Արհեստական ինտելեկտի ստեղժման ամենամեծ բարդություններից մեկը երևակայության բացակայությունն է համակարգչային ծրագրում: Մեքենան ունակ չէ, մարդու պես պատկերացնել վիզուալ պատկերը նկարագրության հիման վրա և փոխել այն: Սակայն Հիրոհարու Կատոն և Տացուա Հարադան Տոկիոյի համալսարանից ալգորիթմ են ստեղծել, որը կարողանում է մոտավոր վերարտադրել պատկերը նկարագրության հիման վրա`երևակայության հեռավոր անալոգի նմանությամբ:
Մինչ այդ գիտնականները 128 × 128 չափի 101 պատկերից բաղկացած շտեմարան էին ստեղծել: Ալգորիթմի օգնությամբ նրանք վերլուծել են դրանք վիզուալ բառերը հայտնաբերելով: Վիզուալ բառեր հասկացությունը բնորոշ է համակարգչային «տեսողությանը», որը ծրագրերին պատկերացում է տալիս այն մասին, թե ինչ է պատկերված: Օրինակ, ինչպես կարելի է երիկնքը տարբերել հորիզոնից: Վիզուալ մեկ բառը պիկսելների կարճ հաջորդականություն է: Կատոյի և Հարադայի էքսպերիմենտում այն կազմել է 13 × 13 պիկսել:
Հետազոտողները վերցրել են այդ մեթոդն ու երկու եղանակ են կիրառել. առաջինը` որոշել են «կարդալ» վիզուալ բառերը նրանց հարևանությամբ գտնվող բառերի հետ միասին: Օրինակ, մի քանի բառը հորիզոնի գծի մասին ծրագրին պատկերացում կտան չընդհատվող գծի մասին: Այդպիսով նրանք ի հայտ բերեցին վիզուալ բառերի զույգեր, որոնք միասին են գտնվում պատկերների նրանց բազայում` ընդունելով, որ բոլոր բառերի ¾ «խաչաձևվում է»: Երկրորդը` գիտնականները հաշվի են առել վիզուալ բառի դիրքը պատկերի վրա: Օրինակ, երկնքի հետ կապված վիզուալ բառ ստանալու հավանականությունը վերևում ավելի մեծ է, քան ներքևում:
Ստացված ալգորիթմի հետ փորձարկումներ են անցկացվել: Սկզբում պատկերները վերարտադրվել են այն վիզուալ բառերով, որոնք ստացվել են դրանցից: Հետո օգտագործել են համակարգչային տեսողության ծրագիրը 10 հազար պատահական պատկերների վրա` կորզելու համար վիզուալ բառերն ու դրանց հիման վրա պատկերը վերարտադրելու: Բացի այդ, նրանք փորձեցին զրոյից ստեղծել նկարագրման գրաֆիկ ֆայլերի բնական լեզվով: Այդ նպատակով նրանք տեղափոխեցին բոլոր բառերը վիզուալ բառերի հավաքածուից և մշակման տվեցին: Այդ դեպքում ալգորիթմը վերարտադրեց աբստրակտ պատկերներ, որոնք քիչ նմանություն ունեին սկզբնական հարցման հետ:

30 Май 2015 - 08:26 AMT
Одной из сложностей на пути создания искусственного интеллекта – отсутствие воображения у компьютерной программы. Машина не способна, подобно человеку представить визуальное изображение на основе ее описания и менять его. Однако исследователи Токийского университета Хирохару Като и Тацуя Харада создали алгоритм, который умеет грубо воспроизводить картинку по ее описанию – некий далекий аналог воображения.
Для этого ученые собрали базу из 101 изображения размером 128 × 128. С помощью алгоритма они проанализировали их на выявление визуальных слов. Визуальные слова – это понятие в компьютерном зрении, которое дает программам представление о том, что изображено на картинке: например, так можно отличить небо от горизонта. Одно визуальное слово представляет короткую последовательность пикселей. В эксперименте Като и Харады она составляла 13 × 13 пикселей.
Исследователи взяли этот метод и использовали для него два способа. Во-первых, решили считывать визуальные слова вместе с теми, которые находятся рядом с ними. Например, несколько слов о линии горизонта дадут программе представление о непрерывной линии. Таким образом они выявили пары визуальных слов, которые находятся друг с другом в их базе изображений, приняв, что 3/4 всех слов «перекрывают» друг друга. Во-вторых, ученые учитывали положение визуального слова на картинке. Например, вероятность получить визуальное слово с небом в верху изображения больше, чем внизу.
С полученным алгоритмом они провели эксперименты. Сначала воссоздали изображения по тем визуальным словам, которые получили с них. Потом использовали программу для компьютерного зрения на 10 тысячах случайных картинках, чтобы извлечь из них визуальные слова и восстановить по ним изображения. Кроме того, они попробовали с нуля создать графические файлы по описанию на естественном языке. Для этого они перевели все слова из описания набор визуальных слов и отдали их в обработку. В этом случае алгоритм воспроизвел абстрактные изображения, которые имели мало общего с исходным запросом.