motors- американская автомобильная компания из Кремниевой долины, ориентированная на производство электромобилей. Названа в честь всемирно известного электротехника и физика Николы Теслы.
Илон Маск- канадско-американский инженер, предприниматель, изобретатель и инвестор южноафриканского происхождения; миллиардер. Основатель компаний SpaceX, Tesla Motors и PayPal. Добился значительных успехов в сфере информационных технологий, ракетостроения и автомобилестроения.