13 Մայիս 2015 - 14:19 AMT
Գորիսում գործարկվել է Հայաստանում ամենախոշոր վակուումային արևային ջրատաքացուցիչը: 1900 վակուումային խողովակից բաղկացած այս համակարգը ապահովում է տաք ջուր 180 խորանարդ մետր լողավազանի և 40 հյուրանոցային սենյակների համար:
Արևային էներգետիկան հսկայական ներուժ ունի Հայաստանում՝ պայմանավորված մեր երկրի բնակլիմայական պայմաններով, իսկ հանածո էներգառեսուրսների բացակայության և ներկրումից կախվածության հանգամանքը արևային էներգետիկան դարձնում է ռազմավարական, ազգային անվտանգության հետ կապված խնդիր: Այդ ոլորտում ամենաշահեկան ներդրումը արևային ջրատաքացման տեխնոլոգիաներն են, որոնք ապահովում են ամենաարագ հետգնում: Արևային ջրատաքացուցիչները աշխատում են ողջ տարվա ընթացքում՝ անկախ օդի ջերմաստիճանից, միայն թե երկնքում տեսանելի լինի արևը:
«Մենք առանձնահատուկ ուշադրություն ենք դարձնում մարզերում նմանատիպ նախագծերի իրականացմանը. այնտեղ բարեկեցությունն ավելի ցածր է, իսկ խնդիրներն՝ ավելի սուր թե բնակչության և թե բիզնեսի համար: Դիանա հյուրանոցի օրինակը յուրահատուկ է նաև նրանով, որ ֆինանսավորվել է մեր գործընկեր ԱԳԲԱ Լիզինգ ՓԲԸ կողմից: Ներկա պահին դա ամենախոշոր նման նախագիծն է Հայաստանու. մենք վստահ ենք, որ այն միակը չի լինի»,- նշել է արևային ջրատաքացուցիչներ և ջեռուցման լուծումներ առաջարկող «Շտիգեն» ընկերության տնօրեն Հայկ Շեկյանը:
Արևային վակուումային կոլեկտորը նախատեսված է արևի էներգիան կլանելու և այն ջերմային էներգիայի փոխակերպելու համար: Այն բաղկացած է վակուումային գլանակներից և այդ գլանակները իրար հետ միացնող կոլեկտորից: Իսկ վակուումային գլանակներում տեղադրված է ջերմափոխանակիչ խողովակ, որն իրենից ներկայացնում է բարձր մակնիշի պղինձե խողովակ՝ տեղադրված երկշերտ ապակու գլանի մեջ:Արևից եկող էներգիայի 92%-ը կլանվում է գլանակի կողմից, իսկ վակուումը ապահովում է իդեալական ջերմամեկուսացում, այսինք գրեթե չի լինում ջերմության կորուստ դեպի մթնոլորտ:Արևային-վակուումային կոլեկտորի շահագործման ժամկետը հասնում է 20 տարվա:

В гостинице «Диана» города Горис начала работу крупнейшая в Армении вакуумная система солнечного водяного отопления. Система, состоящая из 1900 вакуумных труб обеспечивает горячей водой бассейн объемом в 180 кубометров и 40 гостиничных номеров.
Солнечная энергетика в Армении имеет огромный потенциал, связанный с природно-климатическими условиями нашей страны. Отсутствие ископаемых энергоресурсов и зависимость от импорта делают развитие солнечной энергетики стратегически важной прерогативой уровня национальной безопасности. Самой оптимальной в данной сфере инвестицией являются технологии солнечного водяного отопления, обеспечивающие быстрейшую финансовую отдачу. Система способна работать круглый год – вне зависимости от температуры воздуха.
«Мы обращаем пристальное внимание реализации таких проектов особенно в регионах, поскольку проблем там больше и они острее как для жителей, так и для бизнеса. Пример гостиницы «Диана» уникален, поскольку профинансирован нашим партнером – ЗАО «АКБА Лизинг». На сегодняшний день это крупнейший реализованный проект в данной сфере, однако мы уверены, что он не последний», – заявил Айк Шекян, директор компании «Штиген», занимающейся производством и установкой данных систем.