Եվրամիությանը կից Կիևի ներկայացուցիչ Կոնստանտին Ելիսեևը հայտարարել է, որ անհրաժեշտ է տարբերակել «Արևելյան գործընկերության» անդամներին` առաջարկելով տարանջատել Ուկրաինային, Մոլդովային և Վրաստանին, որոնք ստորագրել են ԵՄ հետ ասոցացման համաձայնագիրը, Հայաստանից, Ադրբեջանից ու Բելառուսից:
«Մենք կարող ենք ապահովել դիվերսիֆիկացիայի քաղաքականությունը «Արևելյան գործընկերության» շրջանակում: Ինձ թվում, որ ժամանակն է Ուկրաինային, Մոլդովային ու Վարստանին անջատել Հայաստանից, Ադրբեջանից ու Բելառուսից»,-ասել է Ելիսեևը անվտանգության 8-րդ կիևյան համաժողովում:
Ըստ նրա, Կիևը կողմ է տարածաշրջանային գործընկերության վերականգնմանը, մասնավորապես, «ՎՈւԱՄ-ի ձևաչափի վերականգնմանը»: «Հիմա Ուկրաինան այդ կազմակերպության ղեկավարն է: Մենք պետք է վերականգնենք անդրսահմանային կապերը և առավել կոշտ լինենք մեր դիրքերը պաշտպանելիս տարբեր միջազգային համաժողովներում, ինչպիսիք են ԵԱՀԿ-ն, Եվրոպայի խորհուրդը, ՄԱԿ-ը»,-ասել է ԵՄ-ին կից Ուկրաինայի ներկայացուցիչը:
Մայիսի 21-22-ը Ռիգայում տեղի ունեցավ «Արևելյան գործընկերության» անդամ երկրների գագաթնաժողովը: Ակնկալվում էր, որ Ուկրաինայի հետ կստորագրվի առանց մուտքի արտոնագրերի ռեժիմի մասին համաձայնագիր, սակայն դա տեղի չունեցավ: ԳԴՀ կանցլեր Անգելա Մերկելը հայտարարեց, որ մեղմացումն այս հարցում դեռևս անհնար է:
Մայիսի 22-ին Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ժան Կլոդ Յունկերը հայտարարեց, որ Եվրահանձնաժողովը նոր զեկույց կներկայացնի Ուկրաինայում և Վրաստանում առաջընթացի վերաբերյալ մոտավորապես մինչև դեկտեմբերի 15-ը: Լատվիայի վարչապետ Ստրաույուման հայտնեց, որ Եվրամիությունը կարող է անցնցել առանց վիզաների ռեժիմի Վրաստանի և Ուկրաինայի հետ 2016-ից ոչ շուտ, եթե զեկույցը դրական լինի:

Представитель Киева при Евросоюзе Константин Елисеев заявил о необходимости дифференцировать членов проекта «Восточное партнерство», предложив «отсоединить» Украину, Молдавию и Грузию (которые подписали соглашение об ассоциации с ЕС) от Армении, Азербайджана и Белоруссии.
«Мы можем обеспечить политику диверсификации в рамках «Восточного партнерства». Мне кажется, уже время отсоединить три страны (Украину, Молдавию и Грузию) от Армении, Азербайджана и Белоруссии», — сказал Елисеев в ходе восьмого киевского форума по безопасности.
По его словам, Киев выступает также за возобновление регионального партнерства, в частности «возрождение такого формата, как ГУАМ». «Сейчас Украина является главой этой организации. Мы должны возобновить трансграничные связи и быть более жесткими при отстаивании наших позиций на разных международных форумах, таких как ОБСЕ, Совет Европы, ООН», — добавил представитель Украины при ЕС.
В Риге 21-22 мая прошел саммит стран «Восточного партнерства» – Азербайджана, Армении, Белоруссии, Грузии, Молдавии и Украины. Украина ожидала от саммита продвижения в вопросе введения безвизового режима с ЕС. Однако ранее Еврокомиссия сообщила, что Украине безвизовый режим в Риге предложен не будет. В четверг утром канцлер ФРГ Ангела Меркель также заявила, что смягчение визового режима пока невозможно.
22 мая глава Еврокомиссии Жан-Клод Юнкер на пресс-конференции по итогам саммита заявил, что Еврокомиссия представит новый доклад по прогрессу Украины и Грузии на пути к безвизовому режиму с ЕС приблизительно к 15 декабря. Премьер Латвии Лаймдота Страуюма сообщила, что Евросоюз может перейти к безвизовому режиму с Грузией и Украиной в 2016 году, если ЕК представит положительный доклад.