Թուրքիայի յոթերորդ նախագահ Քենան Էվրենը վախճանվել է մայիսի 9-ին Անկարայի զինվորական հոսպիտալում, ուր տեղափոխվել էր առողջական վիճակի կտրուկ վատթարացման պատճառով: Ինչպես հայտնել են տեղական ԶԼՄ-ները, շարքից դուրս են եկել 97-ամյա Էվրենի ներքին օրգանները և 12 ժամ տևած վերակենդանացման միջոցներից հետո բժիշկներն արձանագրել են նրա մահը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Էվրենը ծնվել է 1917 թ. Մանիսա գավառում: Ավարտել է զինվորական դպրոցը և ակադեմիան: 1977-ին դարձել է երկրի ցամաքային զորքերի գլխավոր հրամանատարը, իսկ մեկ տարի անց` գլխավոր շտաբի պետը: Իշխանության է եկել 1980 թ. սեպտեմբերի 12-ի պետական հեղաշրջման արդյունքում: Այն ժամանակ զինվորակնները կասեցրին զինված բախումները տարբեր քաղաքական հոսանքների կողմնակիցների միջև, կազմալուծվեց խորհրդարանն ու արտակարգ իրավիճակ հայտարարվեց: Պետությունը ղեկավարում էր Ազգային անվտանգության խորհուրդը: 1982 թ. նոյեմբերի 7-ի հանրաքվեում ընդունվեց նոր սահմանադրությունը, իսկ որոշ ժամանակ անց Էվրենն ընտրվեց նախագահի պաշտոնում: Նա պաշտոնավարեց 7 տարի:
2014-ի հունիսին դատարանը մեղավոր ճանաչեց և ցմահ ազատազրկման դատապարտեց գեներալ Քենան Էվրենին և 1980 թվականի զինված հեղաշրջման մեկ այլ կազմակերպիչ՝ 89-ամյա գեներալ Թահսին Շահինքային։ Դատավճիռը վերջնականապես ուժի մեջ չէր մտել, քանի որ պետխորհուրդը պետք է կես տարվա ընթացքում քններ դատի արդյունքները, սակայն այդպես էլ չսկսեց այդ գործընթացը:
2013-ին Էվրենի ստորագրած զեկույցում ասվում էր, որ 1915 թ. Հայոց ցեղասպանությունն «արդար ու իրավական» գործողություն էր: «Թուրքիայի ներքին սպառնալիքը» զեկույցում, որը ԶՈւ Գլխավոր շտաբից ուղարկել էին 1980 թ. սեպտեմբերի 12-ի ռազմական հեղաշրջման մասին դատավարության ժամանակ, հայերը մեղադրվում էին 1914-1915-ին դավաճանության համար, ինչպես նաև ասվում էր, որ «1915-ին հայերի հետ կատարվածն արդար ու իրավական գործողություն էր»: Զեկույցում հայերի կորուստները գնահատված են 50-100 հազար, իսկ թուրքերինը շատ ավելին:

Седьмой президент Турции Кенан Эврен скончался 9 мая в военном госпитале в Анкаре, где находился в связи с резким ухудшением состояния здоровья. Как сообщили местные СМИ, у 97-летнего Эврена произошел отказ внутренних органов, и после почти 12 часов в реанимации врачи констатировали его смерть, передает ТАСС.
Эврен родился в июле 1917 года в провинции Маниса. Закончил военную школу и академию. В 1977 году стал главнокомандующим сухопутными войсками страны, а годом позже – начальником генштаба. К власти пришел в результате госпереворота 12 сентября 1980 года. Тогда военные пресекли вооруженные столкновения между сторонниками различных политических течений, был расформирован парламент и объявлено чрезвычайное положение. Государством стал руководить Совет национальной безопасности. 7 ноября 1982 года на референдуме была принята новая конституция, а вскоре после этого Эврен был избран на пост президента, на котором пробыл 7 лет.
В июне 2014 года суд признал генерала Кенана Эврена и 88-летнего экс-командующего ВВС генерала Тахсина Шахинкая виновными в совершении «преступления против государственной власти» в виде военного переворота и назначил им меру пресечения в виде пожизненного заключения и разжалования до солдат. Окончательно приговор не вступил в силу. Для этого высшая судебная инстанция Турции, госсовет, должна была в течение полугода рассмотреть итоги суда, но она так и не приступила к этому процессу.
В подписанном в 2013 году Эвреном докладе говорилось, что Геноцид армян 1915 года был «справедливым и правовым» действием. В докладе «Внутренняя угроза Турции», посланном из Главного штаба Вооруженных сил для судебного разбирательства по делу о военном перевороте 12 сентября 1980 года армянам предъявлялось обвинение в предательстве в 1914–1915 годах, а также отмечается, что «произошедшее с армянами в 1915 году было справедливым и правовым действием». В докладе потери армян оценивались в 50-100 тыс., тогда как потери турок –значительно больше.