11 Մայիս 2015 - 13:47 AMT
Ամերիկյան Microsoft ընկերությունը որոշում է կայացրել հրաժարվել Microsoft-ի օպերացիոն համակարգերի շարքում նոր տարբերակների մշակումից` սահմանափակվելով արդեն գոյություն ունեցողների թարմացումներով: Ընկերության աշխատակիցը և Windows 10-ի հեղինակներից Ջերի Նիքսոնը հայտարարել է Ignite խորհրդաժողովում, որ 10 համարի համակարգը վերջինն է լինելու:
Փոխարենը Microsoft-ը Windows 10-ը կվերածի մշտապես թարմացվող ծառայության: Համակարգը ոչ միայն ունիվերսալ կլինի բոլոր տեսակի սարքերի համար` սմարթֆոնից մինչև պլանշետ և տնային անհատական համակարգիչ, այլ նաև մշտապես կթարմացվեն առանձին բաղադրիչները: Օրինակ, սկզբից թարմացումներ կլինեն փոստային ծառայության համար, հետո` «Մեկնարկ» մենյուի համար և այլն:
Նոր օպերացիոն համակարգը հավանաբար կհայտնվի 2015-ի ամռանը: Դրանից հետո այն կթարմացվի` 2016-ի գարնանը համակարգը Redstone ծածկագրով նոր խոշոր թարմացում կստանա: Ենթադրվում է, որ Redstone-ը կամ կլինի Windows 10.1, կամ կլինի Windows Server-ի համար նախատեսված թարմացում, սակայն հայտնի չէ, թե օպերացիոն համակարգի հատկապես որ բաղադրիչներին կվերաբերվի թարմացումը:
Windows 10 (Windows 9 անվանումով տարբերակ չի պատրաստվել) օպերացիոն համակարգի տեխնիկական ցուցադրական տարբերակը թողարկվել է 2014 թվականի հոկտեմբերի 1-ին: Օպերացիոն համակարգում տեղ են գտել ընկերության բոլոր ժամանակների օպերացիոն համակարգերի լավագույն և սիրված ֆունկցիաներն ու դիզայնի մասնիկները, ինչպես օրինակ Start Menu-ն, որը այս տարբերակում առաջարկում է կատարել ընտրություն ավանդական և նոր տարբերակների միջև: Ընկերության նպատակն է օպերացիոն համակարգը հասանելի դարձնել անհատական համակարգիչների, պլանշետների, բջջային հեռախոսների համար։ Սա նշանակում է, որ ծրագրավորողները ստեծելով ծրագիր համակարգչի համար, այլևս ստիպված չեն լինի ստեղծել նույն ծրագիրը այլ սարքերի համար։ Բոլոր սարքերը կստանան նույն ծրագիրը:

11 Май 2015 - 06:57 AMT
Американская корпорация Microsoft решила больше не разрабатывать новых номерных операционных систем линейки Windows, ограничившись только постоянными обновлениями уже имеющихся. Сотрудник компании и один из разработчиков новой ОС Windows 10 Джерри Никсон заявил на конференции Ignite, что система под номером «десять» станет последней.
Взамен Microsoft превратит Windows 10 в сервис с постоянным обновлением. Система не только будет универсальной для всех видов устройств – от смартфонов и планшетов до домашних ПК, но и постоянно будет обновляться по отдельным компонентам. Например, сначала будут поступать обновления для почтового сервиса, далее – для меню «Пуск» и т.д. То есть вместо выпуска номерных версий Microsoft будет постоянно обновлять уже имеющуюся ОС.
Новая операционная система появится, судя по информации летом 2015 года. После этого она начнет получать обновления – весной 2016 года она получит крупное обновление под кодовым названием Redstone. Предположительно, Redstone будет либо Windows 10.1, либо обновлением для Windows Server, однако каких именно компонентов операционной системы оно коснётся — неизвестно.
Windows 10 – операционная система семейства Windows NT, следующая за Windows 8.1. После Windows 8 система получила номер 10, минуя 9. Среди наиболее заметных внешне изменений значится возвращение привычного меню «Пуск», функция виртуальных рабочих столов и работа приложений Windows 8 в оконном режиме. Первая предварительная версия Windows 10 была выпущена 1 октября 2014 года. На пресс-брифинге 21 января была анонсирована новая сборка, выпущенная 23 января. Релиз Windows 10 состоится летом 2015 года (по предварительным данным – в конце июля) в 190 странах и на 111 языках. Кроме того, существует информация о начале продаж устройств с предустановленной Windows 10 ближе к началу сентября.