21 Մայիս 2015 - 11:44 AMT
Rockstar ընկերության համակարգչային խաղերի լեգենդար Grand Theft Auto (GTA) շարքի հինգերորդ մասը փոխադրվել է PC-հարթակի վրա: 2013-ի սեպտեմբերին ներկայացվելուց ի վեր խաղն իսկական հիթ դարձավ ամբողջ աշխարհում և թողարկվել է 5 տարբեր հարթակներով` սկզբից Xbox 360 և PlayStation 3, հետո նոր սերնդի Xbox One և PlayStation 4 սարքերի համար, որից հետո արդեն` անհատական համակարգիչների:
Խաղը թողարկող Take-Two Interactive-ը հրապարակել է պաշտոնական տվյալները, որոնց համաձայն GTA V տարածվել է աշխարհով մեկ ավելի քան 52 միլիոն օրինակով: Այդ թվերը ներառում են խաղերը բոլոր հինգ հարթակների համար` սկսած 2013-ի սեպտեմբերից: 2014 ֆինանսական տարում, որն ավարտվեց մարտի 31-ին, ընկերության զուտ շահույթը կազմել է 1,7 մլրդ դոլար:
Grand Theft Auto (GTA), աշխարհում հայտնի, բազմաթիվ մրցանակների արժանացած և բեսթսելլեր համարվող համակարգչային խաղերի շարք է, որը սկզբում ստեղծվել է Միացյալ Թագավորությունում` խաղերի ծրագրավորող Դեյվ Ջոնսի կողմից: Այժմ խաղերի սերիաները զարգացման են ենթարկվում բրիտանական Rockstar North ստուդիայի կողմից և թողարկվում Rockstar Games ընկերության կողմից: Խաղերում միշտ հնարավոր է լինում «առանց մեծ ջանքերի» գողանալ ավտոմեքենաներ, մոտոցիկլետներ, ուղղաթիռներ և այլն։
Խաղաշարի զարգացումը սկսվում է 1997թ.-ին` Rockstar North ստուդիայի կողմից, որն այն ժամանակ գործունեությունը ծավալում էր DMA Design անվան տակ։ Այդ անվամբ ստուդիան ստեղծում է 10 երկչափանոց խաղեր` իրենց 4 լրացումային փաթեթներով (Expansion packs), որից հետո, արդեն, ստեղծվում է առաջին եռաչափ GTA-ը` Grand Theft Auto 3, որը դառնում է լայնորեն պահանջված խաղ` սյուժեի սուր զարգացման, կերպարների բազմազանության և, ընդհանրապես` նոր խաղաժանր ստեղծելու համար։ 2011թ.-ի սեպտեմբերի դրությամբ վաճառվել են GTA խաղերի 124.1 միլիոն օրինակ։

Пятая часть легендарной серии компьютерных игр Grand Theft Auto (GTA) от компании Rockstar была переведена на PC-платформу. С момента своего релиза в сентябре 2013 года игра стала настоящим хитом во всем мире и была портирована на пять разных платформ – сначала в нее сыграли обладатели консолей Xbox 360 и PlayStation 3, затем появилась версия игры на приставках нового поколения Xbox One и PlayStation 4, после чего в нее смогли поиграть так же обладатели домашных компьютеров.
Издатель игры Take-Two Interactive опубликовал официальные данные, согласно которым GTA V разошлась по миру тиражом, превышающим 52 миллиона копий. Эти цифры включают в себя количество отгруженных игр для всех пяти платформ, начиная с сентября 2013 года. За 2014 финансовый год, который закончился для издательства 31 марта, оно получило чистый доход в размере 1,7 миллиарда долларов.
Grand Theft Auto – серия мультиплатформенных компьютерных игр, созданных и разрабатываемых главным образом шотландской компанией-разработчиком Rockstar North (бывшая DMA Design). Изданием игр занимается компания Rockstar Games. Первая игра серии вышла в 1997 году. В этих играх игрок должен почувствовать себя в роли преступника, выполняя такие задания и миссии, как заказные убийства, ограбление банка и другие. Серия насчитывает двенадцать игр, не считая GTA: London 1969, которая является первым дополнением к Grand Theft Auto 1, и GTA: London 1961, которая является дополнением к GTA: London 1969 и вторым дополнением к GTA. Grand Theft Auto III и последующие игры серии стали хитами продаж, получили множество положительных отзывов и звание лучших игр года по мнению различных изданий. К весне 2011 года продажи игр серии Grand Theft Auto по всему миру превысили 100 млн экземпляров.