Ծրագրային ուսուցման և նեյրոնային ցանցերի կիրառումը թույլ է տալիս սարքին ոչ միայն հետևել արդեն իր մեջ ներդրված ալգորիթմին, այլ վերլուծել իրավիճակն ու գտնել առավել օպտիմալ լուծումները:
Տոկիոյի համալսարանի գիտնականները սովորեցրել են երկոտանի ռոբոտին ծանր առարկաներ շարժել, օգտագործելով դրա համար սեփական քաշը` այլ կերպ ասած ռոբոտը սովորել է հրել բեռը այնպես, ինչպես մարդիկ են դա անում: HRP-2 ռոբոտը սկզբից փորձում է ուղղակի հրել բեռը ձեռքերով: Եթե չի հաջողվում, սարքը սկսում է առավել արդյունավետ միջոցներ փնտրել` ուսով է հրում կամ ամբողջ մեջքով` ոտքերով հենվելով գետնին:
Շարժման ժամանակ ռոբոտը պահպանում է հավասարակշռությունն ու հաշվի է առնում, թե որքան է տեղաշարժվել բեռն ու թեքվել մարմինը: Դրանից կախված HRP-2-ն անում է փոքր կամ մեծ քայլեր և փոխում է իրանի դիրքը հենվելիս: Հետազոտության հեղինակները մտադիր են հետագայում ևս աշխատել ռոբոտին սեփական քաշից օգտվել սովորեցնելու ուղղությամբ:

Использование программного обучения и нейронных сетей позволяет машине не следовать только уже заложенному в него алгоритму, а анализировать ситуацию и находить более оптимальные решения.
Ученые из Токийского университета научили двуногого робота двигать тяжелые предметы, используя для этого собственный вес – иными словами робот научился толкать груз точно таким же образом, как это делают люди. Робот HRP-2 сначала пытается просто толкать груз руками. Если не удается, машина начинает подбирать более эффективные способы – упирается плечом или всей спиной, отталкиваясь ногами от пола.
При движении робот удерживает равновесие и учитывает, на сколько продвинулся груз и наклонилось тело. В зависимости от этого HRP-2 делает короткие или большие шаги и меняет положение спины в упоре. Авторы исследования планируют и дальше работать в направлении обучения робота использованию своего веса.