Շուտով հնարավոր կլինի Ռուսաստանից Հայաստան, Բելառուս, Ղազախստան և Ղրղզստան մեկնելիս անսահմանափակ քանակությամբ կանխիկ գումար տանել: ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը կարգադրություն է ստորագրել, որը թույլ կտա ներդաշնակեցնել տեղի օրենսդրությունն առևտրային դաշնակիցների նորմերի հետ:
Կառավարության կայքում զետեղված է կառավարության կարգադրությունը, որով օրինագիծ է ներկայացվում Պետդումա արտարժույթի և արժեթղթերով գործողությունների համար մաքսային տուրքերից ազատելու վերաբերյալ:
Ինչպես ասվում է կառավարության պորտալում, այդ օրինագիծը մշակվել է նույնականացնելու համար Մաքսային միության անդամ երկրների օրենսդրությունները: Օրինագծով ենթադրվում է ազատել ապրանքի արտադրության հետ կապված գործողությունները, ռուսական արժույթը, արտարժույթը (բացառությամբ նումիզմատական արժեք ունեցողների), ինչպես նաև շրջանառվող արժեթղթերը մաքսատուրքերից, հայտնում է «Ռոսիյսկայա գազետան»:
Ղրղզստանի նախագահ Ալմազբեկ Ատամբաևը մայիսի 21-ին ստորագրեց նախօրեին երկրի խորհրդարանում ընդունված Եվրասիական տնտեսական միությանը (ԵՏՄ) Ղրղզստանի անդամակցության մասին միջազգային պայմանագրերի վավերացման մասին օրինագիծը:
Խորհրդարանի խոսնակ Ասլիբեկ Ժեենբեկովն ասաց, որ «դա ճակատագրական որոշում է, որը պատմական կլինի պետության ապագայի համար: Մենք ճանապարհ ենք բացում նոր տնտեսական հնարավորությունների համար»: Այժմ ասաց նա, պայմանագիրը պետք է վավերացնեն ՌԴ, Ղազախստանի, Բելառուսի և Հայաստանի խորհրդարանները:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Ղրղզստանի խորհրդարանը նամակներ կուղղի ԵՏՄ անդամ պետությունների խորհրդարաններին` խնդրելով արագացնել ԵՏՄ-ին իրենց երկրի անդամակցության վերաբերյալ պայմանագրի վավերացումը: Այդ մասին մայիսի 20-ի նիստում հայտնել է խորհրդարանի նախագահ Ասիլբեկ Ժեենբեկովը:
Պատգամավորները քննարկել են ԵՏՄ-ին Ղրղզստանի միանալու մասին պայմանագրի վավերացման օրինագիծը: Ղրղզստանի վարչապետ Տեմիր Սարիևը նշել է, որ վավերացման գործընթացները Ղազախստանում և Ռուսաստանում արդեն սկսվել են` հավելելով, որ վարչապետների առաջիկա հանդիպմանը նա կդիմի վավերացման գործընթացն արագացնելու խնդրանքով:
Պատգամավորներն առաջարկել են վավերացման գործընթացն արագացնելու վերաբերյալ խնդրանքով նամակներ ուղարկել ՌԴ, Ղազախստանի, Բելառուսի և Հայաստանի խորհրդարաններին: Խոսնակը նշել է, որ նամակները կուղարկվեն մոտ ապագայում, հայտնում է Knews.kg-ն:

Летать в Белоруссию, Казахстан, Киргизию или Армению с неограниченным объемом наличности скоро станет окончательно возможно. Премьер-министр РФ Дмитрий Медведев подписал распоряжение, которое поможет унифицировать отечественное законодательство с нормами торговых союзников.
На сайте правительства опубликовано распоряжение, которое вносит в Госдуму законопроект об освобождении от уплаты таможенных сборов за операции в отношении валюты и ценных бумаг.
Как отмечается на правительственном портале, этот законопроект разработан в целях унификации законодательств государств-членов Таможенного союза. Он предлагает освободить от уплаты таможенных сборов за совершение действий, связанных с выпуском товаров, российскую валюту, иностранную валюту (за исключением используемой для нумизматических целей), а также ценные бумаги, выпущенные в обращение, сообщает «Российская газета».
Он подчеркнул, что со вступлением в Союз Киргизия перестанет быть страной «со спекулятивной экономикой» и начнет динамично развиваться.
20 мая Жогорку Кенеш (парламент) Кыргызстана принял законопроект о ратификации международных договоров по присоединению республики к Договору о Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС) от 29 мая 2014 года. В третьем чтении «за» проголосовало 96 депутатов, двое против, всего регистрацию прошли 98 депутатов.
До того сообщалось, что парламент Кыргызстана отправит письма в парламенты стран ЕАЭС с просьбой скорее ратифицировать Договор о присоединении страны к альянсу. Об этом на заседании 20 мая сообщил спикер парламента Асылбек Жээнбеков (СДПК).