Թուրքիայի զինված ուժերը զրահատեխնիկա են տեղափոխում դեպի Սիրիայի սահմանը: Ինչպես մայիսի 22-ին հայտնել է «Դոգան» գործակալությունը, 15 տրանսպորտային միջոցից կազմված շարասյունը անցել է Մարդին քաղաքով, որը սահմանից 30 կմ հեռավորության վրա է:
Փոխադրվել են տանկեր և ինքնագնաց հաուբիցներ, ինչպես նաև ուղեկցող մեքենաներ և ռազմական սպառազինությամբ բեռնատարներ: Շարասյունը ուղղվել է Նյուսայբին գավառ, որն անմիջապես սահմանակից է Սիրիային: Իրավիճակը սահմանին լարված է մնում: Փախստականների թիվն աճում է: Բացի այդ, հաճախակի են դարձել մաքսանենգ ճանապարհով ծխախոտի, վառելիքի և ապրանքների ներմուծումը Թուրքիա, հայտնում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
Ըստ որոշ տվյալների, Սիրիայի և Իրաքի հետ սահմանակից շրջաններում Թուրքիան տեղակայել է հազարավոր զինվորականների, որոնք տեղափոխվել են կենտրոնական շրջաններից: Գլխավոր շտաբը նման միջոցներ է ձեռնակում ազգային անվտանգությանը վերահաս վտանգի պատճառով, որը հիմնականում գալիս է Սիրիայի տարածքից, որտեղ գործում են «Իսլամական պետության» գրոհայինները և սիրիական բանակը:
Մինչդեռ ԻՊ գրոհայինները, գրավելով հինավուրց Պալմիրա քաղաքը, մոտենում են Դամասկոսին. քաղաքները ընդամենը 4 ժամվա ճանապարհ է բաժանում: Գրոհայինները գրավել են նաև Սիրիայի և Իրաքի սահմանին գործող վերջին «Էթ Թանֆ» անցակետը, որը գտնվում է Բաղդադ-Դամասկոս ավտոճանապարհին` Պալմիրայից 240 կմ հեռավորության վրա:
«Իսլամական պետության» գրոհայինները գրավել են հինավուրց Պալմիրան, որն ընդգրկված է ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցանկում: Վտանգ կա, որ Պալմիրան կարժանանա Իրաքի մի շարք ճարտարապետական հուշակոթողների ճակատագրին, որոնք քանդեցին «Իսլամական պետության» գրոհայինները: գրոհայինները մեկ օրում մահապատժի են ենթարկել Սիրիայի հյուսիս-արևելքի Դեր Զոր գավառի 20 բնակչի, հայտնել է լիբանանյան «Ալ Մայադին» հեռուստաալիքը:
Եվս 17 մարդ մահապատժի է ենթարկվել և սպանվել է գրոհայինների կողմից գրավված Պալմիրայում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը: Զանգվածային մահապատիժներն իրականացվել են գրոհայինների կողմից գրավված բնակավայրերում: Քաղաքացիները զրկվել են կյանքից հիմնականում Սիրիայի կառավարության և բանակի հետ կապերի համար:
Մայիսի 16-ին թուրքական կործանիչները խոցեցին սիրիական ՌՕՈւ թռչող սարքը: Թուրքիայի ՊՆ-ն պնդում է, որ սա մարտական ուղղաթիռ էր, որը խախտել էր երկրի օդային սահմանը:
Ավելի վաղ Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն թուրքական Բելեկ քաղաքում ընթացող ՆԱՏՕ-ի ԱԳՆ ղեկավարների հանդիպման ամփոփիչ մամուլի ասուլիսում հայտարարեց, որ Անկարան կողմ է, որ ԻՊ դեմ պայքարի ավելի արդյունավետ միջոցներ ձեռնարկվեն, այդ թվում ՆԱՏՕ-ի կողմից:

22 Май 2015 - 13:53 AMT
Конвой турецких вооруженных сил доставил к границе с Сирией бронетехнику. Как сообщило сегодня агентство Доган, колонна из 15 транспортных средств проследовала через город Мардин в 30 км от границы.
На прицепах военных грузовиков перевозились танки и самоходные гаубицы. Также в составе конвоя следовали машины поддержки и грузовики с военным оборудованием. Колонна направилась в уезд Нюсайбин, непосредственно граничащий с Сирией.
Обстановка на границе остается напряженной. В Турцию продолжают прибывать беженцы. Кроме того, участились случаи контрабанды в Турцию сигарет, топлива и других товаров. За последние месяцы военные задержали несколько сот контрабандистов.
В общей сложности, по некоторым данным, в приграничных с Сирией и Ираком регионах Турции размещено несколько тысяч военных, переброшенных из центральных областей страны. Такие меры генштаб принял в связи с потенциальными угрозами нацбезопасности, исходящими главным образом с сирийской территории, где действуют боевики «Исламского государства» и ведет бои армия САР. 16 мая турецкие истребители сбили летательный аппарат сирийских ВВС. Минобороны Турции утверждает, что это был боевой вертолет, нарушивший воздушное пространство республики, передает ТАСС.
Накануне турецкий истребитель F-16, выполнявший патрулирование вдоль границы, был на короткое время засечен в качестве потенциальной цели сирийским комплексом ПВО.
Широкая экспансия «Исламского государства», захватившего значительную часть Ирака и Сирии, стала одной из главных мировых проблем 2014 года. Группировка, насчитывающая, по данным ЦРУ, около 30 тысяч боевиков, провозгласила на захваченных территориях «халифат» и стремится расширять территорию влияния. Ячейки ИГ созданы в Ливии, Йемене, других странах Ближнего Востока и Северной Африки.