Ամբողջ աշխարհում գոյություն ունի օգտագործված սմարթֆոնների հսկայական շուկա` միայն ԱՄՆ-ում այն հասնում է մոտ 630 միլիոնի: Իսկ աճի միտումը կպահպանվի առնվազն մինչև 2018 թ.: Քեմբրիջի համալսարանի մասնագետների անցկացրած հետազոտության արդյունքում պարզվել է, որ վաճառված հին բջջայինները, նույնիսկ հիշողությունը «մաքրելու» դեպքում, որոշակի տեղեկատվություն են պահպանում: Չի օգնում նույնիսկ վերադարձը «գործարանային կարգաբերումներին»:
Հետազոտողները ստուգել են Google, HTC, LG, Motorola և Smsung 21 հեռախոս: Յուրաքանչյուր դեպքում նրանց հաջողվել է վերականգնել SMS- հաղորդագրությունները, Google աքաունթի հաշվառման տվյալները, ինչպես նաև հաղորդագրությունների փոխանակման հավելումների նամակագրությունը: Բացի այդ սարքերում պահպանվել է բանալի-հավելումը, որի օգնությամբ հասանելի է դառնում Facebook-յան էջը: Երբեմն լավ չեն մաքրվում հեռախոսի հիշողության այն բջիջները, որտեղ պահվում են լուսանկարներն ու տեսագրությունները:
Մասնագետները մեղադրում են դրանում Android-ի հեղինակ Google ընկերությանն ու հեռախոս արտադրողներին, որոնց ստեղծված հարթակները կատարյալ չեն, ափգրեյդները և ծրագրային ապահովումը` ոչ արդիական: Եզրակցությունը, որ արել են Քեմբրիջի մասնագտները, մեկն է` որքան էլ ջանաք «մաքրել» ձեր բջջայինը վաճառքից առաջ, միևնույն է այնտեղ ինչ-որ «հետաքրքիր» բան մնում է:
Ուստի լավ կլինի հաշվի առնել նորվեգական Thorsheim ընկերության կիբերանվտանգության գծով փորձագետների կարծիքը, թեև նրանց առաջարկած մեթոդը շատ արմատական է, բայց հուսալի` վերցնել հին հեռախոսն ու կոտրել այն մուրճով:

26 Май 2015 - 10:58 AMT
Во всем мире есть огромный рынок использованных смартфонов – только в США это 630 миллионов штук, и тенденция его роста сохранится как минимум до 2018 года. В результате исследования, проведенного специалистами Кембриджского университета, выяснилось, что в проданных старых мобильных телефонах, даже несмотря на произведенную «очистку» памяти, остается некоторая информация. Не помогает даже сброс на «Заводские настройки».
Исследователи проверили 21 телефон Google, HTC, LG, Motorola и Samsung. В каждом случае им удалось восстановить смс, учетные данные аккаунта Google, а также переписку из приложений обмена сообщениями. Кроме этого на устройствах осталось приложение-ключ, с помощью которого можно получить доступ к странице на Facebook. Иногда толком не очищаются ячейки памяти телефона, где хранятся фотографии и видео.
Специалисты винят в этом разработчиков Android – компания Google и производители телефонов, создающие несовершенную платформу, несвоевременные апгрейды и обновления ПО. Вывод, который сделали специалисты из Кембриджа один – как бы вы ни старались «очистить» свой мобильник перед продажей, все равно там останется что-нибудь «интересное».
В связи с этим стоит прислушаться к экспертам по кибербезопасности норвежской компании Thorsheim, хотя предложенный ими способ очень уж радикальный, но зато надежный: взять свой старый телефон и разбить его молотком.