Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը հրապարակել է Տարեկան զեկույցը 2014-ի գործունեության և 2015-ի պլանների մասին:
«Հանձնաժողովի գործունեության առանցքային արդյունքը Բելառուսի, Ղազախստանի և ՌԴ նախագահների կողմից 2014-ի մայիսին ԵՏՄ մասին պայմանագրի ստորագրումն է, որին հետո ևս 2 երկիր միացավ` Հայաստանն ու Ղրղզստանը»,-ասել է ԵՏՀ կոլեգիայի նախագահ Վիկտոր Խրիստենկոն:
Ըստ նրա, ԵՏՄ-ն յուրահատուկ տարածաշրջանային միավորում է, որի գլխավոր առանձնահատկությունն է հսկայական տնտեսական և ռեսուրսային ներուժը: «Լինելով համաշխարհային տնտեսական կառույցի ներդաշնակ մասը` Միությունը միտված է ինչպես ներքին արդյունավետ փոխակերպումների, այնպես ել երրորդ երկրների, միավորումների և միջազգային կազմակերպությունների հետ կառուցողական երկխոսությանը»,-ասել է Խրիստենկոն, հայտնում է ԵՏՀ մամուլի ծառայությունը:
Մինչ օրս առևտրի ազատ գոտու ստեղծման հանդեպ հետաքրքրություն է դրսևորել մոտ 40 երկիր: 2015-ի մայիսի 29-ին ԵՏՄ անդամ երկների կառավարությունների ղեկավարները Առևտրի ազատ գոտու մասին պայմանագիր կնքեցին Վիետնամի հետ: Դա թույլ կտա զգալիորեն ավելացնել առևտրային հոսքերը: Համաձայնագիրը կարևոր է նաև պարտավորությունների ընդգրկմամբ ու խորությամբ և առևտրային պայմանագրերի նոր որակ է ստեղծում ԵՏՄ անդամ երկրների համար: Հետաքրքրված են այս հարցում նաև Իսրայելը, Եգիպտոսը, Հնդկաստանը:
2014-ին Հանձնաժողովի աշխատանքի հիմնական ուղղությունը եղել է անդամ պետությունների դիրքորոշումների համաձայնեցումը տնտեսությունների կոնկրետ ճյուղերի զարգացման հարցում:
Անդամ երկրները ԵՏՀ հետ միասին ակտիվորեն աշխատել են թիրախային միասնական շուկայի ստեղծման ուղղությամբ չորս «ազատությունների». ապրանքների, ծառայությունների, կապիտալի ու աշխատուժի ազատ տեղաշարժի հիման վրա:
Նախորդ տարում բավականին արդյունավետ է եղել ինտեգրման ընդլայնումը` 2014-ի հոկտեմբերին ստորագրվեց ԵՏՄ-ին Հայաստանի միանալու մասին պայմանագիրը, իսկ 2014-ի դեկտեմբերին` Ղրղզստանի: Առաջիկայում ԵՏՄ-ին Ղրղզստանի անդամակցության մասին բոլոր փաստաթղթերը պետք է վավերացվեն անդամ երկրների կողմից: Տարեկան հաշվետվությունը պատկերարցում է տալիս այն մասին, թե ինչ աշխատանք է կատարվել նոր անդամների ընդունման հարցում:
Զեկույցից նաև կարելի է իմանալ փոխադարձ առևտրին խոչընդոտող սահմանափակումների վերացմանն ուղղված աշխատանքի արդյունքների մասին:
Զեկույցում արտացոլված են այն խնդիրները, որոնք հարկ է եղել լուծել ԵՏՄ շուկայում մրցակցային պայմանների հավասարեցման, Միության անդամ արտադրողներին սատարելու, ծառայությունների ու ներդրումների միասնական շուկայի ձևավորման, ձեռներեցության զարգացման, աշխատանքի ընդհանուր շուկայի ստեղծման մասին, ինչպես նաև այն տեխնիկական ռեգլամենտների մասին, որոնք ընդունվել են, ուժի մեջ են մտել, կամ մշակման փուլում են գտնվում: Մասնավորապես վերջին տարում մշակվել են մակրոտնտեսական քաղաքականության հիմնական ուղղությունները և անդամ պետությունների տնտեսական զարգացման ուղղությունները, որոնք պետք է պայմաններ ապահովեն մակրոտնտեսական կայունության ու տնտեսական աճի վերականգնման համար:
2014-ին Հանձնաժողովը սկսեց ԵՏՄ Մաքսային օրենսգրքի մշակման աշխատանքը, որը հաշվի է առնելու նոր իրողությունները, այդ թվում անցումը էլեկտրոնային փաստաթղթաշրջանառությանը, թույլ կտա կրճատել ժամանակն ու անհրաժեշտ փաստաթղթերի քանակը:
Կարևոր որոշումներից էր դեղորայքի և բուժսարքավորումների ընդհանուր շուկա ստեղծելու մասին որոշումը, որը կյանքի կկոչվի 2016-ի հունվարի 1-ից:
Հաջովել է առաջընթաց գրանցել նաև աշխատանքի ընդհանուր շուկայի ձևավորման գործում: Մշակվել և համաձայնեցվել է ԵՏՄ մասին պայմանագրի համապատասխան բաժինը և հավելվածը: Փաստաթուղթն ուժի մեջ մտնելու պահից գործատուն առանց լրացուցիչ գործողությունների ճանաչում է կրթության մասին փաստաթղթերը: Անդամ պետությունների աշխատավորները հնարավորություն են ստանում աշխատել քաղաքացիական իրավական պայմանագրով, օգտվել անվճար բուժօգնությունից և սոցապահովության ծառայություններից: Այժմ աշխատանք է տարվում Կենսաթոշակային ապահովման ոլորտում համագործակցության մասին պայմանագրի վրա:
ԵՏՄ մասին պայմանագիրը նախատեսում է նաև ծառայությունների միասնական շուկայի ստեղծում, որի ազատականացումը փուլային է լինելու: 2015-ի հունվարի 1-ից արդեն գործում է ծառայությունների 43 հատվածներից բաղկացած ցանկը:
Արդար մրցակցության ապահովման նպատակով Հանձնաժողովը շարունակել է աշխատել ներքին շուկայի պաշտպանության համարժեք միջոցների կիրառման ուղղությամբ: Նախորդ տարի 7 հակադեմպինգային հետաքննություն է անցկացվել, ինչպես նաև աշխատանք է սկսվել թեթև արդյունաբերության ապրանքների համար մակնշման համակարգի ստեղծման ուղղությամբ, ինչը թույլ կտա ապահովել արդյունավետ վերահսկողություն: Էներգետիկայի ոլորտում 2014-ին մշակվել է ԵՏՄ ընդհանուր էլեկտրաէներգետիկ շուկայի ձևավորման հայեցակարգը, որը լիարժեք կաշխատի 2019-ին: Դա կնապստի ազգային տնտեսությունների կայուն զարգացմանը, էներգետիկ անվտանգության ապահովմանը և անդամ երկրների մրցունակության բարձրացմանը:
«Միության անդամ երկրների հետ ստեղծելով պայմաններ ԵՏՄ մասին պայմանագրի ստորագրման համար` ԵՏՀ-ն միտված է կյանքի կոչելու բոլոր դրույթները»,-ասել է Խրիստենկոն: «Մենք կշարունակենք իրականացնել անդամ պետությունների տնտեսությունների կայուն զարգացման համար պայմանների ստեղծմանն ուղղված խնդիրները` բարձրացնելու համար բնակչության կենսամակարդակը»,-ասել է նա:

Евразийская экономическая комиссия опубликовала Годовой отчет о своей деятельности в 2014 году и планах на 2015 год.
«Ключевой итог деятельности Комиссии – подписание Президентами Беларуси, Казахстана и России в мае 2014 года Договора о Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС), к которому затем присоединились еще две страны – Армения и Кыргызстан», – отметил председатель Коллегии ЕЭК Виктор Христенко.
По словам Виктора Христенко, ЕАЭС – совершенно особенное региональное объединение. Его главная особенность – огромный экономический и ресурсный потенциал стран-участниц. «Являясь гармоничной частью мировой экономической архитектуры, Союз нацелен как на внутренние эффективные преобразования, так и на выстраивание конструктивного диалога с третьими странами, интеграционными объединениями и международными организациями», – подчеркнул Виктор Христенко, сообщает пресс-служба ЕЭК.
К настоящему времени к созданию зон свободной торговли (ЗСТ) с ЕАЭС проявили интерес около 40 стран. Так, 29 мая 2015 года главами Правительств стран ЕАЭС подписано Соглашение о свободной торговле с Вьетнамом. Создание ЗСТ позволит не только существенно увеличить торговые потоки. Соглашение важно еще и тем, что по охвату и глубине обязательств оно создает для стран ЕАЭС новый стандарт качества торговых договоров. Также интерес к созданию ЗСТ с ЕАЭС проявили такие страны, как Израиль, Египет, Индия и др.
Основной блок работы Комиссии в 2014 году, как отмечено в Годовом отчете, заключался, в первую очередь, в согласовании позиций государств Союза относительно развития конкретных отраслей экономики в рамках евразийского интеграционного объединения.
Союзные страны совместно с ЕЭК активно двигались к намеченным целям – созданию единого рынка на базе четырех «свобод»: перемещения товаров, услуг, капитала и рабочей силы. Важными шагами вперед стали договоренности о формировании согласованных политик в ключевых секторах экономики, таких, как сфера услуг, промышленность, сельское хозяйство, транспорт, энергетика и таможенное регулирование.
Весьма плодотворным прошедший год стал в плане расширения интеграции – в октябре 2014 года был подписан договор о присоединении со 2 января 2015 года к Союзу Республики Армения, в декабре 2014 года – о присоединении Кыргызстана. В ближайшее время все документы о вхождении Кыргызстана в ЕАЭС должны быть ратифицированы странами-участницами. Годовой отчет дает представление о том, какая работа была проделана для присоединения к интеграционному объединению новых членов.
Также из сборника можно узнать о результатах работы по устранению изъятий и ограничений, препятствовавших взаимной торговле.
В своем отчете Комиссия постаралась максимально детально отразить те задачи, которые были решены для выравнивания конкурентных условий на рынке ЕАЭС, поддержки производителей стран Союза, развития торговых режимов с ключевыми партнерами и расширению доступа на рынки третьих стран, формирования единого рынка услуг и инвестиций, развития предпринимательства, формирования общего рынка труда, а также проинформировать о том, какие технические регламенты были приняты, вступили в силу или находятся в разработке, о промышленных субсидиях и изменениях в валютной политике и т.д.
В частности, за последний год были разработаны основные ориентиры макроэкономической политики и направлений экономического развития государств-членов, которые должны обеспечить условия для макроэкономической стабильности и восстановления экономического роста.
В 2014 году Комиссия начала работу по формированию Таможенного кодекса ЕАЭС, который будет учитывать все новые реалии, в том числе переход на электронный документооборот, позволит сократить время и количество необходимых документов для таможенного оформления.
В числе важнейших итогов года – принятие государствами-членами ЕАЭС решения о создании общих рынков лекарственных средств и медицинских изделий, которые должны начать работать с 1 января 2016 года.
Существенно удалось продвинуться в одном из наиболее важных направлений деятельности ЕЭК – формировании общего рынка труда. Комиссией доработан и согласован со Сторонами соответствующий раздел Договора о ЕАЭС и приложение к нему. С момента вступления документа в силу работодатель признает документы об образовании трудящихся без проведения каких-либо дополнительных процедур. Трудящиеся государств-членов получили возможность работать по гражданско-правовому договору, а также пользоваться бесплатными медицинскими услугами и услугами социального страхования. Кроме того, сейчас идет работа над Договором о сотрудничестве в области пенсионного обеспечения. Он призван решить вопрос с экспортом пенсий и зачетом трудового стажа, накопленного в другой стране-участнице Союза.
Договор о ЕАЭС также предусматривает создание единого рынка услуг, либерализация которых будет проходить поэтапно. С 1 января 2015 года уже введен в действие перечень из 43 секторов услуг, составляющий единый рынок.
В целях содействия справедливой конкуренции Комиссия продолжает работу по применению обоснованных и адекватных мер защиты внутреннего рынка и борьбе с антиконкурентными практиками торговых партнеров из третьих стран. В прошедшем году было открыто семь антидемпинговых расследований, а также начата работа над созданием системы маркировки продукции легкой промышленности, которая позволила бы вести эффективный контроль оборота таких товаров и легальности их ввоза или производства на территории ЕАЭС.
В сфере энергетики в 2014 году была разработана Концепция формирования общего электроэнергетического рынка ЕАЭС, который полноценно заработает в 2019 году. Эта мера будет способствовать устойчивому развитию национальных экономик, обеспечению энергетической безопасности и повышению конкурентоспособности стран-участников.
«Создав во взаимодействии с государствами-членами Союза условия для подписания Договора о ЕАЭС, Евразийская экономическая комиссия нацелена в полной мере воплотить его статьи в реальность, – подчеркнул Виктор Христенко. – Мы продолжаем последовательно реализовывать задачи, направленные на создание условий для стабильного развития экономик государств-членов в интересах повышения жизненного уровня их населения».