26 Մայիս 2015 - 13:32 AMT
ԵՏՀ կոլեգիան հավանություն է տվել ԵՏՀ Խորհրդի «ԵՏՄ անդամ պետությունների համագործակցության զարգացման մասին շինանյութերի արտադրության ոլորտում, ներառյալ զեմենտն ու ապակին» հանձնարարականին: Փաստաթուղթը պատրաստվել է ԵՏՀ արդյունաբերական քաղաքականության դեպարտամենտի` Միության անդամ երկրներում ոլորտի վիճակի և զարգացումների վերաբերյալ անցկացրած վերլուծության հիման վրա:
Հանձնարարականը միտված է գործակցության և արդյունաբերական կոոպերացիայի ընդլայնմանը նշված ոլորտում, ինչպես նաև բնագավառում առկա խնդիրների լուծմանը, որոնք բնորոշ են ԵՏՄ անդամ բոլոր երկրներին: Նման խնդիրների թվին կարելի է դասել ցեմենտի արտադրության հզորությունների ավելացումը, ներմուծված անորակ ցեմենտի առկայությունը Միության շուկայում, ինչպես նաև շինանյութերի արատդրության բարձր էներգածախստարությունը և, համապատասխանաբար, արտադրանքի բարձր ինքնարժեքը:
Ենթադրվում է, որ հանձնարարականի իրականացման արդյունքում կապահովվի ձեռնարկությունների կայուն զարգացումը, ինչպես նաև կստեղծվի օպտիմալ տրանսպորտալոգիստիկ համակարգ շինանյութի իրացման համար, այդ թվում արտահանման: Հեռանկարում դա թույլ կտա զարգացնել ոլորտի արտադրական հզորությունները, բարձրացնել արտադրանքի մրցունակությունը, ավելացնել սպառման շուկաները, ներառելով երրորդ երկրների շուկաներ: Կոլեգիայի որոշմամբ կստեղծվի նաև ԵՏՄ անդամ երկրների սպառողների իրավունքների պաշտպանության կոմիտե:
Կոմիտեն խորհրդատվական մարմին կլինի սպառողների շահերի պաշտպանության գործում համաձայնեցված քաղաքականություն վարելու համար: Այն միտված է սպառողների պաշտպանվածության հավասար պայմանների ստեղծմանը ԵՏՄ անդամ երկրներում:
Կոմիտեի հիմնական խնդիրները կլինեն նաև.
Խորհրդակցությունները միասնական մոտեցումների մշակման նպատակով
Սպառողների իրավունքների պաշտպանության ոլորտում լիազոր մարմինների փոխգործակցության դրույթների նախապատրաստումը
Անդամ պետությունների համար Հանձնաժողովի հանձնարարականների նախագծով առաջարկների նախապատրաստումը
Այլ հարցերի քննարկումը սպառողների իրավունքների պաշտպանության ոլորտում խորհրդակցությունների շրջանակում:

Коллегия ЕЭК одобрила рекомендацию Совета ЕЭК «О развитии сотрудничества государств-членов Евразийского экономического союза в сфере производства строительных материалов, включая производство цемента и стекла». Документ подготовлен на основании проведенного Департаментом промышленной политики ЕЭК анализа состояния и развития отрасли в странах Союза.
Рекомендация нацелена на расширение сотрудничества и углубление промышленной кооперации в указанной сфере, а также на решение имеющихся в отрасли общих для всех стран Евразийского экономического союза (ЕАЭС) проблем. К числу таких проблем относятся, в частности, избыток мощностей по производству цемента, наличие на рынке Союза импортной цементной продукции невысокого качества, а также высокая энергоемкость производства строительных материалов и, соответственно, высокая себестоимость данной продукции.
Предполагается, что в результате реализации рекомендации будет обеспечено устойчивое развитие предприятий, а также создана оптимальная транспортно-логистическая система для сбыта продукции строительных материалов, в том числе и экспортных поставок. В перспективе воплощение в жизнь положений документа позволит развить производственные мощности отрасли, повысить конкурентоспособность выпускаемой продукции и увеличить ее рынок сбыта, включая рынки третьих стран.
Решением Коллегии также создан Консультативный комитет по вопросам защиты прав потребителей государств-членов Евразийского экономического союза, а также утверждено Положение об этом Комитете.
Комитет станет консультативным органом Комиссии по проведению согласованной политики в сфере защиты прав потребителей союзных стран. Эта политика направлена, в частности, на формирование в государствах ЕАЭС равных условий защиты прав потребителей от недобросовестной деятельности хозяйствующих субъектов, подготовку рекомендаций для ЕЭК по применению мер для повышения эффективности взаимодействия уполномоченных органов в этой сфере.
Среди основных задач Комитета:
– проведение консультаций по вопросам формирования единых подходов в проведении согласованной политики в сфере защиты прав потребителей;
– подготовка предложений по взаимодействию уполномоченных органов в сфере защиты прав потребителей;
– подготовка предложений по проектам рекомендаций Комиссии для государств-членов в сфере защиты прав потребителей;