Մայիսի 10-ին Գերմանիայում հազարավոր մարդիկ էին դուրս եկել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի դեմ բողոքի ակցիայի: Էրդողանը Գերմանիա է ժամանել քարոզելու գերմանաբնակ Թուրքիայի քաղաքացիներին, որ վերջիններս մասնակցեն խորհրդարանական ընտրություններին: Մինչև ընտրությունները մեկ ամսից էլ քիչ է մնացել, սակայն գերմանաբնակ թուրքերը կարող են վաղաժամ քվեարկել` մինչև մայիսի վերջը:
Թուրքիայի նախագահը ելույթ է ունեցել Կառլսռուե տաղավարում, որտեղ հավաքվել էին նրա կողմակիցները` մոտ 14 հազար մարդ: Էրդողանը Գերմանիայում բնակվող թուրքերին անվանել է «երկրից դուրս ապրող ուժ» և կոչ է արել մարդկանց գնալ ընտրատեղամասեր և քվեարկել: Նա նաև հայտարարել է, որ կարևորում է ինտեգրումը, սակայն հիշեցրել է, որ չի կարելի մոռանալ սեփական լեզուն և կրոնը: «Մի մոռացեք ձեր լեզուն, հակառակ դեպքում` կմոռանաք ինքներդ ձեզ»,-ասել է Էրդողանը:
Էրդողանի ելութն ուղեկցվել է բոլոքի ակցիաներով: Թուրքական իշխանությունների քաղաքականության դեմ բողոքող հազարավոր մարդիկ են հավաքվել ցուցադրությունների կենտրոնի շենքի մոտ: Նրանց և Էրդողանի կողմնակիցների միջև, որոնք չէին կարողացել ներս մտնել, բախումներ էին առաջանում: Ոստիկանությունը հայտնում է բազմաթիվ տուժածների և երկու ձերբակալվածների մասին, հայտնում է DW-ն:
Հունիսի 7-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին Թուրքիայում կմասնակցի 19 կուսակցություն: Նախկինում ընտրություններին մասնակցելու մտադրության մասին հայտարարած 31 կուսակցություններից 12-ը չեն ներկայացրել թեկնածուների ցուցակներն ու դուրս են մնացել պայքարից, հայտնել է Թուրքիայի Բարձրագույն ընտրական խորհուրդը:
10 տոկոսի շեմի հաղթահարման գլխավոր հավակնորդներն են իշխող ԱԶԿ-ն, ձախակենտրոն Ժողովրդահանրապետական կուսակցությունը, ազգայնական Ազգային գործողության կուսակցությունն ու քրդամետ Ժողովրդական դեմոկրատական կուսակցությունը:
Խորհրդարանական ընտրությունները Թուրքիայում անցնում են 4 տարին մեկ: Վերջին ընտրությունները եղել են 2011-ի հունիսի 12-ին: Այն ժամանակ հաղթեց ԱԶԿ-ն, որի առաջնորդն այժմ վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն է:

11 Май 2015 - 12:30 AMT
Тысячи человек вышли в воскресенье, 10 мая, на акцию протеста против президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана, который прибыл в Германию, чтобы агитировать проживающих в стране турецких граждан принять участие в парламентских выборах. До выборов осталось меньше месяца, но проживающие в Германии турки до конца мая могут проголосовать досрочно.
Турецкий лидер выступал в выставочном павильоне Карлсруэ, где собрались около 14 тысяч его сторонников. Эрдоган назвал живущих в Германии турецких граждан «силой за пределами страны» и призвал людей прийти на избирательные участки. Он также заявил о важности интеграции, однако напомнил, что нельзя забывать свою религию и язык. «Не забывайте ваш язык, иначе вы забудете себя», – заявил Эрдоган.
Выступление турецкого президента сопровождалось акциями протеста. Тысячи недовольных политикой турецких властей собрались возле здания выставочного центра. Между ними и сторонниками турецкого лидера, которые не смогли попасть внутрь павильона, то и дело вспыхивали стычки. Полиция сообщает о многочисленных пострадавших и двух задержанных, сообщает DW.
Девятнадцать партий будут включены в избирательный бюллетень на парламентских выборах в Турции, которые состоятся 7 июня.
Из 31 партии, ранее изъявивших желание участвовать в выборах, 12 не представили списки кандидатов и выбыли из избирательной гонки, сообщил Высший избирательный совет Турции.
Главными претендентами на то, чтобы преодолеть 10-процентный барьер и получить места в парламенте, являются правящая умеренно консервативная Партия справедливости и развития, левоцентристская Народно-республиканская партия, националистическая Партия национального действия и прокурдская Народно-демократическая партия.
Выборы в парламент Турции проводятся один раз в 4 года. Последние выборы прошли 12 июня 2011 года. Победу на них одержала Партия справедливости и развития, лидером которой в настоящее время является премьер-министр Турции Ахмет Давутоглу.