12 Մայիս 2015 - 07:51 AMT
Ռուսաստանը 20 տարուց կարող է դառնալ Եվրամիության անդամ: Նման կարծիք է հայտնել Չեխիայի նախագահ Միլոշ Զեմանը «Կոմերսանտին» տված հարցազրույցում:
«Կարող է, օրինակ, Ռուսաստանը դառնալ Եվրամիության անդամ: Չէ որ մեր տնտեսությունները համալրում են իրար: Ռուսաստանը ժամանակակից տեխնոլոգիաների կարիք ունի, Եվրամիությունը` էներգետիկ ռեսուրսների»,-ասել է Զեմանը: Նա վստահություն է հայտնել, որ Ռուսաստանում կա ժողովրդավարություն, քանի որ ազատ ընտրություններ են անցկացվում, ինչպես նաև ապակենտրոնացում և ինքնակառավարում կա շրջաններում:
Չեխիայի նախագահը կրկին հանդես եկավ Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներից հրաժարվելու օգտին` նշելով, որ դրան կնպաստի իրավիճակի կայունացումն Ուկրաինայում: Ըստ Զեմանի, ամբողջությամբ սահմանափակումները կարող են հանվել մինչև տարեվերջ:
Անդրադառնալով Ուկրաինային` Զեմանը համոզվածություն է հայտնել, որ երկիրը պետք է չեզոքություն պահպանի: ՆԱՏՕ-ի մի շարք առանցքային անդամներ, ներառյալ Գերմանիան ու Ֆրանսիան, չեն ցանկանում, որ Ուկրաինան անդամակցի դաշինքին, ասել է Չեխիայի նախագահը:
Զեմանը հնարավոր է համարել Ռուսաստանի մասնակցությունը Դոնբասի հակամարտությանը: «Ես դա կհամեմատեի 1930-ականների Իսպանիայի քաղաքացիական պատերազմի հետ: Այնտեղ մի կողմից կռվում էին, մի կողմին սատարում էին Գերմանիան ու Իտալիան, մյուս կողմից` ԽՍՀՄ-ն ու մասնակիորեն Ֆրանսիան: Դա իսպանացիների պատերազմն էր իսպանացիների դեմ, թեև երկու կողմից էլ կար օտարերկրացիների աջակցությունը: Այս դեպքում ես լիովին վստահ եմ, որ Ռուսաստանը տարբեր ձևերով սատարում է Ուկրաինայի արևելքում կռվողներին, սակայն ոչ կանոնավոր բանակի միջամտությամբ»,-պարզաբանել է նա:
Մայիսի սկզբին Եվրախորհրդարանի արտաքին գործերի կոմիտեն հավանություն է տվեց բանաձևի նախագծին, որով նախատեսվում է խստացնել հակառուսական պատժամիջոցները, եթե Մոսկվան չկատարի Մինսկի համաձայնությունները: Փաստաթղթի վերաբերյալ քվեարկությունը տեղի կունենա հունիսին, ասվում է Եվրախորհրդարանի կայքում զետեղված հաղորդագրության մեջ:
«Եթե Ռուսաստանը շարունակի ապակայունացնել իրավիճակն Ուկրաինայի արևելքում և չհրաժարվի Ղրիմի ապօրինի բռնակցումից, Եվրամիությունը պետք է սաստկացնի պատժամիջոցներն ու քննարկի Ուկրաինային պաշտպանական սպառազինության և այլ ռազմական օգնություն տրամադրելու հնարավորությունը»,-ասվում է Եվրախորհրդարանի կոմիտեի հայտարարության մեջ:
Կոմիտեի ներկայացուցիչները նշել են, որ ԵՄ և Ռուսատանի հարաբերությունները երկարաժամկետ հեռանկարում պետք է ուղղվեն «գործակցության», ոչ թե առճակատման: Պատգամավորները նշել են, որ այդ ուղղությամբ հնարավոր կլինի շարժվել միայն այն դեպքում, երբ Մոսկվանին «ամբողջովին ու անվերապահորեն» կիրականացնի հրադադարի մասին համաձայնագիրն ու կվերադարձնի Ղրիմն Ուկրաինային: Փաստաթղթի տեքստում ասվում է, որ ՆԱՏՕ-ն պետք է գործընկերներին «հզոր ռազմավարական վստահություն» հաղորդի, հայտնում է ՌԲԿ-ն: Եվրախորհրդարանում հայտարարվեց Ղրիմի բռնակցումը ՌԴ-ին «կտրականապես մերժելու մասին»: Կոմիտեն իր մտահոգությունն է հայտնել մասնավորապես Ղրիմի թաթարների վերաբերյալ: Պատգամավորները հորդորել են Մոսկվային դադարեցնել նրանց գործադիր մարմնի` մեջլիսի, հետապնդումները:
Կոմիտեում կարծում են, որ Ղրիմի բռնակցումը որոշակի դժվարություններ է ստեղծել եվրոպական անվտանգության համար: «Ղրիմում ռազմավարական ռազմական մշակումների, այդ թվում ծանր տեխնիկայի ու սպառազինության տեղակայմամբ Ռուսաստանը ևս մեկ մեկնարկային հարթակ է ստեղծում Կալինինգրադի օրինակով, այս անգամ արդեն Սև ծովում: Մեկ տարվա ընթացքում պաշտպանական ուժերը վերածվեցին հարձակողական խմբի ԶՈՒ երեք տեսակներից բաղկացած, որի շնորհիվ Ռուսաստանը կարող է սպառնալ Կենտրոնական Եվրոպային, Բալկաններին, Հարավային Եվրոպային, ինչպես նաև Արևելյան միջերկրածովային տարածքին, նաև Մերձավոր Արևելքին»,-ասվում է կոմիտեի զեկուցող Իոանն Միրչա Պասկուի զեկույցում:
Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների ժամկետի երկարացումը կքննարկվի ԵՄ հունիսյան գագաթնաժողովում: Այս հարցի վերևաբերյալ որոշում կայացնելու համար պահանջվում է Եվրամիության բոլոր 28 անդամների համաձայնությունը: Պատժամիջոցների ժամկետը երկարացնելու հիմնական կողմնակիցներն են Մեծ Բրիտանիան, Լեհաստանը, մերձբալթյան պետություննեևրը: Դեմ կարող են հանդես գալ Սլովակիան, Հունգարիան, Ավստրիան, Իսպանիան, Կիպրոսը, Իտալիան և Հունաստանը:
Ավելի վաղ արևմտյան քաղաքական գործիչները, մասնավորապես ԳԴՀ կանցլեր Անգելա Մերկելը, Ֆրանսիայի ԱԳ նախաևրար Լորան Ֆաբիուսը և մյուսները բազմիցս են հայտարարել, որ պատժամիջոցների երկարացման հարցը կապված է ՌԴ կողմից Մինսկի համաձայնությունների կատարման հետ:
Մոսկվայում բազմիցս են ժխտել Մինսկի պայմանավորվածությունների խախտումը: ՌԴ իշխանությունները հերքել են Դոնբասում կամավորականներին աջակցելու փաստերը, այդ թվում սպառազինության առաքումն ու զինծառայողների մասնակցությունը: Մոսկվան նաև հայտարարում է, որ 2014-ի հանրաքվեն օրինական էր, որի արդյունքում էլ Ղրիմն ու Սևաստոպոլը միացան Ռուսաստանին:

Россия через 20 лет может стать членом Европейского союза. Такое мнение высказал президент Чехии Милош Земан в интервью «Коммерсанту».
«Может быть, например, Россия станет членом Евросоюза. Ведь наши экономики взаимно дополняют друг друга. Россия нуждается в современных технологиях, Евросоюз нуждается в энергетических ресурсах», — сказал Земан. При этом он выразил уверенность, что в России существует демократия, поскольку имеются свободные выборы, оппозиция, а также децентрализация и самоуправление в регионах.
Президент Чехии также вновь выступил за снятие санкций с России, отметив, что этому способствует стабилизация ситуации на Украине. По мнению Земана, полностью ограничения могут быть сняты до конца 2015 года.
Говоря об Украине, Земан выразил уверенность, что эта страна должна сохранять нейтралитет. Ряд ключевых членов НАТО, включая Германию и Францию, не желают вступления Украины в Альянс, подчеркнул чешский лидер.
При этом Земан допустил участие России в конфликте в Донбассе. «Я бы это сравнил с гражданской войной в Испании в 1930-е годы. Там с одной стороны воевали, поддерживали одну сторону Германия и Италия, а с другой стороны участвовали Советский Союз и частично Франция. Это была война испанцев против испанцев, хотя существовала иностранная поддержка обеих сторон. В данном случае я полностью уверен, что Россия поддерживает разнообразными способами, но не регулярной армией тех, кто воюют на востоке Украины», — пояснил он.
В начале мая Комитет Европарламента по иностранным делам одобрил проект резолюции, которая предполагает ужесточение антироссийских санкций в случае невыполнения Москвой минских соглашений. Голосование по документу состоится в июне.
«Если Россия продолжит дестабилизировать ситуацию на востоке Украины и не откажется от незаконной аннексии Крыма, Евросоюз должен усилить санкции и рассмотреть возможность предоставления оборонительных вооружений и другой военной помощи Украине», — говорится в тексте заявления комитета Европарламента.
В комитете по иностранным делам считают, что присоединение Крыма создало определенные трудности для европейской архитектуры безопасности. «С помощью стратегических военных разработок, в том числе размещения тяжелых вооружений в Крыму, Россия создает еще одну стартовую площадку, по примеру Калининграда, на этот раз в Черном море. В течение года оборонительные силы были превращены в ударную группу из всех трех видов вооруженных сил, с которой Россия может угрожать Центральной Европе, Балканам, Южной Европе, а также Восточному Средиземноморью и даже Ближнему Востоку», — приводятся в заявлении слова Иоанна Мирча Паску, докладчика комитета.
Представители Европарламента также увидели усиление давления России на восточные границы Евросоюза, в том числе Румынию, Польшу и прибалтийские государства. Депутаты обратили внимание на то, что Россия может попытаться создать «наземный коридор», который связывал бы ее с Крымом, вдоль западного берега Азовского моря (через Мариуполь), а затем в Приднестровье. По их мнению, в результате Украина может остаться без выхода к морю.
Вопрос о продлении секторальных санкций против России, введенных в конце июля 2014 года, будет обсуждаться на саммите ЕС в июне. Для принятия решения по этому вопросу требуется согласие всех 28 членов Евросоюза. Основными сторонниками продления санкций являются Великобритания, Польша и прибалтийские государства. В числе стран, которые, возможно, выступят против такой меры, могут быть Словакия, Венгрия, Австрия, Испания, Кипр, Италия и Греция.
Ранее западные политики, в частности канцлер ФРГ Ангела Меркель, глава МИД Франции Лоран Фабиус и другие, неоднократно заявляли, что вопрос продления санкций напрямую связан с выполнением Россией минских договоренностей.
В Москве неоднократно отрицали нарушение пунктов минских договоренностей. Российские власти опровергали факты поддержки ополчения в Донбассе, в том числе путем поставки вооружений и отправки военнослужащих в зону конфликта. Кроме того, Москва регулярно заявляет о законности референдума в марте прошлого года, по итогам которого Крым и Севастополь были присоединены к России