«Իսլամական պետությունը» խոստանում է «զուսպ» լինել հելլենական մշակույթի ամենաարժեքավոր հուշարձաններից մեկի`Սիրիայի տարածքում գտնվող Պալմիրայի ավերակների հարցում, որոնք գրոհայինները գրավել են մի քանի օր առաջ:
Ըստ տեղաբնակների, ահաբեկիչները հայտարարել են, որ չեն դիպչի ավերակներին: «Նրանք խոստացել են, որ միայն անտիկ հուշարձանները կքանդեն, որոնք, ըստ իսլամի, հեթանոսական կուռքեր են»,-ասել են տեղի համակարգող կոմիտեի ակտիվիստները:
Նրանք նշում են, որ գրոհայինները դեռ չեն սկսել ջարդել արձանները: Տեղաբնակները կարծում են, որ պատերն ու սյուները այնքան չեն վանում իսլամիստներին, որքան հեթանոսական արձանները: Ցավոք, Միջագետքի հողին հավասարեցված քաղաքներն այլ բան են վկայում:
Մինչդեռ, «Իսլամական պետության» գրոհայիններն արդեն իրենց կարիքների համար են օգտագործում Պալմիրայի ամենահայտնի պատմական օբյեկտը: Շարժման 20 հակառակորդներ գնդակահարվեցին հռոմեական թատրոնի բեմում: Տեղաբնակներին հավաքել էին դիտելու այդ արյունալի գործողությունը:
ԻՊ կողմից վերահսկվող տարածքների բանկիչները վրդովված են, որ աշխարհն ավելի շատ հետաքրքրված է մեռյալ ավերակների, քան կենդանի մարդկանց ճակատագրով: Նրանք հիշեցնում են, որ համաշխարհային հանրությունը ունակ չեղավ կանխելու ոչ հինավուրց քաղաքների ավերումը, ոչ էլ հարյուր հազարավոր մարդկանց սպանությունը, հայտնում է NEWSru.co.il-ը:
Մայիսի 20-ին «Իսլամական պետության» գրոհայինները, որոնք մարտական գործողություններ են վարում սիրիական բանակի դեմ, գրավեցին հինավուրց Պալմիրան, որն ընդգրկված է ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցանկում, հայտնել են սիրիացի ակտիվիստներն ու տեղաբնակները, հայտնում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը: Ջիհադականներն արդեն գրավել էին Թադմորի (Պալմիրայի արաբական անվանումն է) մի մասը, որտեղ գտնվում են Պալմիրայի ավերակները, սակայն կառավարական զորքերին հաջողվեց հետ մղել նրանց:

29 Май 2015 - 07:00 AMT
«Исламское государство» обещает проявить «сдержанность» в отношении одного из наиболее ценных памятников эллинистической культуры, расположенных на территории Сирии – захваченных ими несколько дней назад руин античного города Пальмира.
По словам местных жителей, представители террористической организации заявили, что не тронут руины. «Они обещали, что только разрушат античные статуи, которые с точки зрения ислама являются языческими идолами», – сообщили активисты местного координационного комитета.
Они отмечают, что пока боевики не начали уничтожать монументы. Местные жители полагают, что стены и колонны не вызывают у них такого отторжения, как языческие статуи. К сожалению, снесенные города древнего Междуречья опровергают эти надежды.
Тем временем, самый известный исторический объект Пальмиры уже используется «Исламским государством» в своих целях. 20 противников движения были расстреляны на сцене римского театра. Местных жителей согнали смотреть на кровавое зрелище.
Жители подконтрольных «Исламскому государству» территорий возмущены тем, что мир больше интересуется судьбой мертвых камней, а не живых людей. Они напоминают, что мировое сообщество оказалось неспособным предотвратить ни уничтожение древних городов, ни убийство сотен тысяч человек, сообщает NEWSru.co.il.
Сирийский город Пальмира, где находится один из памятников мирового наследия ЮНЕСКО, 20 мая полностью перешел под контроль боевиков радикальной группировки «Исламское государство». Многие исторические экспонаты были вывезены из музея Пальмиры в связи с опасениями, что они будут уничтожены боевиками. Однако многие ценности вывезти не удалось из-за их нестранспортабельности. Уточняется, что раскопки были проведены только на небольшой части древнего города Пальмира. Многие руины до сих пор находятся под землей, но на небольшой глубине. Существуют опасения, что экстремисты найдут и разграбят их.
Развалины города Пальмира (III век) находятся в 240 км от сирийской столицы – Дамаска. По преданию, Пальмира была основана еще библейским царем Соломоном. В настоящее время археологический памятник растянулся на несколько километров и представляет собой остатки десятков сооружений, считающихся образцами древнеримской архитектуры.