Անկասկած, գլխավոր իրադարձությունը դարձավ Android M նոր բջջային օպերացիոն համակարգը: Համակարգի ամբողջական անվանումը դեռ գաղտնի է պահվում: Հեղինակներն աշխատել են «վերադառնալ ակունքներին` բարձրացնելով համակարգի որակը: Հայտնվեց առանձին թողունակություն հավելվածների համար, ուստի նոր հավելվածը տեղադրելիս օգտատերը կարող է, օրինակ, թույլ տալ ծրագրին օգտվել տեսախցիկից, սակայն արգելել մուտքը իր գտնվելու վայր:
Chrome բրաուզերում ավելացել է Chrome Custom Tabs ֆունկցիան այն մշակողների համար, որոնց թույլ է տրվում ինտեգրել բրաուզերն անմիջապես իր հավելվածների մեջ, ինչի շնորհիվ հղումները բացելիս օգտատերը ստիպված չի լինի անցնել հավելվածից արտաքին բրաուզերին: Այսինքն օպերացիոն համակարգը սովորել է ինքնուրույն ճանաչել, թե ինչպես կարելի է բացել այս կամ այն հղումը: Օրինակ, հղումը Facebook-ի էջին կբացվի ոչ թե բրաուզերում, այլ Facebook-ի հավելվածում, եթե իհարկե, այն ներբեռնված է: Ներքին ներդիրները թույլ են տալիս մտնել Google-ի աքաունթ, պահպանել ծածկագրերը:
Նոր օպերացիոն համակարգում հայտնվել է Doze հավելվածը, որը հետևում է ֆոնային գործընթացներին ու ավարտում է դրանք, երբ սարքը չի օգտագործվում: Դա հարկավոր է պահպանելու համար աշխատանքի ժամանակը մեկ լիցքավորման ժամանակ: Հավելվածի օգնությամբ հաջողվել է երկու անգամ ավելացնել Nexus 9 աշխատանքը Android Lollipop-ի վրա: Օպերացիոն համակարգը վավեր է USB-C ինտերֆեյսի համար, որն ապահովում է մարտկոցի ավելի արագ լիցքավորումն ու տվյալների փոխանցումը, ինչպես նաև ձայնի բարձրության կառավարման շտկված ալգորիթմը, որը ժամանակին Android 5.0 Lollipop-ի հասցեին հնչած մեծաթիվ դիտողությունների պատճառ դարձավ: Մայիսի 28-29-ին Android M-ը դուրս կգա Nexus 5, 6 և 9-ի համար նախատեսված տարբերակով: Վերջնական շնորհանդեսը կայանալու է տարվա երկրորդ կեսին:
Google Photos
Ընկերությունը որոշել է մարտահրավեր նետել ոչ միայն Instagram-ին, այլ նաև լուսանկարների պահպանման ծառայություններին, որոնցից է, օրինակ, Flickr-ը: Լուրերը հաստատվեցին` Google-ը ներկայացրեց լուսանկարների մշակման, պահպանման ու փոխանցման նոր ծառայություն: Photos-ն ինքնուրույն անիմացիաներ է կազմում նմանատիպ լուսանկարներից, որոնք իրար հետևից է արել: Հավելվածը կարողանում է տեսակավորել լուսանկարներն ըստ վայրի, մարդկանց ու ժամանակի: Գրադարանով կարելի է երթևեկել և մի քանի լուսանկար նշել սվայպերի օգնությամբ: Իսկ որոնումը բնական լեզվով է կատարվում` հավանաբար, դեռևս միայն անգլերեն:
Սակայն գլխավորը` Google Photos օգտատերերին անսահմանափակ ամպային շտեմարանից օգտվելու անվճար հնարավորություն կտրվի մինչև 16 Մպ և 1080p լուսանկարների համար: Հավելվածը կթողարկվի մայիսի 28-29-ին Android-ի, iOS-ի և վեբի համար:
Իրերի ինտերնետ
Կոնֆերանսում ներկայացվեց նաև Brillo հատուկ օպերացիոն համակարգը` «իրերի ինտերնետի համար հիմնարար օպերացիոն համակարգը» որը ստեղծվել է Android-ի հիման վրա:
Brillo-ն աշխատում է Wi-Fi, Bluetooth LE հետ և, հավանաբար, պետք է կապի Android-ով աշխատող սմարթֆոնները տան համար այլ «խելացի» իրերի հետ: Ընկերությունը նաև հայտարարել է Weave լեզվի մասին, որի միջոցով գործակցելու են Android-ով և Brillo-ով աշխատող սարքերը: Ըստ էության, սա օպերացիոն համակարգ է, որը կառավարելու է «խելացի տունը»: Այն թույլ է տալիս նորացնել դիվայսները, շփվել ամպում, ինչպես նաև փոխգործակցել սմարթֆոնի հետ և այլ սարքերի հետ սմարթֆոնի միջոցով: Օպերացիոն համակարգի նախնական վարկածը կթողարկվի ընթացիկ տարվա երրորդ եռամսյակում, իսկ Weave լեզուն` չորրորդ, ինչպես նաև նախնական տարբերակով:
Մանրուք է, բայց հաճելի է
Google-ը կունենա իր վճարային համակարգը Android Pay հավելվածի տեսքով: Այն ևս աշխատում է NFC (փոքր շառավիղով անլար բարձր հաճախականության կապի տեխնոլոգիա, որը թույլ է տալիս տվյալներ փոխանակել մոտ 10 սմ հեռավորության վրա գտնվող սարքերի միջև) օգնությամբ, և կաշխատի տվյալ անլար տեխնոլոգիայով ցանկացած սմարթֆոնի վրա: Դեռևս միայն ԱՄՆ-ում և միայն Android M-ում: Ընկերությունը ներկայացրել է նաև Google Now կատարելագործված անհատականացված որոնողական ծառայությունը: Այն օգտագործում է բնական լեզուների մշակումը հարցերին պատասխանելու, հանձնարարականների և տարբեր գործողություններ կատարելու համար: Պատասխանելով օգտատերի տարբեր հարցումներին` Google Now-ն արտացոլում է տեղեկատվությունը, հիմնվելով օգտատերի նախապատվությունների վրա` ընտրելով նրա սովորությունների ու օրվա ռեժիմի հիման վրա: Այժմ ծառայությունը սովորել է ավելի լավ հասկանալ բովանդակությունը, նույնիսկ չնշելով կոնկրետ հարցումը: Որպես օրինակ, Google-ը ցույց տվեց, երբ է հնչել Skrillex երգը, որին հաջորդեց հարցումը. «ո՞րն է իսկական անվանումը», ինչին Google Now-ն կարողացավ ճիշտ պատասխան տալ: Հայտնվել է նաև ծառայությունը կողմնակի հավելվածների հետ ինտեգրելու հնարավորություն:
Թարմացվել է վիրտուալ իրականության Google Cardboard ստվարաթղթե սաղավարտը: Այժմ այն նախատեսված է ավելի խոշոր (մինչև 6 դյույմ) գաջեթների համար, հայտնվել է նաև նոր գործիք` Expeditions, որը տեսաչաթ է մի խումբ մարդկանց համար: Դա թույլ կտա աջակցել կրթությանը` ցուցադրելով տարբեր վայրերի պատկերներ վիրտուալ իրականության մեջ: Եվ գլխավորը` սաղավարտը համատեղելի է ոչ միայն Android հարթակի, այլ նաև iOS-ի հետ:
Եվ վերջապես, Google Maps հավելվածից հնարավոր կլինի օգտվել առանց ինտերնետին միանալու: Այժմ հնարավոր կլինի քարտեզով որոնել ու նավիգատորի ձայնային հուշումներից օգտվել նույնիսկ ինտերնետին միացած չլինելու դեպքում: Այս նորարարությունը նախատեսված է առաջին հերթին զարգացող երկրների համար, որտեղ ոչ միշտ և ոչ ամեն տեղ է առկա կայուն ինտերնետը:

29 Май 2015 - 08:08 AMT
Полное ее название пока остается тайной. Разработчики постарались «вернуться к основам», повысив качество системы. Появилось также отдельное разрешение для приложений, и при установке нового приложения пользователь может, например, разрешить программе пользоваться камерой, но запретить доступ к своему местоположению.
В браузере Chrome добавлена функция Chrome Custom Tabs для разработчиков, которым дозволяется интегрировать браузер непосредственно в свои приложения, благодаря чему при открытии ссылок пользователю не придется переключаться между приложением и внешним браузером. То есть операционная система научилась сама распознавать, каким способом открывать ту или иную ссылку. Например, ссылка на страницу Facebook будет открываться не в браузере, а в приложении Facebook, если, конечно, таковое установлено. Внутренние вкладки поддерживают вход в аккаунт Google, сохранение паролей и автозаполнение.
В новом ОС появилось приложение Doze, которое отслеживает фоновые процессы и завершает их, когда устройство не используют. Это нужно для сохранения времени работы на одном заряде. С помощью Doze получилось увеличить время работы Nexus 9 на Android Lollipop в два раза. Операционная система поддерживает интерфейс USB-C, обеспечивающий более быструю зарядку аккумулятора и передачу данных, а также исправленный алгоритм управления громкостью, который вызвал в свое время большое число нареканий в Android 5.0 Lollipop.
28–29 мая Android M выйдет в предварительной версии для Nexus 5, 6 и 9. Окончательный релиз назначен на вторую половину этого года.
Google Photos
Компания решила бросить вызов не только Instagram, но и сервисам хранения фотографий, таким, как Flickr. Слухи оказались правдой – Google представила свой новый сервис обработки, хранения и передачи фотографий. Photos самостоятельно составляет анимации из похожих фотографий, которые сделали подряд. Приложение умеет сортировать фотографии по месту, людям и времени. Перемещаться по библиотеке и выделять несколько снимков можно свайпами. А искать по ней – на естественном языке (вероятно, пока только английский).
Но главное – пользователям Google Photos бесплатно дадут неограниченное облачное хранилище для фотографий до 16 Мп и 1080p. Приложение выйдет 28–29 мая для Android, iOS и в вебе.
Интернет вещей
На конференции была представлена также специальная операционная система Brillo – «основополагающая операционная система для интернета вещей», созданная на основе Android.
Brillo поддерживает работу с Wi-Fi, Bluetooth LE и, вероятно, должна связать смартфоны на Android с другими «умными» устройствами для дома. Также компания анонсировала язык Weave, через который друг с другом будут взаимодействовать устройства на Android и Brillo. По сути это операционная система, которая будет управлять «умным домом». Она позволяет обновлять девайсы, общаться им в облаке, а также взаимодействовать со смартфоном и через смартфон с другими устройствами. Предварительная версия операционной системы выйдет в третьем квартале этого года, а язык Weave – в четвертом и также в предварительной версии.
Мелочь, но приятно.
У Google появилась своя платежная система Android Pay в виде приложения. Она тоже работает с помощью NFC (технология беспроводной высокочастотной связи малого радиуса действия, которая дает возможность обмена данными между устройствами, находящимися на расстоянии около 10 сантиметров) и будет поддерживаться на любом смартфоне с данной бесконтактной технологией. Пока только в США и только в Android M. Компания представила также усовершенствованный персонализированный поисковой сервис Google Now. Он использует обработку естественного языка для ответов на вопросы, создания рекомендаций и выполнения различных действий. Отвечая на различные запросы пользователя, Google Now отображает информацию в зависимости от предпочтений пользователя, предсказывая их на основе его привычек и режима дня. Теперь же сервис научился еще лучше понимать контекст, даже не указывая конкретный запрос. В качестве примера, Google показала, когда играла песня Skrillex, после чего последовал запрос: «Какое у него настоящее имя?», на что Google Now смог дать правильные ответ. Появилась также возможность интегрировать сервис со сторонними приложениями.
Обновлен картонный шлем виртуальной реальности Google Cardboard. Теперь он рассчитан на более крупные (до шести дюймов) гаджеты, а еще появился новый инструмент Expeditions – видеочат на группу людей. Это позволит помочь в образовании, демонстрировать картинку из разнообразных мест в виртуальной реальности. И главное: шлем совместим не только с платформой Android, но и iOS.
И наконец, приложение Google Maps можно использовать без подключения к сети. Теперь осуществлять поиск на карте и пользоваться голосовыми подсказками навигатора можно даже при отсутствии подключения к Интернету. Рассчитано данное новшество, прежде всего, на развивающиеся страны, где стабильный доступ ко Всемирной паутине есть далеко не везде и не всегда.