Եգիպտոսի իշխանությունները հայտ են ներկայացրել Եվրասիական տնտեսական միության (ԵՏՄ) հետ առևտրի ազատ գոտի ստեղծելու վերաբերյալ:
Ըստ արդյունաբերության և առևտրի նախարար Դենիս Մանտուրովի, որը ելույթ է ունեցել ռուսական հեռուստաալիքներից մեկով, Ռուսաստանը ստացել է ԵՏՄ հետ առևտրի ազատ գոտի ստեղծելու վերաբերյալ Եգիպտոսի պաշտոնական հայտի պատճենը:
Նա նշել է, որ Ռուսաստանը կուսումնասիրի փաստաթուղթը և կնպաստի ընդունմանը, քանի որ շահագրգռված է Եգիպտոսի հետ նման գործակցություն զարգացնելու հարցում, հայտնում է Runews24.ru-ն:
Մայիսի 25-ին ՌԴ կառավարությունը հավանություն տվեց ԵՏՄ և Վիետնամի միջև առևտրի ազատ գոտու մասին համաձայնագրի նախագծին:
«Համաձայնագրի իրագործումը կնպաստի փոխադարձ ապրանքաշրջանառությանը և մասնակիցների միջև առևտրատնտեսական կապերի ընդլայնմանը, ինչպես նաև թույլ կտա լուծել Ասիական և Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում ընթացող ինտեգրացիոն գործընթացներին ԵՏՄ միանալու խնդրը»,-ասվում է փաստաթղթին կից տեղեկանքում:
Ավելի վաղ հայտարարվել էր, որ ԵՏՄ-ն Վիետնամի հետ ազատ առևտրի մասին համաձայնագիրը ստորագրելու է մայիսի 29-ին:
Սլեպնյովը նշեց նաև, որ Չինաստանը ևս շատ կարևոր և ռազմավարական գործընկեր է ԵՏՄ անդամ երկրների համար: Ըստ նրա, «չինական կողմի հետ արդեն քննարկվել է տնտեսական գործակցության հարցը և առաջիկայում բանակցությունները կմեկնարկեն»:

Власти Египта подали заявку на создание зоны свободной торговли с Евразийским экономическим союзом.
По словам министра промышленности и торговли Дениса Мантурова, который выступил на одном из российских телеканалов, Россия получила копию официальной заявки Египта о свободной торговле со странами ЕАЭС.
Он отметил, что Россия изучит документ и окажет содействие его принятию, так как она заинтересована в подобном сотрудничестве с Египтом, сообщает Runews24.ru.
25 мая правительство РФ одобрило проект соглашения о зоне свободной торговли между Евразийским экономическим союзом и Вьетнамом.
Проектом Соглашения предусмотрены условия тарифной либерализации торговли товарами между государствами — членами ЕАЭС и Вьетнамом путем снижения или обнуления ставок ввозных таможенных пошлин на большинство товарных позиций, включенных в товарные номенклатуры участников Соглашения. При этом стороны Соглашения сохранят тарифную защиту на ряд наиболее чувствительных товарных позиций, добавляется в сообщении.