12 Մայիս 2015 - 13:11 AMT
Չինաստանի և Եվրասիական տնտեսական միության (ԵՏՄ) միջև ազատ առևտրի գոտու ստեղծումը եղել է քննարկումների հիմնական առարկան ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Չինաստանի նախագահ Սի Ձինպինի նախորդ շաբաթ կայացած բանակցություններում: Այդ մասին ասվում է ԵՏՄ և «Մետաքսի ճանապարհի» համագործակցության մասին նրանց համատեղ հայտարարության մեջ, հայտնում է «Վեդոմոստի» թերթը:
Խոսքը գնում է Չինաստանի հետ գործընկերության և համագործակցության համապարփակ համաձայնագրի նախապատրաստման, ինչպես նաև առևտրի ազատ գոտու ստեղծման հնարավորությունների ուսումնասիրության մասին, նշել է ՌԴ տնտեսական զարգացման փոխնախարար Ալեքսեյ Լիխաչովը:
Սակայն, դա շուտ չի լինի, միակարծիք են պաշտոնյաները: Մոտ 10 տարի` այս ժամկետն է նշում կառավարության ֆինանսատնտեսական բլոկի պաշտոնյան: Սա մասշտաբային նախագիծ է, բանակցությունները կարող են 20-30 տարի ձգվել, ավելի զգուշավոր են մյուսները: Դեռևս ամենավաղ փուլն է` ուսումնասիրվում են միայն հնարավոր մոտեցումները, շարունակում է նա. «Դիվանագիտական լեզվով դա կոչվում է «մշակման ենթակա թեմաներում ընդգրկել»: Ուսումնասիրվում է կանոնակարգման բազան, թե ինչպես են աշխատում ենթակառուցվածքային նախագծերը, ըստ ժամկետների` 2020-ականներից ոչ շուտ, գտնում է դաշնային պաշտոնյան:
«Մեր նպատակն էր, որքան հնարավոր է շատ փաստաթուղթ ստորագրել, որոնք ձևակերպում են Չինաստանի և Ռուսաստանի հարաբերությունները»,-պատմում է պաշտոնյան, որը մասնակցել է չինացիների հետ բանակցություններին: Նույնիսկ համագործակցության մասին շրջանակային համաձայնությունը, որը ստորագրվեց բարձր մակարդակում, շատ կարևոր է չինական բիզնեսի համար, բացատրում է նա. Դա նշանակում է, որ իրենց գործողությունները ստացել են պետության հավանությունը` «առանց դրա նրանք մի քայլ անգամ չեն անի»: Չինական բիզնեսի համար կարևոր է այս փաստաթղթերին հղում անելու հնարավորությունը, ասել է նա:
Առաջին քայլը ԵՏՄ և Չինաստանի միջև առևտրատնտեսական համագործակցության մասին համաձայնագիրն էր: Նախագիծը կարող է հայտնվել մինչև տարեվերջ, հայտարարել է ԵՏՀ առևտրի նախարար Անդրեյ Սլեպնյովը: Այն չի նախատեսում մաքսատուրքերի նվազում: ԵՏՄ համար դա առաջին հերթին փոխադարձ ապրանքահոսքն առավել թափանցիկ դարձնելու հնարավորությունն է, տրանսպորտային միջանցքի պոտենցիալի ավելացումը, պարզաբանում է նա, սակայն դեռևս վաղ է գնահատել տնտեսական օգուտները:
Հազիվ թե համաձայնագիր կնքվի բոլոր փոխադարձ տուրքերի մարման մասին, կասկածում է Ալեքսանդր Կնոբելը Գայդարի ինստիտուտից, դա թույլ չեն տա ոչ ռուս, ոչ էլ չինացի գործարարները: Հավանաբար, դրանք մի փոքր կնվազեցվեն, սակայն ոչ բոլոր ապրանքների համար, կարծում է նա: Սակայն այժմ նույնիսկ տուրքերի զգալի նվազման դեպքում ռիսկերը ռուս արտադրողների համար մեծ չեն լինի, համարում է Կնոբելը` արժեզրկումն ավելացրել է նրանց մրցունակությունը:
2014-ին, ըստ Չինաստանի առևտրի նախարարության տվյալների, ապրանքաշրջանառությունը ՌԴ և ՉԺՀ միջև կազմել է 95,9 մլրդ դոլար: Ռուսաստանի համար Չինաստանը թիվ մեկ առևտրային գործընկերն է, Ռուսաստանը Չինաստանի ապրանքաշրջանառության մեջ 9-րդն է: Չինաստանի և Ղազախստանի ապրանքաշրջանառությունը վերջին տարում աճել է 11,3 տոկոսով` հասնելով 28,6 մլրդ դոլարի: Բելառուսի և Չինաստանի ապրանքաշրջանառությունը կազմել է 3,7 մլրդ դոլար, Հայաստանինն ու Չինաստանինը` 455 մլն դոլար:
Գոլաբալացումն ԱՀԿ միջոցով դժվարությունների է բախվում, ուստի ակտիվորեն քննարկվում են և ստեղծվում են նոր տարածաշրջանային հարթակներ, նշել է պրոֆեսոր Նատալյա Վոլչկովան: ԵՏՄ գործակցությունը մյուս երկրների հետ ինտեգրման բնական զարգացում է և Չինաստանի հետ գործակցության արդյունքը մեծ կլինի, սակայն Չինաստանն ավանդաբար միտված է մեծ շուկաների` ԱՄՆ-ի և Եվրոպայի, ուստի դա հեշտ չի լինի, ասել է նա: Նախագիծն իրագործելի է, սակայն տնտեսապես ավելի շահավետ կլիներ ԵՄ հետ առևտրի ազատ գոտու ստեղծումը, կարծում է Կնոբելը: Թեև, Ռուսաստանին դեռ չի հաջողվել ազատ առևտրի գոտու մասին համաձայնագիր կնքել, եզրափակում է նա:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Եվրասիական տնտեսական միությունը (ԵՏՄ) մայիսի 29-ին ազատ առևտրի մասին առաջին համաձայնագիրը կկնքի` Վիետնամի հետ, հայտարարել է Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը:
«Մայիսի 29-ին միջկառավարական խորհրդի նիստում նախատեսվում է ստորագրել ազատ առևտրի մասին ԵՏՄ առաջին համաձայնագիրը` Վիետնամի հետ: Կցանկանայի նշել, որ բազմակողմ բանակցությունների արդյունքում փոխշահավետ պայմաններ սահմանվեցին ապրանքային շուկա դուրս գալու վերաբերյալ, որոշվեցին փոխգործակցության պարամետրերն առևտրային ծառայությունների մասով»,-հայտարարել է Նազարբաևը Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդի նիստում:

Создание зоны свободной торговли Евразийского экономического союза (ЕАЭС) с Китаем было одной из тем переговоров президента Владимира Путина и председателя КНР Си Цзиньпина на прошлой неделе. Об этом говорится в их совместном заявлении о сотрудничестве ЕАЭС и «Шелкового пути», сообщает газета «Ведомости».
Речь идет о начале переговоров по подготовке всеобъемлющего соглашения о партнерстве и сотрудничестве с Китаем, а также о проработке возможности создания зоны свободной торговли, отмечает замминистра экономического развития Алексей Лихачев.
Но появится она не скоро, единодушны чиновники. Через 10 лет, оценивает возможные сроки чиновник финансово-экономического блока правительства. Это масштабный проект, переговоры могут идти 20–30 лет, более острожен один из чиновников, курирующих внешнеэкономические связи. Пока самая ранняя стадия – изучаются лишь возможные подходы, продолжает он: «На дипломатическом языке это называется «взять тему в совместную проработку». Изучается регуляторная база, как работают инфраструктурные проекты, по срокам – не раньше 2020-х гг., считает федеральный чиновник.
«Нашей целью было подписать как можно больше документов, оформляющих отношения Китая и России», – рассказывает чиновник, участвовавший в переговорах с китайцами. Даже рамочное соглашение о сотрудничестве, подписанное на высшем уровне, очень важно для китайского бизнеса, объясняет он: это знак того, что их действия получили одобрение государства – «без этого они шагу не ступят». Китайскому бизнесу важно иметь возможность сослаться на эти документы, чтобы объяснить свои действия, говорит он.
Первый шаг – соглашение о торгово-экономическом сотрудничестве ЕАЭС и Китая. Проект может появиться до конца 2015 г., заявил министр по торговле Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) Андрей Слепнев. Снижения таможенных пошлин оно не будет предусматривать, рассказывает сотрудник ЕЭК. Для ЕАЭС это прежде всего возможность сделать взаимный товаропоток более прозрачным, увеличить потенциал транспортного коридора, поясняет он, но оценивать экономические эффекты пока рано.
Вряд ли будет заключено соглашение об обнулении всех взаимных пошлин, сомневается Александр Кнобель из Института Гайдара, этого не допустят ни российские, ни китайские производители. Скорее пошлины будут несколько снижены и не для всех товаров, полагает он. Но сейчас даже при значительном снижении пошлин риски для российских производителей будут невелики, считает Кнобель: девальвация увеличила их конкурентоспособность.
В 2014 г., по данным министерства коммерции КНР, товарооборот России и Китая составил $95,9 млрд, по данным ФТС – $88,4 млрд. Для России Китай – торговый партнер номер один, Россия в товарообороте Китая – на девятом месте. Китайско-казахстанская торговля за последний год выросла на 11,3% до $28,6 млрд. Товарооборот Белоруссии и Китая составил $3,7 млрд, Армении – $455 млн.
Глобализация через ВТО наталкивается на трудности, поэтому активно обсуждаются и создаются новые региональные площадки, отмечает профессор РЭШ Наталья Волчкова. Сотрудничество ЕАЭС с другими странами – естественное развитие интеграции и эффект от сотрудничества с Китаем будет большой, но Китай традиционно ориентирован на крупные рынки – США и Европу, поэтому реализовать такой проект будет непросто, уверена Волчкова. Проект реализуем, но экономически более выгодным было бы создание зоны свободной торговли России с ЕС, считает Кнобель. Впрочем, у России пока не получалось подписать соглашения о зоне свободной торговли, заключает он.