Հնդկաստանի, Եգիպտոսի, Պակիստանի և Հայաստանի ՌՕՈւ անձնակազմերը մտադիր են մասնակցել «Ավիադարտս» միջազգային մրցույթին, որը տեղի կունենա հաջորդ տարի, լրագրողներին է հայտնել ՌԴ ՌՕՈւ գլխավոր հրամանատար, գեներալ-գնդապետ Վիկտոր Բոնդարևը:
Ըստ գլխավոր հրամանատարի, 2015-ի ամռանը միջազգային փուլին մասնակցելու են Ռուսաստանը, Բելառուսը, Ղազախստանն ու Չինաստանը:
«Այս տարի ևս 7 երկիր ներկա կգտնվի դիտորդի կարգավիճակով` նրանք մտադիր են հետագայում մասնակցել մրցույթին: Իսկ 2016-ին պարտադիր միանալու են Հնդկաստանն ու Եգիպտոսը, մտադիր են Պակիստանն ու Հայաստանը»,-ասել է Բոնդարևը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:
2014-ին մրցույթը միջազգային կարգավիճակ ստացավ` Ռուսաստանի հավաքականի մրցակիցներն էին Բելառուսի և Չինաստանի օդաչուները:
«Ավիադարտսը» հրթիռային սարքերից և ավիացիոն հրանոթներից ցամաքային թիրախների խոցման ճշգրտության մրցույթ է: Մասնակիցները պետք է ցուցադրեն տարբեր պայմաններում մարտական գործողություններ վարելու օդաչուների ունակություններն ու պրոֆեսիոնալ պատրաստվածության մակարդակը: Մրցույթը նաև ենթադրում է օդաչուների ցուցադրական ելույթներ: Կազմակերպիչները նշում են, որ չնայած ավիաարկերի մարտական կիրառմանը, «Ավիադարտսը» զորավարժություն չէ, այլ սպորտային մրցույթ:

Экипажи ВВС Индии, Египта, Пакистана и Армении планируют участие в международном конкурсе воздушной выучки «Авиадартс», который пройдет в следующем году, сообщил журналистам в воскресенье главнокомандующий Военно-воздушных сил РФ генерал-полковник Виктор Бондарев.
По словам главкома, в международном этапе летом 2015 года будут участвовать Россия, Белоруссия, Казахстан и Китай.
«Порядка семи стран еще будет (в этом году) в качестве наблюдателей присутствовать с последующим участием. А в 2016 году обязательно может прибавиться Индия, Египет, обещает Пакистан и Армения», — сказал Бондарев, сообщает РИА Новости.
В 2014 году конкурс получил статус международного — конкурентами сборной России стали летчики из Белоруссии и Китая.
«Авиадартс» — соревнование в точности стрельбы из ракетных установок и авиационных пушек по наземным целям. Участники должны продемонстрировать комплекс навыков летчиков ВВС по ведению боевых действий в различной обстановке и уровень профессиональной подготовки. Конкурс также предполагает показательные выступления летчиков. Организаторы подчеркивают, что, несмотря на боевое применение авиаснарядов, «Авиадартс» — это не учения, а спортивные соревнования.