Եվրոպայի խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը մեկնաբանել է «Արևելյան գործընկերության» ձևաչափը, որի մասնակից երկրների գագաթնաժողովը մայիսի 21-ին մեկնարկել է Ռիգայում: Ըստ Եվրախորհրդի ղեկավարի, ԵՄ ծրագիրը չպետք է վերածվի «գեղեցկության մրցույթի» և մրցակցության ասպարեզի «Ռուսաստանի և Եվրամիության միջև» Ուկրաինայում, Մոլդովայում, Ադրբեջանում և «Արևելյան գործընկերության» մյուս երկրներում ազդեցության ոլորտների համար:
«Սակայն պետք է ազնիվ լինեմ` գեղեցկությունը ևս նշանակություն ունի»,-հավելել է Տուսկը: Եթե Մոսկվայի քաղաքականությունը հարևան պետությունների հարցում «մի փոքր ավելի մեղմ լիներ, գրավիչ ու հմայիչ», Ռուսաստանը ստիպված չէր լինի «փոխհատուցել իր թուլությունները ապակառուցողական, ագրեսիվ ու ահաբեկող գործողություններով», հայտնում է DW-ն:
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը, որը ժամանել է Ռիգա գագաթնաժողովին մասնակցելու նպատակով, իր հերթին,ևս մեկ անգամ կրկնեց Բունդեսթագում ասած իր խոսքերն այն մասին, որ «Արևելյան գործընկերությունը» ԵՄ ընդլայնման գործիք չէ: Ըստ նրա, դա առաջին հերթին «ԵՄ հետ մերձեցման ձևաչափ է»: Եվրամիությունը պատրաստ է գործընկերների հետ հարաբերությունները կառուցելիս հաշվի առնել նրանց քաղաքականության մեջ և դիրքորոշումներում առկա տարբերությունները, բերում է կանցլերի խոսքերը AFP-ն: Դրանում է նրա «միանգամայն հստակ տարբերությունը Ռուսաստանից», եզրափակել է Մերկելը:
Ռիգայում մայիսի 21ին աշխատանքն է սկսել «Արևելյան գործընկերության» երկօրյա գագաթնաժողովը Եվրամիության առաջնորդների, ԵՄ անդամ 28 երկրների ղեկավարության, ինչպես նաև ծրագրի մասնկից վեց երկրների` Հայաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի, Ուկրաինայի, Վրաստանի, Մոլդովայի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ: Գագաթնաժողովը հնարավորություն կտա գնահատելու առաջընթացը Բրյուսելի և նախաձեռնության մասնակից երկրների միջև հարաբերություններում 2013 թ. Վիլնյուսի գագաթնաժողովից հետո:

22 Май 2015 - 05:57 AMT
Туск: «Восточное партнерство» не должно превращаться в «конкурс красоты» для России и ЕС, хоть «красота и имеет значение»
Председатель Европейского совета Дональд Туск выступил с комментарием относительно формата «Восточного партнерства» (ВП), саммит стран-участниц которого открылся в четверг, 21 мая, в Риге. По мнению главы Евросовета, программа ЕС не должна превращаться в «конкурс красоты» и арену соперничества «между Россией и Европейским союзом» за сферы влияния на Украине, в Молдавии, Азербайджане и других странах ВП.
«Однако я должен быть честен: красота имеет значение», – добавил Туск. Если бы политика Москвы в отношении государств-соседей была «чуть мягче, обаятельней и привлекательней», России не пришлось бы «компенсировать имеющиеся у нее слабости» при помощи «деструктивных, агрессивных и запугивающих действий», сообщает DW.
Федеральный канцлер Германии Ангела Меркель, прибывшая в Ригу для участия в саммите, в свою очередь, еще раз произнесла сказанные ранее в бундестаге слова о том, что «Восточное партнерство» не является «инструментом расширения ЕС». По утверждению главы немецкого правительства, ВП – это, скорее, формат «сближения с ЕС». При этом Европейский союз готов при выстраивании отношений со своими партнерами учитывать разницу в их политике и позициях, приводит слова канцлера агентство AFP. В этом заключается его «совершенно четкое отличие от России», резюмировала Меркель.
В Риге 21 мая открылся двухдневный саммит Восточного партнерства при участии лидеров Евросоюза, руководства 28 стран-членов ЕС, а также представителей шести стран инициативы – Украины, Молдовы, Грузии, Азербайджана, Армении и Беларуси.