Մեծամորի ատոմակայանի անվտանգության վերաբերյալ Թուրքիայի իշխանությունների մտահոգությունները տեղին չեն, քանի որ ատոմակայանը միանգամայն անվտանգ է: Մոսկվայում անցկացվող «Atomexpo-2015» 7-րդ միջազգային ֆորումի շրջանակներում հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց «Ռոսատոմ»-ի կապիտալ ներդրումների գծով փոխտնօրեն Պյոտր Ստեպաևը:
«Ոչ, այդ մտահոգություններն անհիմնն են: Մեծամորի ատոմակայանը շահագործվում է նույն տեխնիկական սկզբունքներով, ինչ Վորոնեժի ատոմակայանը»,- ասաց նա ի պատասխան Tert.am-ի հարցի, թե ինչպես է գնահատում այն, որ Թուրքիայի իշխանությունները պարբերաբար իրենց մտահոգությունն են հայտնում՝ կապված Մեծամորի ատոմակայանի անվտանգության հետ, հայտնում է Tert. am-ը:
Ինչպես հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին, «Atomexpo-2015» համաժողով անցկացնելու նպատակը ՌԴ միջազգային գործակցության զարգացումն է Լատինական Ամերիկայի, Ասիական և Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանների, Աֆրիկայի, Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայի երկրների հետ ատոմային էներգետիկայի ոլորտում:
Եռօրյա ծրագրում ընդգրկված է նաև մասնագիտական ցուցահանդես և կոնգրես միջազգային, պետական ու հասարակական կազմակերպությունների, ռուսական և օտարերկրյա ընկերությունների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ: Համաժողովի մասնակիցները թեմատիկ ցուցադրություններով հանդես կգան, որոնք կներկայացնեն նրանց նվաճումներն ատոմային արդյունաբերության, գիտության ու արտադրության տարբեր ոլորտներում:
Համաժողովի հիմնական իրադարձությունը ընդլայնված նիստն էր «Ատոմային էներգետիկան որպես սոցիալ-տնտեսական զարգացման խթան» թեմայով, որտեղ քննարկվեցին ատոմային էներգետիկայի առավելությունները, նրա ազդեցությունը երկրի զարգացման վրա, հնարավոր խնդիրները, որ առաջանում են դրա կիրառումից հրաժարվելու դեպքում:
Մայիսի 5-ին ԱԺ պատգամավորները հավանություն տվեցին ՀՀ և ՌԴ կառավարությունների միջև հայկական ատոմային էլեկտրակայանի 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման հարցում համագործակցության մասին համաձայնագիրը:
Ինչպես ասաց, ներկայացնելով հարցը, ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների փոխնախարար Արեգ Գալստյանը, ըստ համաձայնագրի ռուսական կողմը 270 մլն դոլարի վարկ և 30 մլն դոլարի դրամաշնորհ է տրամադրելու Հայկական ատոմակայանի շահագործման ժամկետը երկարաձգելու նպատակով:
Նա նշեց, որ ՀԱԷԿ-ի վերակառուցումը կմեկնարկի 2017-ի գարնանը և մոտ կես տարի կտևի: Փոխնախարարն ասաց նաև, որ աշխատանքները 2 փուլով կիրականացվեն` առաջինում կհետազոտվի սարքավորումների տեխնիկական վիճակը, հետո կմշակվի արդիականացման ծրագիրը և կհաշվարկվի վերջնական արժեքը:
«Նախատեսվում է ստուգել կայանի համապատասխանությունը բոլոր նորմատիվներին: Խոսքը ռեակտորի մասին է, մասնավորապես, միջուկային կղզում մետաղի վիճակի մասին, որը թեև կանոնավոր կերպով ստուգվել է և մինչ օրս մտավախություններ չեն եղել, սակայն կհետազոտվի ամենաարդիական սարքավորումների միջոցով: Դա թույլ կտա ստուգել բոլոր նրբությունները, և բոլոր շանսերը կան, որ ամեն ինչ հաջող կանցնի և բարդություններ չեն առաջանա»,-ասել է Գալստյանը, հայտնել է ԱՌԿԱ գործակալությունը:
ՌԴ-ն նաև հայտարարել է, որ պատրաստ է տրամադրել նոր բլոկի կառուցման համար անհրաժեշտ գումարի մի մասը` 4,5 մլրդ դոլար տրամադրելով սարքավորումների տեսքով: Մասնավորապես, Ռուսաստանն առաջարկում է «միջուկային կղզին» տրամադրել որպես ներդրում նոր ԱԷԿ-ի կառուցմանը:
ՀԱԷԿ-ի նոր էներգաբլոկի շինարարությունը նախատեսվում է 2018-2019 թթ.: Մյուս միջոցները նախատեսվում է ներգրավել տարբեր երկրների ֆինանսական աջակցության միջոցով:

Опасения властей Турции по поводу Мецаморской АЭС беспочвенны, поскольку атомная электростанция, однозначно, безопасна. Об этом на пресс-конференции в рамках проходящего в Москве 7-го международного форума «Атомэкспо-2015» заявил заместитель директора по капитальным вложениям «Росатом» Петр Степаев.
«Нет, это беспокойство беспочвенно. Мецаморская АЭС эксплуатируется по тем же техническим принципам, что и Воронежская АЭС» – сказал он в ответ на просьбу Tert.am прокомментировать тот факт, что турецкие власти периодически выражают свои опасения в связи с безопасностью Мецаморской АЭС.
Как сообщает РИА Новости, цель проведения форума «Атомэкспо-2015» — развитие международного сотрудничества России со странами Латинской Америки, Азиатско-Тихоокеанского региона, Африки, Центральной и Восточной Европы в области атомной энергетики, обсуждение российских предложений по развитию национальных энергетических программ.
В трехдневной программе «Атомэкспо-2015» — специализированная выставка и конгресс с участием представителей международных, государственных и общественных организаций, российских и иностранных компаний, ведущих экспертов в сфере атомной промышленности. Участники форума развернут тематические экспозиции, представляющие их достижения в разных отраслях атомной промышленности, науки и производств.
Основным событием форума станет пленарное заседание на тему «Атомная энергетика — импульс социально-экономического развития», на котором представители различных государств обсудят преимущества атомной энергетики, ее влияние на социально-экономическое развитие стран и возможные проблемы, возникающие в случае отказа от ее использования.
Армянские депутаты на внеочередном заседании парламента 5 мая одобрили подписание с Россией двух соглашений, связанных с продлением срока эксплуатации Армянской АЭС и предоставлением на эти цели кредитных и грантовых ресурсов.
Как отметил, представляя вопрос, заместитель министра энергетики и природных ресурсов Армении Арег Галстян, в рамках соглашения Россия предоставляет Армении кредит в размере $270 млн. и $30 млн. в качестве гранта. Кредитные средства будут предоставлены сроком на 15 лет с 5-летним льготным периодом и ставкой 3% годовых. При этом предусмотрена также возможность предоставления кредита в российских рублях.
«Возврат средств будет осуществляться за счет поступлений от реализованной ААЭС электроэнергии. По предварительным расчетам это приведет к дополнительной нагрузке на тариф с 2019 года в размере 2,5 драма за 1 кВт.ч», – сказал Галстян.
По его словам, планируется, что реконструкция Армянской АЭС начнется весной 2017 года и продлится около полугода.
Он отметил, что все работы будут осуществляться в два этапа – на первом будет проведено обследование технического состояния оборудования, на основе чего будет разработана программа модернизации, а также просчитана ее окончательная стоимость.
«Планируется проверить станцию на соответствие всем необходимым нормативам. Речь идет о реакторе, в частности, состояние металла на ядерном острове, который хоть и регулярно проверялся и по сей день не было никаких опасений, но исследование будет проведено на самом современном оборудовании, которое позволит проверить все нюансы и есть все шансы, что исследования пройдут успешно и не возникнет никаких сложностей», – сказал Галстян, сообщает АРКА.
По его словам, после проведения исследовательских работ непосредственно начнется этап модернизации станции.
Россия также заявляла о готовности покрыть часть расходов на строительство нового блока АЭС в Армении стоимостью в $4,5 млрд. в виде продукции и оборудования. В частности, Россия предоставит Армении «ядерный остров» в качестве вклада в строительство новой АЭС.
Строительство нового энергоблока Армянской АЭС мощностью 1000 МВт планируется начать в 2018-2019 годах. Недостающие средства планируется покрыть посредством финансового содействия от различных стран.