Նախորդ շաբաթ «Իսլամական պետության» գրոհայինների կողմից գրավված սիրիական Պալմիրայի հուշակոթողները դեռ չեն տուժել, հայտնում են արևմտյան ԶԼՄ-ները:
«Հինավուրց քաղաքը դեռ կանգուն է: Այս պահի դրությամբ ավերածություններ չկան»,-ասել է Սիրիայի հնությունների և թանգարանների վարչության ղեկավար Մաամուն Աբդուլքարիմը:
Նա հիշեցրել է նաև, որ նախկինում ծայրահեղականները հնագիտական և մշակութային արժեք ունեցող կոթողներ ոչնչացրեցին Իրաքում: Աբդուլքարիմը մտահոգություն է հայտել, որ իրավիճակը կարող է կրկնվել Պալմիրայում և ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության ցուցակում ընդգրկված հուշարձանները, ներառյալ Բել աստծո տաճարն ու հին դամբարանները, կարող են պայթեցվել, հայտնում է «Ինտերֆաքսը»:
«Իսլամական պետության» գրոհայիններն իրենց հերթին տեսահոլովակ են տարածել, որտեղ ցուցադրվում է հին քաղաքը: Դատելով այդ կադրերից, հնություններն իրոք կանգուն են: Սակայն տեսանելի են ծխի քուլաները, որ բարձրանում են Պալմիրայի մյուս թաղամասերից, նշում է AP գործակալությունը:
Մայիսի 20-ին «Իսլամական պետության» գրոհայինները, որոնք մարտական գործողություններ են վարում սիրիական բանակի դեմ, գրավեցին հինավուրց Պալմիրան, որն ընդգրկված է ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցանկում, հայտնել են սիրիացի ակտիվիստներն ու տեղաբնակները, հայտնում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը: Ջիհադականներն արդեն գրավել էին Թադմորի (Պալմիրայի արաբական անվանումն է) մի մասը, որտեղ գտնվում են Պալմիրայի ավերակները, սակայն կառավարական զորքերին հաջողվեց հետ մղել նրանց:

Археологические памятники в сирийской Пальмире, которая была захвачена боевиками «Исламского Государства» на прошлой неделе, пока что не пострадали, сообщают западные СМИ.
«Древний город не затронут. Никаких повреждений на данный момент нет», – сказал глава управления по древностям и музеям Сирии Маамун Абдулкарим.
Он также напомнил об уничтожении ранее радикальными исламистами древних объектов в Ираке. Абдулкарим выразил озабоченность тем, что ситуация может повториться в Пальмире и внесенные в список Всемирного наследия ЮНЕСКО памятники, включая древние захоронения и храм бога Бэла, могут быть взорваны, передает Интерфакс.
Со своей стороны, боевики из ИГ распространили видеоролик, в котором показан старый город. Судя по этим кадрам, археологические памятники действительно целы. При этом на записи видно, что над другими районами Пальмиры поднимаются клубы черного дыма, отмечает агентство AP.
Сирийский город Пальмира, где находится один из памятников мирового наследия ЮНЕСКО, 20 мая полностью перешел под контроль боевиков радикальной группировки «Исламское государство». Многие исторические экспонаты были вывезены из музея Пальмиры в связи с опасениями, что они будут уничтожены боевиками. Однако многие ценности вывезти не удалось из-за их нестранспортабельности. Уточняется, что раскопки были проведены только на небольшой части древнего города Пальмира. Многие руины до сих пор находятся под землей, но на небольшой глубине. Существуют опасения, что экстремисты найдут и разграбят их.
Развалины города Пальмира (III век) находятся в 240 км от сирийской столицы – Дамаска. По преданию, Пальмира была основана еще библейским царем Соломоном. В настоящее время археологический памятник растянулся на несколько километров и представляет собой остатки десятков сооружений, считающихся образцами древнеримской архитектуры.