Բրիտանական The Guardian-ը մայիսի 21-ին գրում է Եվրամիության «Արևելյան գործընկերություն» ծրագրի ձախողման մասին: ԵՄ անդամները ոչ մի կերպ չեն կարողանում ընդհանուր հայտարարի գալ, ՌԴ հետ հետագա հարաբերությունների միասնական ռազմավարություն մշակել:
«Արևելյան գործընկերություն» նախագիծը ստեղծվել է հետխորհրդային երկրներում ՌԴ ազդեցության զսպման նպատակով և նախատեսում էր եվրաինտեգրում և հզոր քաղաքական ու տնտեսական միության ստեղծում Հայաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի, Ուկրաինայի, Վրաստանի, Մոլդովայի հետ: Սակայն Հայաստանն ու Բելառուսը պայմանագիր կնքեցին ԵՄ մրցակցի` Եվրասիական տնտեսական միության հետ, Ադրբեջանը ևս կորցրեց հետաքրքրությունը ծրագրի հանդեպ` այդ երկրի նախագահ Իլհամ Ալիևը մտադիր չէ մասնակցել Ռիգայի գագաթնաժողովին:
Բրիտանացի վերլուծաբանները կարծում են, որ ԵՄ-ին անդամակցելու մշուշոտ հեռանկարներն այնքան էլ գրավիչ չեն հետխորհրդային երկրների համար և այնտեղ Ռուսաստանի ազդեցությունը նվազեցնելու Բրյուսելի ծրագրերը կարելի է ձախողված համարել, գրում է Direct-press.ru-ն:
Ռիգայում մայիսի 21ին աշխատանքն է սկսել «Արևելյան գործընկերության» երկօրյա գագաթնաժողովը Եվրամիության առաջնորդների, ԵՄ անդամ 28 երկրների ղեկավարության, ինչպես նաև ծրագրի մասնկից վեց երկրների` Հայաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի, Ուկրաինայի, Վրաստանի, Մոլդովայի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ:
Գագաթնաժողովը հնարավորություն կտա գնահատելու առաջընթացը Բրյուսելի և նախաձեռնության մասնակից երկրների միջև հարաբերություններում 2013 թ. Վիլնյուսի գագաթնաժողովից հետո:
Ավելի վաղ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը Բրյուսելում ԵՄ Նախարարների խորհրդի կոմիտեի նիստի ավարտին հայտարարեց, որ Մոսկվան չի պարտադրի իր որոշումները ԵՄ-ին, սակայն կցանկանար, որ տարբեր երկրների հարաբերությունները ԵՄ հետ զարգանան ոչ ի վնաս Ռուսաստանի:
«Ես չեմ կարող մեկնաբանել մեր սպասելիքները, մենք չեք կարող ԵՄ-ին և նրա գործընկերներին պարտադրել ինչ-ինչ որոշումներ, մենք միայն ցանկանում ենք, և մեր գործընկերները Բրյուսելում վաղուց դա գիտեն, որ այդ հարաբերությունները չկառուցվեն ի վնաս ՌԴ օրինական շահերի»,-ասել է Լավրովը:
Եվրոպական կառույցները պնդում են, որ բոլոր հնարավոր զարգացումները «Արևելյան գործընկերության» երկրների հետ ուղղված չեն ՌԴ դեմ: Ըստ Պոյկանսի, «նրանք ցանկանում են Ռուսաստանի հարևանների հետ միասին, որոնք, ի դեպ, նաև ԵՄ հարևաններն են, բարգավաճող և կայուն գոտի ստեղծել ԵՄ-ից դուրս»:

Британское издание The Guardian 21 мая сообщает о провале программы Евросоюза «Восточное партнерство». Участники ЕС никак не могут прийти к общей позиции и выработать единую стратегию дальнейших отношений с РФ.
Проект «Восточное партнерство» был создан с целью препятствовать возможному влиянию России на страны бывшего Советского Союза и предусматривал евроинтеграцию и создание мощного политического и экономического союза с Арменией, Азербайджаном, Грузией, Белоруссией, Молдавией и Украиной. Однако Армения и Белоруссия заключили договор с конкурентом ЕС – Евразийским экономическим союзом, Азербайджан также утратил интерес к программе «Восточного партнерства» и президент страны Ильхам Алиев не собирается принимать участие в предстоящем саммите в Риге.
Британские аналитики считают, что туманные перспективы вступления в ЕС не слишком привлекательны для постсоветских республик и планы Брюсселя по снижению влияния на них России провалены, передает Direct-press.ru.
В Риге 21 мая открывается двухдневный саммит Восточного партнерства при участии лидеров Евросоюза, руководства 28 стран-членов ЕС, а также представителей шести стран инициативы – Украины, Молдовы, Грузии, Азербайджана, Армении и Беларуси.
Ранее министр иностранных дел России Сергей Лавров на пресс-конференции по итогам заседания Комитета министров Совета Европы в Брюсселе, заявил, что Москва не будет навязывать решений Европейскому союзу, но хотела бы, чтобы отношения разных стран с ЕС развивались не в ущерб России.
«Я не могу комментировать ожидания, мы не можем навязывать Европейскому Союзу и его партнерам какие-либо решения, мы хотим только одного, об этом известно давно нашим коллегам в Брюсселе. Мы хотим, чтобы те процессы, которые развиваются между ЕС и странами, желающими углублять экономические, гуманитарные и прочие отношения с ЕС, чтобы эти отношения не выстраивались в ущерб законным интересам Российской Федерации», — сказал Лавров.