30 Մայիս 2015 - 08:00 AMT
Մերձավոր Արևելքում մոտ 25 հազար օտարերկրացի գրոհայիններ են կռվում աշխարհի 100 երկրից: Այդ մասին հայտարարել է ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը ահաբեկչական կազմակերպությունների անդամ տարբեր երկրներից գրոհայինների սպառնալիքին հակազդելու միջոցներին նվիրված Անվտանգության խորհրդի նիստում:
«Միայն 2014-ից մինչև 2015-ի մարտ ամիսը օտարերկրացի գրոհայինների քանակը ահաբեկչական կազմակերպությունների շարքերում աճել է 70 տոկոսով,-նշել է Պան Գի Մունը: «Հակազդելու համար այդ սպառնալիքին ՄԱԿ անդամ երկրները պետք է տեղեկատվություն փոխանակեն, այդ թվում սահմանապահ մարմինների միջև»,-ասել է նա, հայտնում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
Սիրիայում և Իրաքում «Իսլամական պետության» և այլ ծայրահեղական խմբավորումների շարքերում կռվող օտարերկրացի գրոհայինների քանակն աննախադեպ է: Բախումներին մասնակցում են Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի, Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացիներ: Կամավորների արտահոսք է նկատվում «Ալ Քայիդայի» հետ կապված խմբավորումներից՝ գնալով ավելի շատ գրոհայիններ են միանում «Իսլամական պետությանը»: ՄԱԿ-ը 2014-ին արդեն զգուշացրել է վտանգի մասին, որի հետ կբախվեն նշված երկրների իրավապահ մարմինները, որոնց քաղաքացիները վաղ թե ուշ տուն են դառնալու պատերազմից Իրաքում և Սիրիայում:
ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարը նշել է, որ օտարերկրացի գրոհայինների քվում 15-35 տարեկան պատանիներ ու տղամարդիկ են, որոնց «դրդապատճառները ծայրահեղական գաղափարներն են»: Նա նաև նշել է, որ ահաբեկչական կազմակերպություններին են անդամակգրվում նաև երիտասարդ կանայք: «Անհրաժեշտ է հակազդել ծայրահեղականացման գործընթացներին համաշխարհային, տարածաշրջանային և տեղական մակարդակում»,-ասել է Պան Գի Մունը:
ՄԱԿ ԱԽ նիստում ներկայացվեցին ՄԱԿ ԱԽ Հակաահաբեկչական կոմիտեի նկատառումները, որտեղ ասվում է, որ խնդիրն առավելապես առնչվում է ՄԱԿ 67 անդամ երկրի` խորհուրդ է տրվել «տեղեկատվության շուրջօրյա փոխանակում հաստատել սահմանապահ գերատեսչությունների, իմիգրացիոն և մաքսային ծառայությունների միջև»:
Օտարերկրացի գրոհայիններից բխող սպառնալիքն աննախադեպ անվանեց Ինտերպոլի գլխավոր քարտուղար Յուրգեն Սթոկը: «Ստեղծված իրավիճակը ստիպում է անել միակ եզրակացությունը, որն էլ կլինի իմ խորհուրդը` մենք պետք է ավելի մեծ ծավալով տեղեկատվություն փոխանակենք և անենք դա արդյունավետ: Հետախուզական տեղեկությունները փոխանցվում են, սակայն գրոհայինները շատ ավելի արագ եհ հատում այդ նույն սահմանները»,-ասել է նա:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Եվրամիության 8 երկրներ հանդես են եկել Եվրոպայում սահմանայի վերահսկողության խստացման օգտին: Այդ մասին գաղտնի փաստաթղթի վրա հղումով հայտնել էր բրիտանական Daily Telegraph-ը: «Այդ մարդկանց համար Եվրամիությունում ահաբեկչական գործողություն կատարելը ժամանակի հարց է: Կառավարությունները սարսափած են»,-հայտարարել էր Daily Telegraph-ին եվրոպացի դիվանագետը:
Սթոկը հիշեցրել է, որ «Իրաքում և Սիրիայում գործող խմբերը կարող են կողմնակիցների անդամագրել մոտ 100 երկրում», այսինքն, այն պետություններում, որոնք իրենց տվյալները չեն ուղարկում Ինտերպոլ: «Հենց դրանով է բացատրվում թվերում առկա այն տարբերությունը, որը կա արդեն որպես գրոհայիններ ճանաչված անձանց թվի և նրանց քանակի միջև, ովքեր արդեն կռվում են հակամարտության գոտիներում»,-պարզաբանել է նա` հույս հայտնելով, որ արդեն տեսանելի ապագայում բոլոր սահմանային կետերը հակամարտության գոտու հարևանությամբ հագեցած կլինեն սահմանը հատող անձանց «սիստեմատիկ ստուգումների» համար անհրաժեշտ սարքերով: «Ինտերպոլը պատրաստ է աշխատել, որպեսզի դա իրողություն դառնա»,-ասել է Սթոկը:

30 Май 2015 - 08:40 AMT
Около 25 тыс. боевиков из 100 стран мира воюют на Ближнем Востоке. Об этом сообщил генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун на заседании Совета Безопасности, посвященном мерам по противодействию угрозе, которую представляют боевики из разных стран, действующие в рядах международных террористических организаций.
«Только с 2014 года по март 2015 года число иностранных боевиков в рядах террористических организаций выросло на 70%», – отметил Пан Ги Мун. «Для противодействия этой угрозе страны-члены ООН должны наладить обмен информацией, в том числе между пограничными органами», – сказал он.
Генеральный секретарь ООН отметил, что среди иностранных боевиков – молодежь и мужчины в возрасте от 15 до 35 лет, которые «мотивированы в своих действиях экстремистскими идеями». Он также с тревогой указал на то, что в ряды террористических организаций вовлекают молодых женщин. «Необходимо противостоять процессам радикализации на мировом, региональном и местном уровнях», – подчеркнул Пан Ги Мун, сообщает ТАСС.
На заседании СБ ООН были представлены рекомендации Контртеррористического комитета СБ ООН, в которых отмечается, что проблема иностранных боевиков «в наибольшей степени» затрагивает 67 стран-членов ООН, и рекомендовано «наладить круглосуточный обмен информацией между пограничными ведомствами, иммиграционными и таможенными службами».
«Беспрецедентной угрозой» назвал иностранных боевиков в рядах террористических организаций генеральный секретарь Интерпола Юрген Сток. «Сложившаяся ситуация заставляет сделать один-единственный вывод, и это будет моей рекомендацией, – сказал он. – Мы должны в еще больших объемах обмениваться информацией и делать это более эффективно. Разведывательная информация передается через границы, однако гораздо быстрее эти границы пересекают боевики». Сток напомнил, что «группы, действующие в Ираке и Сирии, могут рекрутировать сторонников в 100 странах», то есть и в тех государствах, которые не направляют сейчас информацию в базу данных Интерпола. «Именно этим и объясняется разница в числе тех иностранных боевиков, кого мы уже опознали и тех, которые, по оценкам, добрались до зоны конфликтов», – пояснил он, выразив надежду на то, что уже в обозримом будущем все пограничные пункты вокруг зоны конфликта будут оснащены средствами для «систематических проверок» лиц, пересекающих границы. «Интерпол готов работать над тем, чтобы это стало реальностью», – подчеркнул Сток.