Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների գծով հանձնակատար Նիլս Մույժնիեկսը գտնում է, որ մարդու իրավունքների հետ կապված մարտահրավերներ կան Եվրոպայի խորհրդի բոլոր երկրներում, գրում է «Կոմերսանտը»: Նա արդեն մի շարք զեկույցներ է ներկայացրել Եվրամիության երկրներում մարդու իրավունքների հետ կապված իրավիճակի վերաբերյալ:
«Օրինակ, Հունգարիայում մենք վերլուծել ենք ԶԼՄ-ների ազատության մակարդակը, միգրացիայի խնդիրները, ռասիզմի և հանդուրժողականության վիճակը: Վենետիկի հանձնաժողովը քննադատել է ԶԼՄ-ների մասին հունգարական նոր օրենքը: Որոշ փոփոխություններ կատարվեցին, սակայն մտահոգությունները մնում են: Ռասիզմի և այլատյացության դրսևորումներ կան գնչուների և այլ խմբերի հանդեպ: Մեծ մտահոգություններ կան կապված հունգարական աջակողմյան «Յոբբիկ» կուսակցության ժողովրդականության աճի հետ:
«Հունվարին ես եղա Մելիլոյում, որն իսպանական անկլավ է Մարոկկոյում` ստուգելու միգրանտների հետ կապված վիճակը: Այցելել եմ Ֆրանսիա, որից հետո մեծ զեկույց եմ ներկայացրել այնտեղ գնչուների և ներգաղթյալների վիճակի, ինչպես նաև սահմանափակ կարողություններով անձանց իրավունքների պահպանման վերաբերյալ: Այնպես որ մարտահրավերներ մարդու իրավունքների հետ կապված կան բոլոր անդամ երկրներում»,-ասել Մույժնիեկսը:
Սակայն, ամենակրիտիկական վիճակն Ադրբեջանում է: «Իմ բոլոր ադրբեջանցի գործընկերները` իրավապաշտպաններ, անկախ լրագրողներ, բանտերում են: Նրանք մեղադրվել են լուրջ կասկածանք հարուցող մեղադրանքներով: Երբեմն նրանց միաժամանակ մեղադրում են լրտեսության, հեղափոխական գործունեության համար»,-ասել է հանձնակատարը:
Օրերս Եվրախորհրդարանի պատգամավորները կոչ արեցին Ադրբեջանին ազատ արձակել քաղբանտարկյալներին մինչև Եվրախաղերի մեկնարկը:
Եվրախորհրդարանի նախագահ Լամբսդորֆը հայտարարեց, որ Ադրբեջանի իշխանությունները պետք է ապահովեն իրենց երկրի քաղաքացիների իրավունքներն ու ազատությունները, որոնք նախատեսված են Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով և ՄԱԿ Մարդու իրավունքների հռչակագրով:
Հունիսին կայանալիք նիստում ԵԽ-ն մտադիր է բանաձև ընդունել Ադրբեջանում մարդու իրավունքների հետ կապված վիճակի վերաբերյալ: Մինչ այդ խորհրդարանականները պահանջել են ազատ արձակել ձերբակալված լրագրողներին և քաղբանտարկյալներին:

Комиссар Совета Европы по правам человека Нилс Муйжниекс считает, что вызовы в сфере прав человека существуют во всех странах СЕ, пишет газета «КоммерсантЪ». По ситуации в странах Евросоюза он уже выпустил ряд докладов.
«Например, в Венгрии мы проанализировали уровень свободы СМИ, проблемы миграции, расизма и толерантности. Венецианская комиссия критически оценила пакет новых венгерских законов, связанных со СМИ. После этого были внесены некоторые изменения, но причины для беспокойства остаются. Есть расизм и ксенофобия по отношению к цыганам и другим группам. Огромное беспокойство вызывает и рост популярности «Йоббика» (венгерской ультраправой партии)», — заявил Муйжниекс.
«В январе я посетил Мелилью — испанский анклав в Марокко — и проверил там ситуацию с мигрантами. Посетил Францию, после чего опубликовал большой доклад о положении там цыган и мигрантов, а также соблюдении прав лиц с ограниченными возможностями. Так что вызовы в сфере прав человека есть во всех странах Совета Европы», — отметил Муйжниекс.
Самая критичная ситуация с правами человека сложилась в Азербайджане. «Все мои азербайджанские партнеры — правозащитники, независимые журналисты — сели в тюрьмы. Они осуждены по обвинениям, которые вызывают серьезные сомнения. Иногда их одновременно обвиняли в том, что они и шпионы, и революционеры», — рассказал комиссар.
На днях депутаты Европарламента призвали Азербайджан освободить всех политзаключенных до начала Евроигр.
Президент Европарламента Александр Граф Ламбсдорф заявил, что власти Азербайджана должны обеспечить права и свободы граждан своей страны, предусмотренные Европейской Конвенцией прав человека и Декларацией по правам человека ООН.
Европарламент готовится принять на очередной сессии в июне этого года резолюцию о ситуации с правами человека в Азербайджане. До этого европарламентарии требуют освобождения журналистов, правозащитников и политактивистов, включенных в списки политзаключенных.