21 Մայիս 2015 - 07:44 AMT
Ռիգայում ընթացող «Արևելյան գործընկերության» գագաթնաժողովում Բաքուն որևէ փաստաթուղթ չի ստորագրելու: Ադրբեջանի դիրքորոշումն անփոփոխ է. հրաժարվելով ԵՄ հետ ասոցացման պայմանագրից` Բաքուն պնդում է, որ ԵՄ հետ հարաբերություններն անհատական ձևաչափ ունենան: Այդ դիրքորոշման, ինչպես նաև ծրագրի մասնակից որոշ երկրներում ընթացող գործընթացների շնորհիվ, մոտեցումները «Արևելյան գործընկերության» երկրների հետ գործակցությանը փոփոխության են ենթարկվել, գրում է «Նեզավիսիմայա գազետան»:
Ռիգայում մայիսի 21-22-ի հանդիպումների գլխավոր նպատակն է ցույց տալ, որ «Արևելյան գործընկերությունը» այնքան էլ չի պարտադրում սեփական կանոնները գործընկեր երկրներին` Ադրբեջանին, Հայաստանին, Բելառուսին, Վրաստանին, Մոլդովային և Ուկրաինային: Ճգնաժամն Ուկրաինայում արդեն ցույց տվեց իրավիճակի բարդությունը, որին բախվեց այդ երկիրը: Մյուս կողմից Եվրասիական տնտեսական միությունը թակում է «Արևելյան գործընկերության» դռները: Այժմ ԵՄ-ն փորձում է նոր, անհատական մոտեցում որդեգրել, որը կնվազեցնի ինտեգրման շեշտադրումը: Գագաթնաժողովում կորոշվեն հետագա քայլերը: Ակնկալվում է, որ ավարտին կընդունվի համատեղ հռչակագիր, որտեղ կնշվեն «Արևելյան գործընկերության» նվաճումները, գերակայություններն ու նպատակները մինչև հաջորդ գագաթնաժողով:
Մեկնաբանելով Բաքվի ակնկալիքները գագաթնաժողովից` Ադրբեջանի ԱԳ փոխնախարար Մահմուդ Մամեդգուլիևը հաստատեց, որ «որևէ փաստաթղթի ստորագրում Ադրբեջանի կողմից Ռիգայում նախատեսված չէ»: Մասնակցելով Բաքվում վերջերս ավարտված Միջմշակութային երկխոսության համաշխարհային համաժողովին` Մամեդգուլիևն ասել է.«Մենք ձգտում ենք նոր գործակցություն հաստատել ԵՄ հետ, սակայն կոնկրետ առաջարկներ դեռ չկան»: Նա հայտնել է, որ «ԵՄ ներկայիս մոտեցումն «Արևելյան գործընկերության» ծրագրին ավելի ճիշտ է»: «Տարբերակված մոտեցումն ավելի ճիշտ է, սակայն այն դեռ միայն հայտարարվել է: Քննարկումները դեռ շարունակվում են: Եթե դա հաստատվի, յուրաքանչյուր երկրի հետ հարաբերությունները կկառուցվեն հաշվի առնելով վերջինիս շահերը»,-ասել է Մամեդգուլիևը:
Մինչդեռ, ըստ քաղաքագետ Իլգար Վելիզադեի, Ադրբեջանը ցանկանում է հավասարակշռություն պահպանել ԵՄ և ՌԴ հետ հարաբերություններում:
Գուցե այս պատճառներով է, որ Վիլնյուսից հետո Բաքուն սկսեց պնդել, որ ԵՄ հետ հարաբերություններն անհատական ձևաչափ ունենան: Վելիզադեն պնդում է, որ միակ նուրբ պահը ԵՄ հետ գործակցության ոլորտում Անդրկասպյան գազամուղի նախագիծն է, որը Անդրատլանտյանի շարունակությունն է, որով գազը նոր աղբյուրներից կհասնի Եվրոպա: Սակայն այս հարցում Բաքուն հասավ նրան, որ այն քննարկվի «կասպյան հնգյակի» ձևաչափով, ինչը հնարավորություն կտա մերձկասպյան երկրներին ընդհանուր հայտարարի գալ, հաշվի առնելով նաև ՌԴ շահերը»,-ասել է քաղաքագետը: Բաքվի դիրքորոշումը «Արևելյան գործընկերության» հարցում ըմբռնումով է ընկալվում ԵՄ-ում, որը կարևորում է գործակցությունն Ադրբեջանի հետ էներգետիկայի ոլորտում:
«ԵՄ երկրների շատ ընկերություններ են աշխատում Ադրբեջանում: Մենք ձգտելու են խորացնել մեր գործակցությունը: Այդ ռազմավարությունը կարտահայտվի նաև ամփոփիչ հռչակագրում»,-ասել է եվրոպացի պաշտոնյան:
Ինչպես հայտնի դարձավ մայիսի 20-ին, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը չի կարողանա մասնակցել մայիսի 21-22-ին Ռիգայում կայանալիք «Արևելյան գործընկերության» գագաթնաժողովին, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը Ադրբեջանի նախագահի հասարակական-քաղաքական հարցերով օգնական Ալի Հասանովի վրա հղումով: «Մինչև առաջին Եվրոպական խաղերի մեկնարկը շատ քիչ ժամանակ է մնում, վերջին նախապատրաստական աշխատանքներ են ընթանում, ուստի Ադրբեջանի նախագահը խիստ հագեցած օրակարգ ունի: Այդ պատճառով նա չի կարողանա մասնակցել գագաթնաժողովին»,-ասել է Հասանովը:
Նախագահի օգնականը հայտարարեց, որ Ռիգայի գագաթնաժողովին կմասնակցեն Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ, արտաքին կապերի բաժնի ղեկավար Նովրուզ Մամեդովը և ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովը:
Նա նշել է, որ հակամարտության կարգավորման «ձևաչափը չի փոխվում»: «Մենք միանգամայն վստահ ենք, որ ռուս, ամերիկացի և ֆրանսիացի մեր գործընկերները բոլոր ջանքերը գործադրում են կարգավորման համար: Սակայն, ցավոք, դա շատ բարդ հարց է»,-ասել է եվրոպացի պաշտոնյան:

21 Май 2015 - 06:51 AMT
На саммите «Восточного партнерства» (ВП) в Риге Баку не подпишет никакого документа. Позиция Азербайджана осталась неизменной: отказавшись от договора об ассоциации, Баку настаивает на индивидуальном формате отношений с ЕС. Во многом благодаря этой позиции, а также процессам, происходящим в некоторых странах ВП, ЕС пришлось изменить подходы к сотрудничеству с участниками «Восточного партнерства», пишет «Независимая газета».
В Риге 21 мая открывается двухдневный саммит Восточного партнерства при участии лидеров Евросоюза, руководства 28 стран-членов ЕС, а также представителей шести стран инициативы – Украины, Молдовы, Грузии, Азербайджана, Армении и Беларуси.
Комментируя ожидания Баку от рижского саммита, заместитель министра иностранных дел Азербайджана Махмуд Мамедгулиев подтвердил, что «подписание какого-либо документа Азербайджаном в Риге не предусмотрено». Принимая участие в работе завершившегося на днях в Баку III Всемирного форума по межкультурному диалогу, Мамедгулиев, в частности, сказал: «Мы стремимся наладить с ЕС новое, более широкое сотрудничество. Подобное сотрудничеству, достигнутому в энергетической сфере. Однако в связи с этим конкретные предложения пока не представлены». При этом замминистра сообщил, что «нынешний подход ЕС к странам «Восточного партнерства» более правильный». «Они раньше на всех смотрели через одну призму. Сейчас же начали проводить дифференциальную политику, которая подразумевает учет интересов отдельных государств. Выдвинут такой подход, но пока на словах. Обсуждения в этом направлении все еще продолжаются. В случае если это подтвердится, с каждой страной будут строить отношения, отвечающие ее интересам», – отметил Махмуд Мамедгулиев.
Между тем, по мнению политолога Ильгара Велизаде, Азербайджан хочет сохранить баланс в отношениях с ЕС и Россией. «Наша страна в последнее время старается вести сбалансированную политику, особенно участвуя в такого рода мероприятиях, как саммит «Восточного партнерства», – заявил политолог.
Возможно, в силу этих причин после саммита в Вильнюсе Баку стал настаивать на индивидуальном формате отношений с ЕС. При этом Велизаде утверждает, что единственным щепетильным моментом в сотрудничестве с ЕС является вопрос реализации проекта Транскаспийского газопровода – логического продолжения Трансатлантической трубы, по которой газ из новых источников будет доставляться в Европу. Но и в этом вопросе Баку занял рациональную позицию, добившись передачи решения этой проблемы в формат «каспийской пятерки» (прикаспийских стран). «Это даст возможность высказаться всем прикаспийским государствам и прийти к общему знаменателю, учитывая интересы России в этом вопросе», – считает политолог.
Следует заметить, что позиция Баку в отношении программы ВП с пониманием была встречена в ЕС, который придает большое значение сотрудничеству с Азербайджаном в области энергетики. Об этом, в частности, накануне саммита заявил высокопоставленный чиновник ЕС. При этом он, как отмечают местные издания, высоко оценил участие Баку в продвижении строительства Южного газового коридора, который позволит транспортировать азербайджанский газ в Европу. «Многие компании из стран ЕС работают в Азербайджане. Мы будем стремиться продолжать и углублять наше сотрудничество. Эта стратегия найдет свое отражение в декларации рижского саммита», – отметил еврочиновник.
Как стало известно накануне, президент Азербайджана Ильхам Алиев не сможет принять участие в саммите «Восточного партнерства», который пройдет 21-22 мая в Риге, сообщил помощник президента по общественно-политическим вопросам Али Гасанов.
«До начала первых Европейских игр осталось очень мало времени, и в связи с тем, что сейчас идут последние подготовительные работы к этому важному мероприятию, у президента Азербайджана очень загруженный график. Поэтому глава республики не сможет участвовать в саммите», — сказал Гасанов.
Помощник президента заявил, что в рижском саммите примут участие заместитель руководителя администрации президента Азербайджана, заведующий отделом по внешним связям Новруз Мамедов и глава МИД страны Эльмар Мамедъяров.
Ранее представитель ЕС, пожелавший остаться неназванным, сообщил, что Армения и Азербайджан все же обсудят карабахский конфликт на полях саммита в Риге.
«По Нагорному Карабаху существует так называемый минский процесс, в котором председательствует одна из наших стран-членов — Франция, а также Россия и США. Они организуют встречи президентов двух стран, министров иностранных дел двух стран. В Риге пройдет еще одна встреча президентов или министров иностранных дел. Это один из немногих процессов, где Евросоюз не участвует», — сказал представитель ЕС.