Մոսկվայում տեղի է ունեցել խաղերի մշակողների և թողարկողների հերթական միջազգային DevGAMM համաժողովը, որի շրջանակում հանձնվել են DevGAMM Awards 2015-ի հաղթողների մրցանակները: Միանգամից 2 մրցանակի է արժանացել հայկական Triada Studio ստուդիայի հեղինակած Shadowmatic խաղը:
Խաղը նաև հայտնվել է iOS Games կայքի «Օրվա խաղը» բաժնում, որը նվիրված է iPhone, iPad և iPod Touch համար նախատեսված խաղերին: «Shadowmatic-ն ամենաանհավանական զգացմունքներ է առաջանցում` դա նաև հիասքանչ գլուխկոտրուկ է, կատարված գերազանց ոճով: Այստեղ շատ կարևոր էր որակյալ պատկեր ստանալը և մշակողներն արդարացրել են իրենց` պատկերները շատ որակյալ են, ֆիգուրները պատրաստված են քարից, մետաղից և ոսկրից, պահպանված են յուրաքանչյուր տարրի արտաքին հատկանիշները»,-գրում է պարբերականը:
2015-ի ապրիլի 4-ին ArmNet Awards մրցանակաբաշխության պաշոտանական արարողության ժամանակ խաղը գլխավոր մրցանակների արժանացավ «Նորարարություն» և «Դիզայն և հարմարավետություն» անվանակարգերում, ինչպես նաև Գրան պրի ստացավ բջջային հավելվածի համար:
Shadowmatic-ը երևակայությունն ակտիվացնող գլուխկոտրուկ է, որը լուծելու համար անհրաժեշտ է աբստրակտ օբյեկտներ պտտել ու դրանց ստվերի միջոցով ճանաչելի ուրվագծեր ստանալ: Ի դեպ, դրանք համապատասխանում են խաղի կոնկրետ սենյակի շրջակայքին, առկա վիզուալ էֆեկտներն էլ կօգնեն խաղի վրա ծախսած ժամանակից առավելագույն հաճույք ստանալ:
Ընդհանուր առմամբ խաղում 9 սենյակ ու ավելի քան 70 փուլ կա: Յուրաքանչյուր սենյակում յուրահատուկ մթնոլորտ է, այդ ամենին համապատասխան ինքնատիպ երաժշտություն է հնչում: Իմիջիայլոց, հավանած սաունդթրեքերը ցանկացողներն արդեն կարող են ներբեռնել iTunes-ից: Խաղը նաև հուշումների համակարգ ունի, որը դժվարանալու դեպքում խաղացողին կօգնի գուշակել վերջնական պատկերը, իհարկե՝ ոչ առանց միավորների գանձման: Ամեն դեպքում, խաղից լիարժեք հաճույք ստանալու համար ստեղծողները խորհուրդ են տալիս դրանցից օգտվել ծայրահեղ դեպքում:
DevGAMM համաժողովը խաղային ինդուստրիայի խոշորագույն միջոցառումներից է, քանի որ կոնտենտի 90 տոկոսը խաղերի մշակմանն է առնչվում և միայն 10 տոկոսը` մարքեթինգին: Համաժողովը կազմակպերվում է հատուկ խաղերի պրոֆեսիոնալ մշակողների, թողարկողների, անկախ հեղինակների, նկարիչների և անիմատորների, նախագծերի պրոդյուսերների և մենեջերների, տարբեր խաղային պորտալների ներկայացուցիչների, պոտենցիալ ներդրողների և բոլոր նրանց համար, ով կապված է խաղերի ինդուստրիայի հետ:

В Москве состоялась очередная международная конференция разработчиков и издателей игр DevGAMM, в рамках которой прошло награждение лауреатов DevGAMM Awards 2015 года. Сразу две награды – «За лучшую графику» и «Выбор медиа» достались игре Shadowmatic, разработанной армянской студией Triada Studio.
Игра также попала в рубрику «Игра дня» на сайте iOS Games, посвященном играм для iPhone, iPad и iPod Touch. «Shadowmatic вызывает самые невероятные чувства — это восхитительная головоломка, которая выполнена в отличном стиле. Здесь было очень важно сделать качественную картинку, и разработчики не подкачали – фигуры выглядят невероятно качественно, они выполнены из камня, металла и кости, но при этом соблюдены внешние характеристики каждого элемента», – пишет издание.
4 апреля 2015 года во время официальной церемонии вручения наград ArmNet Awards, игра удостоилась также главных призов в номинациях «Инновации» и «Дизайн и комфорт», а так же гран-при за лучшее мобильное приложение.
Shadowmatic – развивающая воображение головоломка, для решения которой нужно находить скрытые в тени силуэты. Основная суть игры в том, чтобы, вращая в луче света абстрактные трехмерные объекты, собрать их тенями на стене знакомые силуэты, тематически соответствующие оформлению комнаты. Применяемые визуальные эффекты позволят получить настоящее удовольствие от потраченного на игру времени.
В игре 9 комнат и более 70 уровней. В каждой комнате присутствует своя уникальная атмосфера и соответствующее музыкальное сопровождение. В игре действует специальная система подсказок, которой игрок может воспользоваться в случае необходимости. Подсказки помогут угадать правильный вариант, но при их использовании с игрока будут взиматься очки. В любом случае, чтобы получить удовольствие от игры, создатели советуют пользоваться подсказками только в крайнем случае.
Конференция DevGAMM – одно из самых продуктивных мероприятий игровой индустрии, поскольку 90 процентов контента в нем о разработке игр и только 10 процентов о маркетинге. Конференция организованна специально для профессиональных разработчиков игр, издателей, независимых разработчиков, художников и аниматоров, продюсеров и менеджеров проектов, представителей игровых порталов, потенциальных инвесторов и всех, кто связан с игровой индустрией.
Triada Studio является родоначальницей компании PAN Media, которой принадлежит сайт PanARMENIAN.Net.