15 Մայիս 2015 - 07:22 AMT
ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի էթիկայի հանձնաժողովը պաշտոնական հետաքննություն է սկսել 2013 թվականին Կոնգրեսի 10 և անձնակազմի 32 անդամի Բաքու ուղևորության ծախսերն Ադրբեջանի պետական նավթային ընկերության կողմից գաղտնի ֆինանսավորվելու փաստի առթիվ: Այդ մասին հայտնում է Tert.am-ը Houston Chronicle-ի վրա հղումով:
Associated Press-ի փոխանցմամբ՝ օրենսդիրների խումբը նշել է, որ իրենք տեղյակ չեն եղել, որ 2013 թվականի ճանապարհորդությունն Ադրբեջան ֆինանսավորվել է ադրբեջանական կառավարության կողմից:
Կոնգրեսի առնվազն 7 անդամ կամ նրանց օգնականները հայտարարել են, որ օրենսդիրները հավանություն են ստացել 2013 թվականի մայիսի ուղևորության համար Էթիկայի հանձնաժողովից: Հյուսթոնում հիմնված շահույթ չհետապնդող կազմակերպությունները հայտնել են հանձնաժողովին, որ իրենք են հովանավորում Բաքվում կայանալիք գիտաժողովը:
Ավելի վաղ The Washington Post ամերիկյան պարբերականը, վկայակոչելով խմբագրությունում հայտնված էթիկայի հանձնաժողովի գաղտնի զեկույցը, հայտնել էր, որ Ադրբեջանի պետական նավթային ընկերությունը գաղտնի ֆինանսավորել է ԱՄՆ Կոնգրեսի 10 և անձնակազմի 32 անդամի ուղևորության բոլոր ծախսերը դեպի Բաքու` այնտեղ 2013-ին անցկացված Կասպից ծովի գիտաժողովին մասնակցելու նպատակով:
Ինչպես նշվում է զեկույցում` օրենսդիրները և նրանց աշխատանքային անձնակազմի անդամները հարյուր հազարավոր դոլարներ են ստացել գործուղման ծախսերի համար, ինչպես նաև՝ մետաքսե շարֆեր, բյուրեղապակյա սպասք և ադրբեջանական գորգեր` 2.500-10.000 դոլար արժողությամբ: Նշվում է, որ կոնգրեսականների ուղևորությունն արժեցել է 112.899 դոլար:
Պալատի անկախ քննչական ճյուղ հանդիսացող Կոնգրեսական էթիկայի գրասենյակի 70 էջանոց զեկույցի համաձայն` Ադրբեջանի SOCAR պետական նավթային ընկերությունը ԱՄՆ-ում գործող շահույթ չհետապնդող ընկերությունների միջոցով 750 000 դոլար է ուղղել գիտաժողովի ֆինանսավորման աղբյուրը թաքցնելու համար:
2012-ի մայիսին ոչ առևտրային «Եվրոպական կայունության նախաձեռնություն» (European Stability Initiative) կազմակերպությունը հրապարակեց սկանդալային «Խավիարային դիվանագիտություն» զեկույցը: Զեկույցում ասվում է, որ Ադրբեջանին բարեկամաբար տրամադրված ԵԽ անդամները աչք են փակում մարդու իրավունքների խախտման վրա՝ փոխարենը Բաքվից ստանալով ձկնկիթ, մետաքսե գորգեր, ոսկյա և արծաթե զարդեր և այլ շռայլ նվերներ:
Աշխատության մեջ մանրամասն շարադրված է ԵԽԽՎ պատգամավորների կաշառման մեխանիզմն ու ժամանակացույցը: Մասնավորապես, ասվում է, որ շռայլ նվերների մատուցումն ադրբեջանական ավանդույթի մաս է կազմում, ինչպես նաև այն ակնկալիքը, որ դրա դիմաց մի օր կհատուցվի:
Այս տրամաբանությամբ էլ, որն ադրբեջանցի պաշտոնյաները մասնավոր զրույցներում կոչում են «խավիարային քաղաքականություն», նրանք գործում են:
Ամեն ինչ սկսվեց, երբ Ադրբեջանը 2001-ին դարձավ Եվրոպայի խորհրդի անդամ, իսկ 2005-ին, երբ ավարտվեց Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան նավթամուղի կառուցումն ու գանձարանը նավթադոլարներ սկսեց ստանալ, «խավիարային քաղաքականությունը» գործարկվեց արդեն ամբողջ թափով:
«Խավիարի 1 կգ արժեքը 1300-1400 եվրո է: ԵԽԽՎ-ում մեր բարեկամներից յուրաքանչյուրը տարին 4 անգամ առնվազն 0,4-0,6 կգ խավիար է ստանում: Խավիար ստացող երկրի հիմնական բարեկամները 10-12 են: Եվս 3-4-ը կան քարտուղարությունում: ԵԽԽՎ յուրաքանչյուր նստաշրջանին միշտ խավիար է նվիրաբերվում: Սակայն Բաքու այցելությունների ժամանակ նվիրաբերվում են նաև շատ այլ բաներ: Պատգամավորներից շատերը հաճախ հրավիրվում են Ադրբեջան, նրանց այցերը շռայլորեն են վարձատրվում:

15 Май 2015 - 10:19 AMT
Американская комиссия по этике расследует факт финансирования конгрессменов нефтяной компанией Азербайджана
Комиссия по этике Палаты представителей США начала официальное расследование по факту тайного финансирования государственной нефтяной компанией Азербайджана расходов на поездку в Баку 10 членов Конгресса и 32 членов аппарата. Об этом сообщает издание Houston Chronicle.
Как передает Associated Press, группа законодателей отметила, что они не знали о том, что поездка в Азербайджан в 2013г. финансировалось азербайджанским правительством.
По меньшей мере, 7 членов или их помощников заявили о том, что законодатели получили согласие на поездку от комиссии по этике. Зарегистрированные в Хьюстоне и не преследующие выгоду организации сообщили комиссии, что они спонсируют намеченную в Баку конференцию, сообщает Tert.am.
Ранее газета The Washington Post, ссылаясь на конфиденциальный доклад отдела Конгресса по этике, оказавшийся в ее распоряжении, сообщила, что государственная нефтяная компания Азербайджана в 2013 году тайно профинансировала все расходы, связанные с поездкой на конференцию в Баку десяти членов Конгресса и 32 сотрудников его аппарата. Газета также сообщила, что на конференции выступали три бывших высокопоставленных помощника Обамы: Роберт Гиббс, Джим Мессина и Дэвид Плаф.
Законодатели и их сотрудники получили сотни тысяч долларов в виде оплаты проезда и подарков: шелковых шарфов, хрустальных чайных наборов и азербайджанских ковров стоимостью от 2500 до 10000 долларов, говорится в публикации со ссылкой на доклад. Только расходы на авиабилеты для законодателей, а в некоторых случаях и их супруг или супругов, согласно приведенным документам, составили около 113 тысяч долларов.
Авторы 70-страничного доклада предполагают, что Государственная нефтяная компания Азербайджанской Республики (ГНКАР) перевела 750 тысяч долларов некоммерческим организациям в США, чтобы скрыть источник финансирования конференции в бывшей советской республике. Эти НКО подали в Конгресс ложные документы о том, что они выступали спонсорами конференции, сообщает Washington Post.
Результаты расследования были переданы в комитет Палаты представителей по этике для расследования возможных нарушений регламента Конгресса и федеральных законов, запрещающих правительствам зарубежных стран влиять на американскую политику.
ГНКАР выпустила заявление, в котором указала, что не делала тайны из того, что она поддерживала проведение конференции, и обвинила НКО в том, что они не подали соответствующие документы о раскрытии информации, пишет Washington Post.
Американо-азербайджанский съезд «Взгляд в будущее» проходил 28-29 мая 2013 года, пишет газета. В течение предшествующего ему года ГНКАР и несколько крупных энергетических компаний добивались для себя исключения из американских экономических санкций против Ирана в том, что касалось строительства газопровода в Каспийском море стоимостью 28 миллиардов долларов.
По данным газеты, в поездке участвовали члены Палаты представителей Джим Бриденстайн, Иветт Кларк, Дэнни Дэвис, Рубен Инохоса, Шейла Джексон Ли, Леонард Лэнс, Мишель Лухан Гришэм, Грегори Микс и Тед По, а также теперь уже бывший конгрессмен Стив Стокман.