(?) Ալեքսեյ, Հայաստանն արդեն ձեռք է բերել ձկնաբուծության տարածաշրջանային առաջատարի համբավ և hանրապետությունում նմանատիպ մեծաթիվ ձեռնարկություններ են գործում: Ձեր ընկերությունը Հայաստանից ձուկ արտահանող խոշորագույն ընկերություններից է: Ինչո՞ւ են ռուսաստանցիները նախապատվությունը տալիս հենց Artezianica-ի արտադրանքին:
(!) Առաջին հերթին դա Բնականի դինամիկա (Dynamic Organic) հայեցակարգն է: Կարելի է ասել, որ մեր ձկան պատմությունը սկսվում է բիբլիական Արարատի գագաթից: Չէ որ հենց այնտեղ, հավերժ սառցադաշտերում է կուտակվում ձյունը, որի հալոցքից առաջացած ջուրը եզակի բնական աղբյուրներ է ստեղծում Արարատյան դաշտավայրում, որտեղ էլ մենք բուծում ենք մեր ձուկը: Սրան գումարվում են առաջատար տեխնոլոգիաները, Դանիայում հատուկ մշակված սննդակարգը: Արդյունքում ստանում ենք եզակի օրգանական պրոդուկտ անաղարտ համով: Բացի այդ, Artezianica-ի արտադրանքի կարևորագույն ուղղորդիչ ուժը և երաշխավորված որակի գրավականն է պրոֆեսիոնալ, հավաստագրեր ունեցող անձնակազմը և խիստ վերահսկողությունը յուրաքանչյուր օղակում` սկսած վերամշակման պայմաններից, փաթեթավորումից, պահպանման պայմաններից ու վերջացրած այն սպառողին հասցնելով: Այսինքն, կարող ենք վստահաբար ասել, որ ամեն ինչ գիտենք մեր ձկնեղենի մասին` որսալու պահից մինչև խանութի վաճառասեղանին կամ հաճախորդի դռան մոտ հայտնվելը:
(?) Վերջերս արդիական են դարձել բնապահպանական խնդիրները` արտեզիան հորերի շահագործումն Արարատյան դաշտավայրում կարող է հանգեցնել Հայաստանի բնական ջրային պաշարների սպառմանը…
(!) Ներդրումներ անելով Հայաստանում` ի սկզբանե երկարաժամկետ գործակցություն էինք ծրագրում, ինչը ենթադրում է խնայողաբար վերաբերմունք երկրի պաշարներին, որտեղ բիզնես ենք անում: Մի հասարակ փաստ` ջրօգտագործման, այսինքն` ջրի ռեսուրսների և հորերի քանակով, թույլտվությունների հաշվառումների տվյալների համաձայն Artezianica-ն համարվել է ամենախնայող ձեռնարկությունը: Առաջատար դիրքեր զբաղեցնելով արտադրության ոլորտում գրեթե 50 անգամ պակաս ջուր ենք օգտագործում Արարատյան դաշտավայրի հորերից, քան մյուս ձկնաբուծարանները:
Ժամանակակից տեխնոլոգիաներն ու խնայող վերաբերմունքը ռեսուրսներին, մեր տեսակետից, առանցքային են Հայաստանում արդյունաբերական ձկնաբուծության ոլորտում: Բիզնեսի տիպիկ օրենքները` մենաշնորհ, չարդարացված մասշտաբայնություն, ջրային ռեսուրսների օգտագործման չարաշահում, խաղի ոչ շուկայական կանոններն իրենց դարն ապրած հասկացություններ են, որոնք արգելակում են ոլորտի զարգացումը: Ձկնաբուծությունը պահեստամասերի վաճառք կամ հյուրանոցի շահագործում չէ: Այստեղ մեծ նրբություններ կան: Չափազանց կարևոր է գործակցությունը փորձագետների հետ, ձկների բուծման առանձնահատկությունները հաշվի առնելը, հնարավոր հիվանդությունները և այլն: Artezianica-ի տեխնոլոգիաները թույլ են տալիս հագեցնել ջուրը թթվածնով, կերակրել ձկներին իդեալական կերով: Այս երկու բաղադրիչը` որակյալ կերն ու ջրի շրջանառությունը, ապահովում են պատասխանատու մոտեցում ջրի տնտեսմանը:
(?) Հայաստանը բարդ տարածաշրջանում է գտնվում, տրանսպորտային հնարավորությունները սահմանափակ են, Ռուսաստանը, ուր հիմնականում արտահանվում է ձեր արտադրանքը, նույնպես բարդ վիճակում է` Արևմուտքի պատժամիջոցները, ռուբլու արժեզրկումը, էժանացող նավթը… Ի՞նչ խնդիրների է բախվում ձեր ընկերությունն այս պայմաններում:
(!) Իրոք, արժութային տատանումները զգալիորեն բարդացնում են հայ արտադրողների արտահանման հնարավորություններն արտաքին շուկայում: Պետք է խոստովանեմ, որ Ռուսաստանում կա ընդհանուր սպառման անկում, սակայն, նրա համար, ով կորոշի հեռանալ շուկայից, հետո շատ բարդ կլինի վերադառնալը: Վերջերս այս կարծիքը հայտնեց ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը պատժամիջոցներին սատարող եվրոպացի արտադրողների հետ զրույցում և մենք լիովին համամիտ ենք: Հասկանալով այս ամենը` ռիսկի ենք դիմում, այդ թվում ֆինանսական, պատասխանատու վերաբերմունք դրսևորելով մեր պարտավորությունների հանդեպ: Այս իրավիճակում խոշոր ռուսական ցանցերը գերադասում են աշխատել ստուգված, հուսալի, բարեխիղճ գործակալների հետ: Ուստի այս բարդ ժամանակներում մեզ հաջողվում է նույնիսկ ընդլայնել մեր տեսականին:
(?) Որպես ռուսաստանցի ներդնող ինչպե՞ս եք պատկերացնում ձկնաբուծության հեռանկարները Հայաստանում:
(!) Անկասկած, ցանկանում ենք, որ ձկնաբուծությունը Հայաստանում զարգանա, որպեսզի նոր աշախատատեղեր ստեղծվեն, և Հայաստանը հերթական անգամ մտնի պատմության մեջ` զարգացնելով եզակի ու հազվագյուտ ձկան արտադրություն: Մեր հետագա գործունեությունը կապված է մշտական կատարելագործման հետ` Artezianica-ն ներդնելու է նոր տեխնոլոգիաներ, պատրաստելու է նոր մասնագետների, բոլոր փուլերում կիրառելով միայն փորձագիտական մոտեցում:
Ձկնաբուծությունն ու խավիարի արտադրությունն արվեստ է, ընդ որում՝ ոչ մասսայական: Artezianica-ն պատրաստ է այդ արվեստը մատուցել աշխարհին:

(?)Алексей, Армения уже приобрела славу регионального лидера по аквакультурному рыбоводству и в Республике действует большое количество подобных предприятий. Ваша компания является одним из крупнейших экспортеров рыбной продукции Республики Армения. Почему россияне отдают предпочтение именно продукции ARTEZIANICA?
(!)В первую очередь, это концепция – Динамика Натурального (Dynamic Organic). Можно сказать, что история нашей рыбы начинается на вершине древнего библейского Арарата. Ведь именно там, в условиях вечной мерзлоты образуются снега, вода от таяния которых, создает уникальные природные источники Араратской долины, где мы и выращиваем нашу рыбу. Плюс передовые технологии рыбоводства, специально разработанная в Дании программа питания. В результате мы получается уникальный органический продукт с абсолютно чистым, первозданным вкусом. Кроме того, важнейшей направляющей силой производства и залогом гарантированного качества продукции ARTEZIANICA являются профессиональный сертифицированный персонал и строгий контроль каждого звена – начиная с условий переработки, упаковки, хранения и заканчивая транспортировкой продукции потребителям. То есть мы с полной уверенностью можем сказать, что знаем все про нашу рыбу – от процесса вылова до ее появления на прилавке магазина или у дверей клиента.
(?)В последнее время актуализировался экологический вопрос – эксплуатация артезианских скважин в Араратской долине может привести к истощению природных водных ресурсов в Армении…
(!)Делая свои капиталовложения в Армению, мы изначально планировали долгосрочное сотрудничество, что предполагает максимально бережное отношение к ресурсам страны, в которой мы делаем бизнес. Приведу простой факт – по данным учетов разрешений на водопользование, т.е. ресурсам воды и количеству скважин, компания ARTEZIANICA является наиболее бережливым предприятием. Занимая лидирующие позиции по производству, мы используем воду скважин Араратской долины почти в 50 раз меньше некоторых других рыбоводческих хозяйств.
Современные технологии и бережное отношение к ресурсам – ключевые на наш взгляд моменты в области промышленного производства рыбы в Армении. Типовые бизнес-законы – монополизм, неоправданная масштабность, злоупотребление водными ресурсами, нерыночные правила игры – это отжившие свой век понятия, тормозящие развитие отрасли. Выращивание рыбы – это не продажа запчастей или эксплуатация гостиницы. Специфика колоссальная. Очень важны сотрудничество с экспертами, учет особенностей роста рыбы, нереста, возможных заболеваний и прочего. Технологии ARTEZIANICA позволяют насыщать кислородом воду, кормить рыбу идеально подходящим кормом. Два этих компонента – качественный корм и рециркуляция воды с насыщением ее кислородом – это ответственный подход к экономии воды.
(?)Армения находится в сложном регионе, транспортные возможности республики ограничены, в свою очередь в России, которая является главным адресатом армянского экспорта, тоже сложилась непростая ситуация – санкции Запада, девальвация рубля, дешевеющая нефть… С какими проблемами сталкивается ваша компания в этих условиях?
(!)Действительно, валютные колебания существенно усложняют экспортные возможности армянских производителей на внешнем рынке. Надо признать, что есть очевидный спад общего спроса в России, но при этом тот, кто уходит с рынков, тому будет очень сложно потом на него вернуться. Так недавно говорил президент России Владимир Путин европейским производителям, поддержавшим санкции, и мы полностью согласны с его позицией. Понимая все это, мы несем риски, в том числе финансовые, ответственно подходя к нашим контрактным обязательствам. В текущей ситуации крупные российские сети предпочитают работать с проверенными, добросовестными, надежными контрагентами. Поэтому в это непростое время нам удается даже расширять ассортимент выпускаемой нами продукции.
(?)Какими Вам – российскому инвестору, видятся перспективы рыбной отрасли в Армении?
(!)Безусловно, мы хотим, чтобы рыбная промышленность в Армении развивалась, чтобы появлялись новые рабочие места, и Армения в очередной раз вошла в историю, развив у себя производство редкой и уникальной рыбы. Для себя мы видим путь постоянного совершенствования – ARTEZIANICA будет внедрять новые технологии, готовить новых специалистов, на всех этапах использовать только экспертный подход.
Выращивание, обработка рыбы и икры – это искусство, и искусство не массовое. И ARTEZIANICA готова экспортировать это искусство в мир!