Սիրիայի հյուսիսում ընթացող մարտերի արդյունքում «Իսլամական պետությանը» հավատարմության երդում տված գրոհայինները նոր տարածքներ են գրավել: Նրանց հսկողության տակ է անցել Սորան Ազազ քաղաքը և հարևան երկու գյուղերը, որոնք ավելի վաղ գրավել էր ապստամբների մրցակից »Լևանտի ճակատ »խմբավորումը:
Այդպիսով, ԻՊ գրոհայինների դիրքերը Սիրիայում աստիճանապաբր մոտենում են Թուրքիայի սահմաններին:
Մինչդեռ Թուրքիայում մեկնարկել է Սիրիայի չափավոր ընդդիմության ռազմական վարժանքի ծրագիրը: Այդ մասին հայտարարել է ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն Հյուսիսային Կիպրոս այցելության ժամանակ: ԱԳՆ ղեկավարը հավելել է, որ ծրագրի իրագործմամբ «միասին զբաղվում են Թուրքիան և ԱՄՆ-ն»: Մինչդեռ, Սիրիայի ԱԳ փոխնախարար Ֆեյսալ Միքդադը հայտարարեց, որ Սիրիայի ղեկավարությունը երրորդ պետությունների ցանկացած աջակցություն զինյալներին կգնահատի որպես ագրեսիա:
«Իսլամական պետությանը» հակազդող ապստամբների միությունը խոստովանել է, որ նրանց նահանջի հետևանքով վտանգված են կենսական նշանակության ապրանքների մատակարարման ուղիները, հայտնում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
ԱՄՆ Կենտրոնական հետախուզության վարչության նախկին ղեկավար Դևիդ Պետրեուսն իր հերթին BBC-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ «ԻՊ» գրոհայիններին կարելի է կանգնեցնել միայն ռազմական ու քաղաքական միջոցների միաժամանակյա կիրառման դեպքում:
Ըստ Պետրեուսի, ջիհադականներին չի կարելի հաղթել միայն «զենքի ուժով»:
Գեներալն «Իսլամական պետությաունն» անվանել է «կանոնավոր բանակ, որն իր նպատակների համար օգտագործում է ինչպես ապստամբներին հատուկ գործելաոճը, այնպես էլ, և զգալի մասով, ահաբեկչական»:
Ընդ որում, ըստ Պետրեուսի, «Ալ Քայիդայի» խմբավորումն Իրաքում, որը համարվում է «ԻՊ» նախատիպը, շատ ավելի մեծաթիվ էր, քան «Իսլամական պետությունը» և շատ ավելի արմատացած Իրաքի տարածքում:
Ալժմ Իրաքի բանակն ԱՄՆ աջակցությամբ փորձում է հետ վերցնել իսլամիստների գրաված տարածքները: Պաշտոնաթող գեներալը Ռամադիի գրավումը ԻՊ գրոհայինների կողմից ռազմավարական կորուստ է անվանել: Միևնույն ժամանակ նա վստահ է, որ «Ռամադին հետ կգրավվի մի քանի շաբաթվա ընթացքում կամ ավելի շուտ»:
Մայիսի 16-ին հայտնի դարձավ, որ «Իսլամական պետության» գրոհայինները գրավել են կառավարական շենքերի համալիրը իրաքյան Էր Ռամադի քաղաքում: Ինչպես գործակալությանն է հայտնել տեղական ոստիկանության ներկայացուցիչը, գրոհայինները սև դրոշ են բարձրացրել շենքերի վրա:
Ըստ Պետրեուսի, անհրաժեշտ է ևս մեկ անգամ դիտարկել «Իսլամական պետության» դեմ պայքարն ու անհրաժեշտ փոփոխություններ կատարել` հենց դա է այժմ տեղի ունենում, ասել է ԿՀՎ նախկին ղեկավարը:
Մինչդեռ ՄԱԿ ահաբեկչական կազմակերպությունների անդամ տարբեր երկրներից գրոհայինների սպառնալիքին հակազդելու միջոցներին նվիրված Անվտանգության խորհրդի նիստում գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը հայտարարեց, որ Մերձավոր Արևելքում մոտ 25 հազար օտարերկրացի գրոհայիններ են կռվում աշխարհի 100 երկրից:

1 Июнь 2015 - 07:46 AMT
Позиции «Исламского государства» приближаются к границе с Турцией: Боевики захватить новые территории в Сирии
В результате боев на севере Сирии отряды, присягнувшие на верность группировке «Исламское государство», сумели захватить новые территории. Они взяли под свой контроль город Соран Азаз и две соседние с ним деревни, которые были заняты ранее конкурирующей группой повстанцев «Фронт Леванта».
Таким образом, позиции боевиков ИГ в Сирии постепенно приближаются к границе с Турцией.
Противостоящий подразделениям «Исламского государства» союз повстанцев признал, что в результате их отступления под угрозой оказались маршруты доставки жизненно важных грузов, пишет Русская служба BBC.
Между тем, бывший глава ЦРУ Дэвид Петреус заявил, что боевиков джихадистской группировки «Исламское государство» можно остановить, только если использовать одновременно военные и политические методы.
По словам Петреуса, джихадистов нельзя одолеть «только силой оружия».
Генерал назвал «Исламское государство» «регулярной армией, использующей для своих целей как повстанческие приемы, так и – в значительной степени – террористические методы».
При этом, по словам Петреуса, группировка «Аль-Каида» в Ираке, которая считается предшественником «Исламского государства», была значительно более многочисленной, чем ИГ, и гораздо сильнее укоренилась на иракской территории.
В настоящее время иракская армия при поддержке США старается отвоевать территории, занятые исламистами.
Отставной генерал охарактеризовал недавний захват боевиками ИГ Рамади, столицы провинции Анбар, стратегической потерей. В то же время он выразил уверенность, что «Рамади будет отбит в течение нескольких недель или раньше».
По словам Петреуса, необходимо еще раз посмотреть на стратегию борьбы с «Исламским государством» и внести в нее необходимые изменения – именно это, как сказал бывший глава ЦРУ, сейчас и происходит.
Однако по поводу фундаментального вопроса – способна ли армия Ирака остановить «Исламское государство» – у Петреуса есть сомнения: «Мы знаем, что они могут бороться. Мы знаем, что они будут бороться. Но они будут бороться, только если у них будет сильное руководство и уверенность в том, что в тяжелой ситуации они будут иметь необходимую поддержку».