Թուրքիայում մեկնարկել է Սիրիայի չափավոր ընդդիմության ռազմական վարժանքի ծրագիրը: Այդ մասին հայտարարել է ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն Հյուսիսային Կիպրոս այցելության ժամանակ:
«Թուրքական և ամերիկյան անձնակազմը, որը ուսուցանելու է նրանց, ստանձնել է իր պարտավորությունները: Կարելի է ասել, որ ծրագիրը սկսվել է փոքր խմբերի վարժանքից: Ենթակառուցվածքները պատրաստ են, բոլոր անհրաժեշտ սարքերը տեղադրված են»,-մեջբերել է նախարարի խոսքը NTV հեռուստաալիքը: ԱԳՆ ղեկավարը հավելել է, որ ծրագրի իրագործմամբ «միասին զբաղվում են Թուրքիան և ԱՄՆ-ն»:
Չավուշօղլուն նշել է նաև, որ ուսուցման ավարտին հարց կառաջանա. «ուր են այդ մարդիկ վերադառնալու և ինչ աջակցություն է պետք է նրանց ցուցաբերել»: «Հարկավոր է, որպեսզի տարածաշրջանը, ուր նրանք վերադառնալու են, անվտանգ լինի: Դրա հետ կապված բոլոր հարցերն այժմ քննարկում են թուրքական և ամերիկյան կողմերը տեխնիկական մասնագետների և զինվորականների հետ, վերջնական որոշումը համատեղ է կայացվելու»,-ասել է նա, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Վարժեցրու և ապահովիր» անվանումը ստացած ծրագիրը ենթադրում է Սիրիայի ազատ բանակի անձնակազմի մարզում: 2015-ին նախատեսվում է վարժեցնել մոտ 2 000 սիրիացի ընդդիմադիրի: Ծրագիրը նաև ենթադրում է Սաուդյան Արաբիայի և Քաթարի մասնակցությունը, որոնք ընդհանուր առմամբ մոտ 15 հազար ընդդիմադիրի կվարժեցնեն: Սկզբում նախատեսվում էր, որ վարժանքները սկսվելու են մարտին Թուրքիայում:
Մինչդեռ, Սիրիայի ԱԳ փոխնախարար Ֆեյսալ Միքդադը հայտարարեց, որ Սիրիայի ղեկավարությունը երրորդ պետությունների ցանկացած աջակցություն զինյալներին կգնահատի որպես ագրեսիա:
«Ցանկացած պետություն, որը մտադիր է սատարել զինյալ ահաբեկչական խմբավորումներին, Սիրիայի դեմ ագրեսոր կհամարվի»,-ասել է նա ի պատասխան Թուրքիայի ԱԳ նախարարի հայտարարության, հայտնել է «Ալ Մայադին» հեռուստաալիքը: Ավելի վաղ Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն հայտարարեց, որ Անկարան ու Վաշինգտոնը պայմանավորվել են օդից աջակցել Սիրիայի այսպես կոչված չափավոր ընդդիմությանը, պատրաստելով նրան ԻՊ դեմ պայքարին:
Ինչպես հայտարարեց սիրիացի նախարաը, Անկարայի նման հայտարարությունները հաստատում են, որ Թուրքիան մտադիր է «անմիջական ֆինանսական և ռազմական աջակցություն ցուցաբերել Սիրիայում մարտնչող ահաբեկչական խմբավորումներին, ինչը ավելի շատ խաղաղ բնակիչների մահվան պատճառ կդառնա:
Փետրվարին հայտնի դարձավ, որ Թուրքիայի և ԱՄՆ միջև պայմանավորվածությունների շրջանակում Վաշինգտոնը 500 մլն դոլար կհատկացնի ընդդիմադիր զինյալների պատրաստման ու սպառազինման համար:
Մարտին Սիրիայի արտաքին ընդդիմության պաշտոնական ներկայացուցիչները, որոնց կենտրոնակայանը գտնվում է Թուրքիայում, հայտարարեցին «ժամանակավոր ռազմավարական դաշինքների» մասին Անկարայի պատրաստած գրոհայինների և «Ջեբհաթ ան Նուսրա» խմբավորման միջև, որոնք շարունակում են քաղաքներ ու կարևոր օբյեկտներ գրավել Սիրիայի Իդլիբ գավառում:

27 Май 2015 - 07:13 AMT
В Турции началась программа военного обучения умеренной сирийской оппозиции. Об этом заявил министр иностранных дел республики Мевлют Чавушоглу во время визита на Северный Кипр.
«Турецкий и американский персонал, который будет заниматься обучением, приступил к выполнению своих обязанностей. Можно сказать, что программа началась с обучения маленьких групп. Инфраструктура готова, и смонтировано все необходимое оборудование», – процитировал министра телеканал NTV. Глава МИД добавил, что реализацией программы «вместе занимаются Турция и США».
Чавушоглу также отметил, что по окончании курса обучения возникнет вопрос, «куда этим людям возвращаться и какое им нужно будет оказать содействие». «Нужно, чтобы регион, куда они вернутся, был безопасным. Все связанные с этим вопросы сейчас обсуждаются турецкой и американской сторонами, техническими специалистами, военными, и окончательное решение мы примем сообща», – сказал он, сообщает ТАСС.
Программа, получившая название «Обучи и обеспечь», предполагает тренировки личного состава «Свободной сирийской армии». В течение 2015 года предполагается обучить около двух тыс сирийских оппозиционеров. Программа также предполагает участие Саудовской Аравии и Катара, которые обучат в общей сложности 15 тыс оппозиционеров из САР. Изначально тренировки должны были начаться в Турции в марте этого года.
Между тем, замминистра иностранных дел САР Фейсал Микдад заявил, что руководство Сирии расценит любую помощь сторонних государств вооруженным группировкам, воюющим в стране, как агрессию.
«Любое государство, намеревающееся поддержать вооруженные террористические группировки, будет считаться агрессором против Сирии», — цитирует телеканал «Аль-Маядин» слова Микдада, сказанные в ответ на заявление Чавушоглу, заявившего, что Анкара и Вашингтон достигли принципиальной договоренности о защите с воздуха так называемой умеренной вооруженной сирийской оппозиции, «подготовленной для борьбы с боевиками «Исламского государства».
По словам сирийского замминистра, подобные заявления со стороны Анкары являются прямым подтверждением того, что Турция намерена оказывать «прямую финансовую и военную поддержку воюющим в Сирии террористическим группировкам», что продлит кризис и станет причиной гибели большего количества мирных граждан.
В феврале стало известно, что в рамках договоренностей между Турцией и США по подготовке и вооружению боевиков оппозиционных группировок Вашингтон выделил на эти цели 500 миллионов долларов.
В марте официальные представители сирийской внешней оппозиции, штаб-квартира которых находится в Турции, заявили о «временных стратегических союзах» между боевиками, подготовленными Анкарой, и боевиками террористической группировки «Джебхат ан-Нусра», которые продолжают захватывать города и важные объекты в провинции Идлиб на северо-западе Сирии.