Թուրքիայի արտաքին քաղաքականության մասին հարցման արդյունքներով, որն անցկացվել է Կոստանդնուպոլսի Քադիր Հաս համալսարանի կողմից, պարզվել է, որ յուրաքանչյուր հինգերորդ թուրքը (20,3%) սպառնալիք է զգում Հայկական պետության կողմից: Հայաստանից ավելի թուրքերը վախենում են միայն Իսրայելից (42,6%), ԱՄՆ-ից (35,3%) և Սիրիայից (22,1%): Թուրքերի ևս 10,2% տոկոսը սպառնալիք է զգում Եվրամիության երկրների կողմից:
Ինչ վերաբերում է այն պետություններին, որոնք ըստ հարցման մասնակիցների բարեկամ են և սպառնալիք չեն ներկայացնում իրենց երկրի համար, ապա բոլորը, տարօրինակ կերպով, ժամանակին ստեղծվել են կամ Թուրքիայի օգնությամբ, կամ էլ անմիջապես թուրքական զենքի ուժով: Դա Ադրբեջանն է (37,5%), չճանաչված Հյուսիսային Կիպրոսի Թուրքական Հանրապետությունը (8,9%), ինչպես նաև Բոսնիան և Հերցոգովինան (6%):
Հետաքրքրական է, որ հարցման մասնակիցների 38,9% կարծում է, որ Թուրքիան ընդհանրապես բարեկամ չունի, իսկ 8,7% հայտարարում է, որ Թուրքիային ոչ ոք չի սպառնում:
Թուրքերի 42,4% ցանկանում է, որ իրենց երկիրն անդամակցի ԵՄ-ին: Հարցման մասնակիցների մեկ հինգերորդը դժվարացել է պատասխանել այս հարցին: Ընդ որում 70% կարծում է, որ Թուրքիայի անդամակցությունը ԵՄ-ին արգելափակվել է: Արգելափակման պատճառների մասին հարցին հարցվածների մեծ մասը պատասխանել է. «Կրոնական և նույնականության տարբերությունների պատճառով»: Միայն 9,8%-ն է կարծում, որ Թուրքիայի անդամակցությունը ԵՄ-ին այլընտրանք չունի, իսկ 27,7% «Թրքական միության» կողմնակից է:
Թուրքերի ճնշող մեծամասնությունը (85,1%) ահաբեկչական կազմակերպություն է համարում «Իսլամական պետությանը»: Իսկ 24,1% հավատում է, որ իսլամիստները սպառնալիք չեն Թուրքիայի համար, 65,4% սպառնալիք է համարում ԻՊ-ն, իսկ 10,5%-ը պատասխան չունի, հայտնում է Voskanapat.info-ն:
Հարցվածների 51,3% վստահ է, որ Թուրքիան այսուհետ չպետք է փախստականների ընդունի: 36,3% հայտարարում է, որ նրանց պետք է հետ ուղարկել իրենց երկրները, և միայն 15% է կարծում, որ փախստականները չպետք է վերադառնան:
Համալսարանը հարցումն անցկացրել է ապրիլին երկրի ամբողջ տարածքում քաղաքային բնակչության շրջանում, հարցմանը մասնակցել է 1000 մարդ:

По результатам опроса о внешней политике Турции, проведенного константинопольским университетом Кадир Хас, выяснилось, что каждый пятый турок (20,3%) ощущает угрозу со стороны Армянского государства. Больше Армении турки боятся лишь Израиля (42,6%), США (35,3%) и Сирии (22,1%). Еще 10,2% турок видят угрозу в странах Европейского Союза.
Что касается государств, которые, по мнению турецких респондентов, являются дружественными и не представляют угрозы для их страны, то все они, по странному стечению обстоятельств, когда-то были созданы или с помощью Турции, или непосредственно турецкими штыками. Это Азербайджан (37,5%), непризнанная Турецкая республика Северного Кипра (8,9%), а также Босния и Герцеговина (6%).
Любопытно, что 38,9% респондентов считают, что у Турции вообще нет друзей, тогда как 8,7% заявляют, что Турции никто не угрожает.
42,4% турок хотят, чтобы их страна стала членом ЕС. Пятая часть респондентов затруднилась с ответом. При этом 70% считают, что членство Турции в ЕС было заблокировано. На вопрос о причине подобной блокировки 46,2% ответили: «За различия в религии и идентичности» между турками и европейцами. Лишь 9,8% респондентов считают, что вступлению Турции в ЕС нет альтернативы, тогда как 27,7% высказываются за создание «Тюркского союза».
Подавляющее большинство турок (85,1%) считают Исламское государство Ирака и Леванта – ныне просто Исламское государство (ИГ) террористической организацией. При этом 24,1% верят, что исламисты не представляют угрозы для Турции. 65,4% считают ИГ угрозой, а еще 10,5% не определились с ответом, сообщает Voskanapat.info.
51,3% опрошенных уверены, что Турция должна прекратить прием беженцев. 36,3% заявляют, что они должны быть отправлены назад в свои страны. И лишь по мнению 15% беженцы не должны быть возвращены.
Опрос Университета Кадир Хас был проведен в апреле среди городского населения по всей территории страны, всего было опрошено 1000 человек.