Մայիսի 27-ի առավոտյան Ցյուրիխում ձերբակալվել են Ֆուտբոլի միջազգային ֆեդերացիայի (FIFA) մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնյաներ: Մասնավորապես, Baur Au Lac հյուրանոցում ձերբակալվել են FIFA գործադիր կոմիտեի երկու փոխնախագահներ Ջեֆրի Ուեբն ու Էուխենիո Ֆիգերեդոն, ինչպես նաև այդ կոմիտեի անդամ Ջեկ Ուորները, որոնք մասնակցում էին FIFA ամենամյա ժողովին:
Ինչպես հայտնել է New York Times-ը, նման որոշում է կայացվել 10 պաշտոնյաների դեպքում, սակայն ոչ բոլորն են մասնկցում Շվեյցարիայում ընթացող ժողովին: Բոլոր ձերբակալվածներին կասկածում են կոռուպցիայի մեջ, նրանք կարտահանձնվեն ԱՄՆ հետաքննության համար:
ԱՄՆ Հետաքննությունների դաշնային բյուրոն (ՀԴԲ) 3 տարի շարունակ զբաղվել է այս գործով, հայտնում է CNN-ը: Ենթադրվում է, որ քննությունը կքննի 2018 թ. Ռուսաստանում և 2022 թ. Քաթարում կայանալիք ֆուտբոլի աշխարհի առաջնությունների անցկացման վայրի ընտրության հետ կապված կոռուպցիոն փաստերը:
Մայիսի 29-ին նախատեսված են FIFA նախագահի ընտրությունները: Հինգերորդ անգամ այդ պաշտոնի համար առաջադրվել է կազմակերպության գործող ղեկավար Յոզեֆ Բլատերը: Նրա անունը ՀԴԲ ցուցակում չկա:

27 Май 2015 - 07:03 AMT
В Цюрихе утром 27 мая задержан ряд высокопоставленных руководителей Международной федерации футбола – FIFA. В частности, в отеле Baur Au Lac были взяты под стражу два вице-президента исполнительного комитета FIFA – Джеффри Уэбб и Эухенио Фигередо, а также член этого же комитета Джек Уорнер, находящиеся сейчас на ежегодном собрании FIFA.
Как сообщает New York Times, ордера на задержание выписаны более чем на 10 чиновников, однако, не все фигуранты находятся сейчас в Швейцарии. Все задержанные подозреваются в коррупции и будут экстрадированы в Соединенные Штаты для проведения следствия.
Федеральное бюро расследований США (FBI) три года вело разработку этого дела, сообщает CNN. Предполагается, что следствие будет рассматривать факты коррупции, связанные с назначением мест проведения чемпионатов мира во футболу в России 2018 г. и в Катаре в 2022 г.
На пятницу, 29 мая, запланировано проведение выборов президента FIFA. В пятый раз на эту должность выдвигается нынешний глава организации Йозеф Блаттер. Его фамилия в ордере FBI на арест не фигурирует.