ՌԴ Լենինգրադի շրջանի ղեկավար Ալեքսանդր Դրոզդենկոյի և Հայաստանի գլխավոր հյուպատոս Հրայր Կարապետյանի հանդիպմանը քննարկվել են շրջանի և Հայաստանի միջև գործակցության ընդլայնման հնարավորությունները:
«Մենք ոչ թե ուղղակի պաշտոնական հարաբերություններ ենք հաստատում, այլ իմաստալից ենք դարձնում դրանք: Հայաստանյան ընկերությունները հաջողությամբ աշխատում են Լենինգրադի շրջանում տրանսպորտի և լոգիստիկայի ոլորտում, ինչպես նաև փոքր ու միջին բիզնեսում: Հայ համայնքի ներկայացուցիչները ակտիվորեն մասնակցում են հասարակական կյանքին, այդ թվում Մեծ Հայրենականի տարիներին ցուցաբերած հերոսության մասին հիշատակը պահպանելու գործին»,-ասել է Դրոզդենկոն:
«Ուրախ եմ, որ հարաբերությունները դինամիկ կերպով են զարգանում»,-ասել է Կարապետյանը: Հեռանկարային ոլորտների թվում նա նշել է գյուղատնտեսությունը, չրի և պահածոների արտահանումը, հայտնում է ՌԴ Լնինգրադի շրջանի կառավարության մամուլի ծառայությունը:
2014-ին ՀՀ և Լենինգրադի շրջանի միջև ապրանքաշրջանառությունը կազմել է $3,96 մլն: Հայ համայնքի ներկայացուցիչները Լենինգրադի շրջանում զբաղվում են հացի և հացամթերքի արտադրությամբ, ունեն բանվորական հագուստի արտադրամասեր, շինարարական ընկերություններ:
2001-ին համագործակցություն հաստատվեց Լենինգրադի շրջանի և ՀՀ Արագածոտնի մարզի միջև համագործակցության մասին պայմանագրի ստորագրմամբ: 2012-ին ՀՀ նվիրատվությամբ Կիրովի շրջանում տեղադրվեց խաչքար` ի հիշատակ Լենինգրադի պաշտպանության ժամանակ զոհված զինվորների:
2013-ին Կիրովի շրջանում բացվեց Մեծ հայրենականի տարիներին քանդված Պետրոս Մեծի հուշահամալիրը` բարերար Հրաչյա Պողոսյանի միջոցներով: Այն ժամանակ էլ համաձայնագիր կնքվեց Կիրովսկի և Աշտարակի միջև համագործակցության մասին:
2013-ի սեպտեմբերի 1-ից Արագածոտնի մարզից 3 ուսանող սովորում է Պուշկինի անվան Լենինգրադի պետական համալսարանում:

Возможности развития сотрудничества между Ленинградской областью России и областями Армении были обсуждены на встрече главы области Александра Дрозденко и генерального консула Армении Грайра Карапетяна.
«Мы не просто выстраиваем официальные отношения, но наполняем их смыслом. Компании из Армении успешно работают в Ленинградской области в транспорте и логистике, а также в разных сферах малого и среднего бизнеса. Представители диаспоры активно участвуют в общественной жизни, в том числе в деле сохранения памяти о героизме, проявленном в годы Великой Отечественной войны», — отметил Александр Дрозденко.
«Я рад, что отношения развиваются динамично», — отметил Грайр Карапетян. Среди перспективных отраслей взаимодействия генеральный консул назвал сельское хозяйство, поставку сухофруктов и консервированных продуктов, сообщает пресс-служба губернатора и правительства Ленинградской области.
По итогам 2014 года внешнеторговый оборот Ленинградской области с Республикой Армения составил $3,96 млн (0,02% внешнеторгового оборота Ленинградской области).
В Ленинградской области представители армянской диаспоры реализуют ряд проектов, в том числе в малом и среднем бизнесе — в производстве хлебобулочных изделий, пошиве рабочей одежды, производстве общестроительных работ.
Сотрудничество Ленинградской области и Арагацотнской области Республики Армения началось в 2001 году с подписания соглашения о сотрудничестве. В рамках оказания помощи в обустройстве на территории Ленинградской области мемориалов Великой Отечественной войны в 2012 году на «Интернациональной аллее памяти» мемориала «Невский пятачок» в Кировском районе открыт Хачкар (Крест-камень) от Республики Армения в память о солдатах, павших при обороне Ленинграда.
В 2013 году в Кировском районе был открыт воссозданный памятный комплекс Петру Великому, разрушенный в годы Великой Отечественной войны и восстановленный на средства мецената Грачьи Погосяна, при поддержке муниципального образования «Кировск» Кировского муниципального района Ленинградской области. Тогда же было подписано соглашение о сотрудничестве между городами Кировск и Аштарак.
В рамках реализации соглашения о сотрудничестве с 1 сентября 2013 года 3 студента Арагацотнской области Республики Армения проходят обучение в Ленинградском государственном университета им. А.С.Пушкина.