Հարավային Օսեթիայի Պետական անվտանգության կոմիտեն հայտնել է մայիսի 25-ից Վրաստանի հետ սահմանը փակելու մասին:
Մայիսի 25-ից մինչև «իրավիճակի կարգավորումը» նման միջոց կիրառելու որոշումը հանրապետության իշխանությունները կայացրել են սահմանամերձ գոտում իրավիճակն ապակայունացնելու նախապատրաստվող փորձերի մասին առկա տվյալների հիման վրա: Մայիսի 26-ին Հարավային Օսեթիան նշում է Անկախության օրը:
Հարավային Օսեթիայի Պետական անվտանգության կոմիտեում պարզաբանել են, որ Վրաստանի նախկին նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլիի կողմնակիցները մտադիր են զանգվածային անկարգություններ հրահրել երկրում: Կոմիտեում չեն բացառում, որ կարող են սադրանքներ լինել սահմանին և դրա հետ կապված Վրաստանի բնակիչների զանգվածային մուտք հարավօսական հանրապետության տարածք, հայտնում է «Պրավդա.ռու»-ն:
Հարավային Օսեթիայի բնակիչները կարող են հատել Վրաստանի հետ պետական սահմանը հատուկ անցակետերով հատուկ փաստաթղթի առկայության դեպքում:
Մինչդեռ ընթացիկ տարվա փետրվարին ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը Բրյուսելում ելույթ ունենալով լրագրողների առջև, անդրադարձել է ՌԴ կողմից Աբխազիայի և Հարավային Օսեթիայի ճանաչման թեմային` պահանջելով չեղյալ համարել նրանց անկախության ճանաչումն ու դուրս բերել զորքերը երկու հանրապետությունների տարածքից, քանի որ «դա Վրաստանի տարածնք է»: Ավելի վաղ ՌԴ կառավարության փոխնախագահ Ալեքսանդր Խլոպոնինը հայտարարեց, որ Ռուսաստանն ընկալում է Աբխազիան բացառապես որպես անկախ պետություն և հարևան և ոչ ոք մտադիր չէ դա վերանայել: Օգնություն ցուցաբերելով Աբխազիային` Մոսկվան որևէ քաղաքական շահ չի հետապնդում:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Հյուսիսատլանտյան դաշինքը մոտակա ժամանակահատվածում ակտիվ խորհրդակցություններ է սկսելու Վրաստանում ուսումնական միավորված կենտրոն բացելու շուրջ։ Այս մասին Թբիլիսիում հայտարարել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Ալեքսանդր Վերշբոուն: «Առաջին հերթին, պետք է հստակեցվի ոչ միայն կենտրոնի տեղակայման վայրը, այլև դրա առաջադրանքները, առաքելությունն ու նպատակները` ինչպես այն դարձնել առավել արդյունավետ, քանի որ այնտեղ վերապատրաստվելու են ոչ միայն վրացի զինծառայողներ, այլև դաշինքին անդամ պետությունների զինված ուժերի ներկայացուցիչներ», – ասել է Վերշբոուն:

26 Май 2015 - 07:37 AMT
Граница Южной Осетии с Грузией будет закрыта с 25 мая из-за возможной дестабилизации ситуации в приграничье, сообщили в пресс-службе КГБ республики.
В ведомстве отметили, что, по их данным, сторонники экс-президента Грузии Михаила Саакашвили планируют спровоцировать массовые беспорядки в стране, когда 26 мая там будут отмечать День независимости.
«Во избежание дестабилизации обстановки в приграничной зоне нашей республики принято решение о закрытии пропускного режима на границе с Грузией с 25 мая до нормализации обстановки», — сказал представитель КГБ.
Он добавил, что в комитете не исключают провокаций на границе и возможных в этой связи массовых переходов жителей Грузии на югоосетинскую территорию, передает РИА Новости.
Жители Южной Осетии имеют право пересекать госграницу с Грузией в специальных пунктах пропуска по пропускам, которые выдает КГБ жителям определенных приграничных населенных пунктов.
Генсек НАТО Йенс Столтенберг в феврале, выступая перед журналистами в Брюсселе, обратился к теме признания Россией Абхазии и Южной Осетии независимыми государствами, потребовав отозвать такое признание и вывести свои войска с территории двух республик, поскольку «они являются частью Грузии». Ранее зампредседателя правительства РФ Александр Хлопонин заявлял, что Россия воспринимает Абхазию исключительно как самостоятельное государство и дружественного соседа, и никто этого не собирается пересматривать. Оказывая помощь Абхазии, Москва не преследует каких-либо политических интересов.