18 Մայիս 2015 - 11:24 AMT
Եվրամիությունն ու Թուրքիան տնտեսական երկխոսություն են սկսում: Այդ մասին մայիսի 18-ին հայտարարել է Թուրքիայի ԵՄ գծով նախարար Վոլկան Բոզկիրն Անկարայի հետ Բրյուսելի Ասոցիացիայի խորհրդի շրջանակում: «Տնտեսական հարաբերությունները մեր ընդհանուր շահերից են բխում: Ուստի մենք որոշել ենք տնտեսական երկխոսություն սկսել»,-ասել է նա:
Հարևանության և քաղաքականության գծով եվրահանձնակատար Յոհաննես Հանն իր հերթին հայտարարել է, որ Եվրահանձնաժողովը քննարկում էր ԵՄ-Թուրքիա մաքսային միության արդիականացման հարցը: «Ես շեշտում եմ ամուր տնտեսական կապերը Եվրամիության և Թուրքիայի միջև և բարձր մակարդակում տնտեսական երկխոսությունը զարգացնելու անհրաժեշտությունը: Մենք հետազոտում ենք մեր մաքսային միությունը կատարելագործելու և արդիականացնելու հնարավորությունները»,-ասել է նա, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Մայիսի 18-ին Բրյուսելում ընթանում է ԵՄ-Թուրքիա Ասոցացման խորհրդի 53-րդ նիստը` կազմակերպությանն Անկարայի անդամակցության շուրջ բանակցությունների շրջանակում:
Մինչդեռ, ինչպես հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը, Թուրքիան հուսով է, որ բանակցությունները Եվրամիության հետ մուտքի արտոնագրերի վերացման վերաբերյալ կարագանան, հայտարարել է Բրյուսելում ճեպազրույցի ժամանակ Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն:
«Մենք հաջողությամբ սկսեցինք մուտքի արտոնագրերի ռեժիմի վերացման շուրջ բանակցությունները: Հուսով եմ, որ առաջիկայում առաջընթաց կգրանցվի»,-ասել է նա:
Թուրքիայի ԱԳ նախարարը կարևորել է գործակցությունը Եվրամիության հետ անվտանգության ոլորտում փոխգործակցության առումով:
«Մենք խորացնում են համագործակցությունը ԵՄ հետ տարածաշրջանում անվտանգության ոլորտում, ինչը միտված է խաղաղության ու կայունության ամրապնդմանը, ինչպես մենք անում ենք դա հիմա ապօրինի ուժերի դեմ պայքարում: Բացի այդ, կարևորում եմ գործակցությունը էներգետիկ և տնտեսական ոլորտներում»,-հայտարարել է նա: ԵՄ գծով Թուրքիայի նախարար Վոլկան Բոզկիրը հավելեց, որ Թուրքիայի անդամակցությունը ԵՄ-ին բխում է երկու կողմերի շահերից:
«Մենք այսօր անցկացրեցինք ԵՄ-Թուրքիա Ասոցացման խորհրդի 53-րդ նիստը: Նույնքան տարի է անցել Թուրքիայի և ԵՄ միջև ասոցացման համաձայնագրի կնքումից: Թուրքիան համբերատար է վերաբերվում այս ուղղությամբ կատարվող աշխատանքին, սակայն սա արդեն շատ մեծ ժամկետ է: Եթե մենք դիտարկենք Թուրքիայի անդամակցության հարցը տնտեսական, քաղաքական և այլ տեսակետներից, ապա կտեսնենք, որ դա բխում է բոլոր կողմերի շահերից»,-ասել է Բոզկիրը:

Евросоюз и Турция решили запустить экономический диалог. Об этом заявил сегодня в Брюсселе министр по делам ЕС Турции Волкан Бозкыр на пресс-конференции в рамках Совета ассоциации Брюсселя с Анкарой.
«Экономические отношения – в наших общих интересах. Поэтому мы решили запустить экономический диалог», – сказал он.
Еврокомиссар по политике соседства и вопросам расширения Йоханнес Хан заявил, в свою очередь, что Еврокомиссия рассматривает модернизацию таможенного союза ЕС – Турция. «Я подчеркиваю сильные экономические связи между Евросоюзом и Турцией и необходимость развивать экономический диалог на высоком уровне. Мы исследуем возможности усовершенствования и модернизации нашего таможенного союза», – отметил он, сообщает ТАСС.
В Брюсселе 18 мая проходит 53-й Совет ассоциации ЕС – Турция в рамках переговорного процесса по вступлению Анкары в сообщество. Он был запущен в 2005 году.
Между тем, как передает РИА Новости, Турция надеется на ускорение переговоров с Евросоюзом об отмене визового режима, заявил на брифинге в Брюсселе министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу.
«Мы успешно начали диалог по отмене визового режима. Надеюсь, что в ближайшее время они продвинутся вперед», — сказал он.
Глава турецкого внешнеполитического ведомства подчеркнул важность сотрудничества с Евросоюзом по вопросам взаимодействия в сфере безопасности.
«Мы усилим сотрудничество с ЕС по теме обеспечения безопасности в регионе, укрепления мира и стабильности, как мы делаем это сейчас в отношении борьбы с незаконными силами. Кроме этого, подчеркну важность сотрудничества по экономическим и энергетическим вопросам», — заявил он.
Министр Турции по делам ЕС Волкан Бозкыр добавил, что вступление Турции в ЕС отвечает общим интересам обеих сторон.
«Мы провели сегодня 53-е ежегодное заседание Совета ассоциации Турции и ЕС. Столько же лет прошло с момента подписания соглашения об ассоциации между Турцией и ЕС. Турция терпеливо и аккуратно относится к проводимой в этом отношении работе, однако это уже большой срок. Если мы посмотрим на членство Турции с экономической, политической и других точек зрения, то оно отвечает интересам всех сторон», — подчеркнул Бозкыр.