2015-ի հունվար-մարտին արդյունաբերական արտադրության ծավալը Հայաստանում կազմել է 605 մլն դոլար` 2014-ի նույն ժամանակաշրջանի համեմատ ավելանալով 2 տոկոսով: Այս ցուցանիշով Հայաստանն առաջատար է ԵՏՄ երկրների թվում: Այս մասին ասվում է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) կայքում հրապարակված հաղորդագրության մեջ:
Ըստ ԵՏՀ տվյալների, ընդհանուր առմամբ ԵՏՄ անդամ պետությունների արդյունաբերության ծավալները նվազել են 0,7 տոկոսով` կազմելով 212 մլրդ դոլար:
Արդյունաբերական արտադրության աճը Հայաստանում հաշվետու շրջանում հիմնականում պայմանավորված է աճով հանքարդյունաբերության և բաց հանքերի շահագործման ոլորտում` 27,7 տոկսով, կազմելով 115,9 մլն դոլար: Հաշվետու շրջանում վերամշակող արդյունաբերության աճը Հայաստանում կազմել է 0,6 տոկոս` 359 մլն դոլար: Ապահովումը էլեկտրաէներգիայով, գազով և այլն` կազմել է 120,1 մլն դոլար` նվազելով 13,2 տոկսով:
Ջրամատակարարումը, թափոնների վերամշակումն ու մաքրումը, երկրորդական հումքի ստացումը 10,2 տոկոսի աճ է գրանցել` 10 մլն դոլար:
Վիճակագրական տվյալներով, Ղազախստանում ևս աճել են արդյունաբերական արտադրանքի ծավալները` 0,6 տոկոսով` կազմելով 18,3 մլրդ դոլար: Բելառուսում 2014-ի հունվար-մարտին գրանցվել է 7,3 տոկոս անկում` 11,6 մլրդ դոլար, իսկ Ռուսաստանում արդյունաբերության ծավալը նվազել է 0,7 տոկոսով` կազմելով 181,5 մլրդ դոլար: Ղրղզստանում, որը ԵՏՄ-ին անդամակցելու փուլում է գտնվում, արդյունաբերության ծավալների աճը կազմել է 20.9 տոկոս` կազմելով 825,1 մլն դոլար:
Ընթացիկ տարվա հունվար-մարտին Ռուսաստանին բաժին է ընկել ԵՏՄ անդամ պետությունների արդյունաբերական արտադրության ընդհանուր ծավալի 85,6 տոկոսոը, Ղազախստանին` 8,6 տոկոսը, Բելառուսին` 5,5 տոկոսը, Հայաստանին` 0,3 տոկոսը:
Հայաստանը ԵՏՄ-ին անդամակցելու համաձայնագիրը կնքեց 2014-ի հոկտեմբերի 10-ին և ԵՏՄ լիիրավ անդամ դարձավ 2015-ի հունվարի 2-ին: Անդամակցության պայմանագրով նախատեսվում է 1-8 տարի Հայաստանի և ԵՏՄ մաքսային տոկոսադրույքների ներդաշնակեցման համար, 12-60 ամիս՝ Մաքսային միության տեխնիկական կանոնակարգերի ընդունման, 3 տարի՝ մտավոր սեփականության օբեյկտների իրավունքների պահպանության ու պաշտպանության հարցերի կարգավորման համար: Անցումային շրջանում ԵՏՄ-ն իրավունք ունի որոշելու Հայաստանի տարածք իր ապրանքների ներմուծման հատուկ կարգը: Պայմանագրով նախատեսվում են նաև ապրանքների տեղափոխման առանձնահատկությունները օտար պետությունների տարածքով: Հայաստանը կստանա ԵՏՄ մաքսային մուտքերի 1,13 տոկոսը:

Объем промышленного производства в Армении в январе-марте 2015 года составил $605 млн., увеличившись по сравнению с тем же периодом 2014 года на 2%, по данному показателю Армения лидирует среди стран ЕАЭС. Об этом говорится в опубликованном на сайте Евразийской Экономической Комиссии (ЕЭК) сообщении.
Согласно данным ЕЭК, в целом, объем промпроизводства государств–членов ЕАЭС снизился на 0,7% и составил $212 млрд.
Рост объема промышленного производства в Армении за отчетный период был, в основном, обусловлен увеличением сферы горнодобывающей промышленности и разработкой открытых карьеров на 27,7%, составив $115,9 млн.
При этом за отчетный период обрабатывающая промышленность в стране составила $359 млн. (рост на 0,6%), обеспечение (снабжение) электроэнергией, газом, паром и кондиционированным воздухом – $120,1 млн. (спад на 13,2%), водоснабжение, очистка, обработка отходов и получение вторичного сырья – $10 млн. (рост на 10,2%).
По данным статистики, объем промпроизводства за отчетный период также вырос у Казахстана – на 0,6%, составив $18,3 млрд. В Беларуси за январь-март был зафиксирован спад промпроизводства на 7,3% до $11,6 млрд., а в России объем промышленности снизился на 0,7% до $181,5 млрд.
Объем промпроизводства Кыргызстана, находящегося в процессе присоединения к ЕАЭС, вырос на 20,9%, составив $825,1 млн.
В январе-марте текущего года на долю России приходилось 85,6% общего объема промышленного производства государств–членов ЕАЭС, Казахстана – 8,6%, Беларуси – 5,5%, Армении – 0,3%
В структуре промышленного производства государств – членов ЕАЭС в январе-марте 2015 года наибольший удельный вес занимала обрабатывающая промышленность (61,7%). Удельный вес объема добычи полезных ископаемых составил 26,1%, а доля производства и распределения электроэнергии, газа и воды составила 12,2%.