Շոտլանդիան դեմ է Եվրամիության կազմից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալուն: Առաջիկա հանրաքվեի արդյունքում Եվրամիության կազմից Մեծ Բրիտանիայի հնարավոր դուրս գալը «հակասում է Շոտլանդիայի շահերին», որն «ամեն կերպ հակազդելու է» իրադարձությունների նման զարգացմանը: Նման հայտարարությամբ է հանդես եկել Շոտլանդիայի կառավարության ղեկավար Նիկոլա Սթերջենը:
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Դևիդ Քեմերոնը խոստացել է, որ «ոչ ուշ, քան 2017-ի ավարտին» Մեծ Բրիտանիայում հանրաքվե կանցկացվի ԵՄ կազմում մնալու վերաբերյալ: Ինքը վարչապետն այս հարցում կողմ է անդամակցությանը, սակայն խոստանում է բանակցել Եվրոպայի մյուս առաջնորդների հետ կառույցի «արմատական բարեփոխման» շուրջ:
«Մենք պայքարելու ենք, որ Մեծ Բրիտանիան կարողանա դուրս գալ Եվրամիության կազմից միայն Միացյալ Թագավորության մաս հանդիսացող բոլոր 4 տարածաշրջանների համաձայնության դեպքում»,-ասել է Սթերջենը: «Դա անհրաժեշտ է, որպեսզի Շոտլանդիան իր կամքին հակառակ ԵՄ-ից դուրս չհայտնվի»,-ասել է նա:
«Ինձ ճիշտ հասկացեք. գործող կառուցվածքը ես իդեալական չեմ համարում: Հակառակը, մենք վստահ ենք, որ ԵՄ բարեփոխումը ոչ միայն ցանկալի է, այլ նաև անհրաժեշտ: Եվ, այնուամենայնիվ, մենք առաջնորդվում ենք նրանով, ինչ բխում է Շոտլանդիայի շահերից` մնալ միավորված Եվրոպայի մի մասը»,-ասել է նա, հայտնում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
Ըստ Սթերջենի, նրա կառավարությունը մտադիր է «բոլոր հնարավոր ջանքերը գործադրել ազգային շահերը պաշտպանելու համար»: «Մենք վճռականորեն պաշտպանելու ենք մեր դիրքորոշումը Բրիտանիայի խորհրդարանում»,-ասել է շոտլանդացի ազգայնականների առաջնորդը:
Ավելի վաղ մայիսին կայացած համընդհանուր ընտրությունների արդյունքում Սթերջենի գլխավորած Շոտլանդիայի ազգային կուսակցությունն առաջին անգամ պատմության մեջ դարձավ երրորդ ուժը Բրիտանիայի խորհրդարանում: Այսուհետ կուսակցությունը 56 դեպուտատական մանդատ ունի Համայնքների պալատում 650-ից, այն դեպքում, երբ նախորդ ընտրություններից հետո ուներ ընդամենը 6-ը:
Մինչդեռ Times թերթի միջազգային մեկնաբան Մայքլ Բինյոնը հայտարարել է, որ եթե հանրաքվեի արդյունքում Մեծ Բրիտանիան դուրս գա Եվրամիության կազմից, դա տնտեսական և քաղաքական աղետ կլինի երկրի համար,: Ըստ փորձագետի, հանրաքվեի նախաձեռնության հիմնական պատճառը ներգաղթյալների աճող քանակն է Արևելյան Եվրոպայից, որոնք աշխատանք որոնելու են մենկում Մեծ Բրիտանիա: «Նրանց մեծ մասը գերազանց մասնագետներ են, նրանք մեծ օգուտ են բերում տնտեսությանը, սակայն շարքային քաղաքացիները դա չեն հասկանում: Ուստի Քեմերոնը ստիպված կլինի համաձայնության հասնել, որը կսահմանափակի ներգաղթյալների մուտքը կամ կվերացնի սոցվճարումները:

Возможный выход Соединенного Королевства из Евросоюза по итогам предстоящего референдума «противоречит интересам» Шотландии, которая будет «всячески противостоять» подобному развитию событий. С таким заявлением выступила глава правительства этого северного региона Великобритании Никола Стерджен.
«Мы будем добиваться того, чтобы выход из Евросоюза был возможен только в случае согласия всех четырех составляющих Соединенное Королевство регионов», – отметила Стерджен. «Это необходимо, чтобы Шотландия не могла покинуть ЕС против своей воли», – подчеркнула она.
«Поймите меня правильно: я не считаю нынешнюю структуру сообщества идеальной, – продолжила политик. – Наоборот, мы уверены, что реформа ЕС не только желательна, но и необходима. И, тем не менее, мы исходим из того, что в интересах Шотландии – оставаться частью объединенной Европы».
По словам Стерджен, ее правительство планирует прикладывать «все возможные усилия для защиты национальных интересов». «Мы будем твердо отстаивать свою позицию (в британском парламенте)», – обещала лидер шотландских националистов, сообщает ТАСС.
Ранее в мае по итогам всеобщих выборов возглавляемая Стерджен Шотландская национальная партия (ШНП) впервые в истории стала третьей силой в британском парламенте.
Великобритания готовится до 2017 года провести референдум о дальнейшем участии страны в Евросоюзе. Депутат парламента от Партии независимости Соединенного Королевства (UKIP) Дуглас Карсвелл заявил, что и другим странам, включая Латвию, следует последовать примеру Великобритании.
«Когда Великобритания покинет ЕС, я надеюсь, это побудит и другие страны задать себе вопрос — хотят ли они быть хозяевами в своем государстве. Мы бы стали вам хорошими соседями, заключили бы договор о свободной торговле и другие соглашения», — сказал британский депутат.