Այսօրվա դրությամբ «Արևելյան գործընկերության» երկրներն ու Եվրամիությունը պատրաստ չեն քննարկելու Եվրամիությանը նրանց անդամակցության հարցը: Այդ մասին հայտարարել է Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժան Կլոդ Յունկերսը մայիսի 21-ին Ռիգայում մեկնարկած «Արևելյան գործընկերության» գագաթնաժողովում:
«Ինչ վերաբերում է անդամակցությանը Եվրամիությանը, ապա մենք հստակ պետք է նշենք, որ այդ երկրներից ոչ մեկի համար եվրոպական հեռանկար չկա: Նրանք պատրաստ չեն: Մենք էլ պատրաստ չենք»,-հայտարարել է Եվրահանձնաժողովի նախագահը:
Նա հավելել է , որ Ռիգայի գագաթնաժողովը նվիրված չէ արևելյան գործընկերների անդամակցությանը ԵՄ-ին, ինչպես նաև ուղղված չէ Ռուսաստանի դեմ, հայտնում է Liga.net-ը:
Ռիգայում մայիսի 21ին աշխատանքն է սկսել «Արևելյան գործընկերության» երկօրյա գագաթնաժողովը Եվրամիության առաջնորդների, ԵՄ անդամ 28 երկրների ղեկավարության, ինչպես նաև ծրագրի մասնկից վեց երկրների` Հայաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի, Ուկրաինայի, Վրաստանի, Մոլդովայի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ:
Գագաթնաժողովը հնարավորություն կտա գնահատելու առաջընթացը Բրյուսելի և նախաձեռնության մասնակից երկրների միջև հարաբերություններում 2013 թ. Վիլնյուսի գագաթնաժողովից հետո:

22 Май 2015 - 06:57 AMT
Европейской перспективы ни для одной из стран «Восточного партнерства» не существует: В ЕС пока не готовы
На сегодняшний день страны «Восточного партнерства» и Европейский союз не готовы обсуждать вопрос их членства в Евросоюзе. Об этом заявил президент Еврокомиссии Жан-Клод Юнкер на саммите Восточного партнерства в четверг, 21 мая, в Риге.
«Относительно членства в ЕС, мы должны четко отметить, что европейской перспективы ни для одной из этих стран не существует. Они не готовы. Мы не готовы», – заявил президент Еврокомиссии.
При этом он добавил, что Рижский саммит не посвящен вопросу членства восточных партнеров в ЕС, а также не направлен против России, передает Liga.net.
В Риге 21 мая открылся двухдневный саммит Восточного партнерства при участии лидеров Евросоюза, руководства 28 стран-членов ЕС, а также представителей шести стран инициативы – Украины, Молдовы, Грузии, Азербайджана, Армении и Беларуси.